Zespół najpopularniejszego serwisu społecznościowego na świecie około dwóch tygodni temu wprowadził nową funkcję, która umożliwia dodawanie i oglądanie trójwymiarowych obiektów. Posty 3D działają bez konieczności instalowania dodatkowych rozszerzeń – zarówno na desktopie, jak i urządzeniu mobilnym.
Dotychczas na Facebooku, jeżeli chodzi o nowe możliwości, dominowały zdjęcia 360˚, gify i filmy wideo. Można było wyczuć znudzenie takimi formami wśród użytkowników portalu, dlatego konieczne było wprowadzenie nowej funkcjonalności o wzmożonej kreatywności. Tu z pomocą przyszły posty 3D. Ten nowy typ wpisów to przede wszystkim nowe doświadczenia dla użytkowników i większa możliwość interakcji, więc i duża korzyść dla marek udostępniających takie treści. W nadchodzących zmianach w algorytmie Facebooka (obcięcie zasięgów postom, które generują mało wartościowe interakcje, a podniesienie tym, które generują więcej reakcji i dłuższe, angażujące użytkownika komentarze) to najważniejsza kwestia, którą mają zapewnić wprowadzane przez nich funkcjonalności.
Oglądanie postów różni się od urządzenia. Na desktopie należy najechać kursorem na pole obiektu, nacisnąć i przytrzymać obracając. Na urządzeniu mobilnym można obracać telefon lub tablet (tak jak przy zdjęciach panoramicznych). W obu przypadkach jest dostępna możliwość przybliżania obiektów 3D – wystarczy przytrzymać klawisz shift i użyć do przybliżania rolki w myszce lub wykonać gest „pinch” na urządzeniu mobilnym.
Udostępnienie wpisu z obiektem 3D nie różni się niczym innym od dodawania zdjęcia czy materiałów wideo. Jedyne, czego potrzebujemy to plik w odpowiednim formacie, stworzony za pomocą programów do 3D.
Przykłady postów na Facebooku
Niektóre marki już wykorzystały nową funkcję do stworzenia niepowtarzalnych kreacji:
https://www.facebook.com/JurassicWorld/posts/1760208700690672
https://www.facebook.com/LEGO/posts/10155489097298403
https://www.facebook.com/ClashRoyale/posts/1883737145031242
w tym i my!
Trójwymiarowe obiekty mają niestety wadę, którą jest rozmiar pliku. Ten nie powinien przekraczać wagi 3 MB, czyli niestety bardzo mało. Miejmy nadzieję, że z czasem portal pozwoli nam na większe możliwości względem obiektów 3D. Na tę chwilę obserwowanie nowej funkcji sprawia nam sporo frajdy!