Wróć do listy wpisów
Newsy
Agencja SEO i SEM > Blog > Jak wybrać nazwę domeny?

Jak wybrać nazwę domeny?

Jak wybrać nazwę domeny?

Nazwa domeny, podobnie jak nazwa firmy, to niezwykle ważny element marketingu w Internecie dla każdej marki. Dobrze wybrana nazwa domeny jest łatwa do zapamiętania, pozwala zwiększyć zainteresowanie użytkowników Internetu i umożliwia zwiększenie ruchu w serwisie. Z drugiej strony, nieodpowiednia nazwa witryny może spowodować problemy z widocznością strony w wynikach wyszukiwania Google, uzyskaniem wartościowego ruchu, a także skutkować sporymi stratami, wizerunkowymi i biznesowymi. Nazwy stron internetowych powinny być odzwierciedleniem charakteru marki, wspomagać pozycjonowanie, wyróżniać się na tle konkurencji, być proste do zapamiętania i zgodne z brandingiem marki. O czym trzeba wiedzieć wybierając nazwę domeny? Przedstawiamy kompendium wiedzy na ten ważny dla pozycjonowania w Google temat.

Czym jest nazwa domeny?

Domena jest niczym innym, jak unikalną nazwą strony www w Internecie. Domena składa się z nazwy i rozszerzenia, na przykład, adres Agencji SEO/SEM Pozycjonowanie.pl to “pozycjonowanie”, rozszerzeniem jest “.pl”. W nazwie domeny warto umieścić nazwę firmy, marki, produktów i usług, nazwisko lub imię (w przypadku stron blogowych).

 

Domenę wykupuje się najczęściej na okres 1 roku i w tym czasie nikt nie może użyć jej dla innej strony internetowej. Trzeba więc pamiętać o jej regularnym przedłużaniu.

Nazwa domeny nie jest tożsama z adresem URL, który jest szczegółowym adresem konkretnej podstrony. Dla przykładu URL tego wpisu jest https://pozycjonowanie.pl/blog/jak-wybrac-nazwe-domeny/. Jak widać powyżej URL jest bardziej rozbudowany i obejmuje również nazwę protokołu oraz ścieżkę adresu (po znaku “/”)

 

Rodzaje domen internetowych

Do dyspozycji użytkowników Internetu, planujących założyć stronę w sieci jest bardzo bogaty katalog różnego rodzaju adresów. Najważniejszy podział, na jaki trzeba zwrócić uwagę to domeny narodowe – posiadające końcówkę charakterystyczną dla danego kraju, np. .pl, .de, .nl, .it oraz domeny funkcjonalne – .com, .org, .net, .edu, .net.

 

Warto również wspomnieć o podziale adresów według poziomu. W tym kontekście wyróżniamy:

 • Domeny najwyższego poziomu (ang. TLDs – Top Level Domains) – są to domeny krajowe (.pl, .de, .ie), uniwersalne (.com, .net, .eu) oraz sponsorowane (.tel, .aero, .gov).
 • Domeny poziomu drugiego (ang. SLDs – Second Level Domains) – są to nazwy z rozszerzeniami wskazującymi na konkretną lokalizację, np. .waw.pl, .zgora.pl, a także domeny funkcjonalne, jak np. biz.pl, com.pl, org.pl oraz wskazujące na typ działalności, np. .auto.pl, .sklep.pl i inne.

Ciekawym zjawiskiem jest rosnące zapotrzebowanie na domeny z zupełnie nowymi rozszerzeniami. Popularność zdobywają rozszerzenia typu .pizza, .fitness, .cafe, .bike i wiele innych. Dzięki temu strona www zyskuje możliwość skrócenia nazwy, precyzyjnego wskazania, czego można spodziewać się po wejściu na stronę oraz umieszczenia w nazwie istotnych słów kluczowych. Końcowy człon adresu może ponadto stać się integralną częścią nazwy witryny. Powyższe zalety nowych rozszerzeń mogą znacząco wspomóc pozycjonowanie nowego serwisu.

 

Cechy dobrej nazwy domeny

Odpowiednio nazwana strona pozostanie w pamięci Twoich klientów na bardzo długo. Dzięki odpowiedniej domenie klienci będą mogli bezproblemowo odnaleźć Twoją stronę. Niewłaściwy adres strony spowodować może odwrotną sytuację, co spowoduje, że będzie ją odwiedzać niewiele osób, a to może negatywnie przełożyć się na efektywność działalności internetowej. Poprawnie wybrane nazwy domen charakteryzują się trzema najważniejszymi cechami:

 • pozwalają łatwo odnaleźć oraz zapamiętać adres serwisu, co przekłada się bezpośrednio na poziom ruchu z Google w witrynie,
 • pozytywnie wpływają na SEO witryny – dobrze dobrana nazwa domeny, zawierająca słowa kluczowe, odgrywa bardzo ważną role w procesie pozycjonowania strony internetowej, wspierając widoczność strony w wynikach wyszukiwania,
 • są ważnym elementem brandingu – wizerunek w sieci jest bardzo ważny dla osiągnięcia sukcesu w sieci; spójna z nazwą firmy nazwa domeny doda marce profesjonalizmu i zwiększy zaufanie do mark.

Wybór najlepszej domeny

Wybierając najlepszą domenę dla strony internetowej warto kierować się kilkoma ważnymi zasadami. Dzięki nim, wybrana domena będzie spełniać swoje zadanie – idealnie odzwierciedlać charakter i promować markę.

 1. Długość domeny. Domena może zawierać aż do 63 znaków. Czy jednak ktokolwiek byłby w stanie zapamiętać tak długą nazwę? Nazwy powinny być krótkie. Łatwiej jest zapamiętać jednowyrazową nazwę od złożonej z kilku słów, czy przedzielonej myślnikami nazwę. Dlatego stosuj zasadę, im krócej, tym lepiej. Idealnie, jeśli zmieścisz się w 25 znakach – dzięki temu Twój adres będzie łatwa do zapamiętania przez użytkowników.
 2. Prostota. Nie używaj skomplikowanych, trudnych czy rzadko używanych słów w nazwie domeny. Łatwo zapamiętywalna nazwa domeny oraz brak trudności przy jej wpisaniu w przeglądarce to niezwykle ważne elementy poprawnej nazwy serwisu. Jeśli jest to możliwe, unikaj w nazwie domeny cyfr lub znaków specjalnych.
 3. Spójność z marką. Branding jest rozbudowanym pojęciem, obejmującym swoim zakresem m.in. logotyp, wykorzystane kolory i czcionki na stronie, tworząc ogólny charakter witryny. Wybierając domenę upewnij się, że jej nazwa jest spójna z przekazem strony www.
 4. Słowa kluczowe. Umieszczenie słów kluczowych w nazwie domeny to doskonały sposób na wsparcie pozycjonowania witryny w wynikach wyszukiwania, a także precyzyjne wskazanie, czego można oczekiwać po wejściu na stronę. Pamiętaj jednak o umiarze. Przesada w liczbie słów kluczowych może spowodować zakwalifikowanie domeny jako spam.
 5. Lokalizacja. Jeśli działasz wyłącznie na określonym rynku, oznacz to w nazwie domeny. Jeśli Twoimi klientami są osoby z danego kraju, skorzystaj z rozszerzeń lokalnych, np. .pl, .de, .co.uk, itp.
 6. Aspekty prawne. Zanim zakupisz wybraną domenę, upewnij się, że nie będzie ona brzmiała identycznie z domeną konkurencji. Używanie domeny wykorzystywanej przez inną markę, może zdezorientować klientów, a także nieść ze sobą konsekwencję prawne.
 7. Rozszerzenie domeny. Ostatnia część nazwy domeny, zwana również gTLD (ang. Generic Top-Level Domain – ogólna domena najwyższego rzędu) może wskazywać na zasięg oddziaływania witryny, ale również spełniać szereg innych potrzeb. Najczęściej spotykane rozszerzenia to między innymi:
 8. .com – bodaj najbardziej popularne domeny, pochodzą od słowa “commercial” czyli komercyjny. Adres .com wskazuje na adresy komercyjne właśnie, nastawione na sprzedaż i zysk, ale również biznesów międzynarodowych.
 • .org – skrót od “organizacja”, najczęściej wykorzystywane dla stron non-profit i charytatywnych, np. Wikipedia.org.
 • .net – rozpoznawalna międzynarodowo końcówka, utożsamiana z branżą IT oraz zaawansowanych technologii.
 • .info – powszechnie stosowana końcówka, wykorzystywana przez strony informacyjne lub edukacyjne.
 • .me – popularne końcówka doskonale pasująca do stron www skupionych na budowaniu marki osobistej, a także różnego rodzaju blogów czy stron typu portfolio.
 • .pl – adres krajowy używany przez strony dowolnego typu funkcjonujące w Polsce.

Dostępność w mediach społecznościowych. Wybór nazwy domeny powinien zakładać spójność nazewnictwa we wszystkich kanałach marketingowych. Warto więc sprawdzić przed wyborem jej dostępność we wszystkich kanałach społecznościowych oraz innych mediach, w których chcesz się pojawiać.

Wybór nazwy domeny nie może być działaniem nieprzemyślanym. Jeżeli przewidujesz rozwój firmy, koniecznie pamiętaj o tym przy wyborze jej adresu. Pamiętaj, że możesz skutecznie ograniczyć możliwości rozwoju własnej działalności przez nieprzemyślany wybór domeny. Jeśli zakładasz w przyszłości ekspansję na rynki zagraniczne, koniecznie już teraz zarejestruj swoją domenę z rozszerzeniami krajów, w których chcesz rozwijać biznes. Planuj przyszłościowo!

Podsumowując, wybierając najlepszą domenę dla Twojej strony internetowej, kieruj się poniższymi wytycznymi:

 • Decyduj się na krótką, zwięzłą i treściwą nazwę,
 • Wybierz łatwość wymowy i zapamiętania,
 • Nie używaj cyfr i znaków specjalnych,
 • Bądź spójny z brandingiem,
 • Wykorzystaj słowa kluczowe (jeśli możesz),
 • Wskaż swoją lokalizację,
 • Unikaj konfliktów prawnych,
 • Wybierz odpowiednie dla charakteru strony rozszerzenie,
 • Zweryfikuj dostępność nazwy w innych kanałach internetowych,
 • Planuj długofalowo.

W wyborze nazwy domeny należy pamiętać o bardzo ważnym aspekcie, jakim jest jej status, a dokładniej mówiąc, określić wybór między nową, a używaną domeną. Czym różnią się między sobą te opcje?

 • Nowa domena – z racji całkowitej świeżości, nowy adres nie posiada żadnej historii oraz odnośników przychodzących. Oznacza to, że w celu budowy widoczności serwisu, do którego będzie kierować nowy adres, trzeba będzie zbudować wartościową strukturę linków. Nowa domena nie posiada naturalnych odnośników czy tematycznie zgodnej z naszą historii. Jednak z drugiej strony, wybór nieużywanej domeny pozwala w pełni wyeliminować obawę o złą historię czy spamowe linki przychodzące.
 • Używana domena – plusem używanych nazw jest ich historia (jeśli pozytywna, nie obarczona spamem), a także odnośniki do niej prowadzące ze zbieżnych tematycznie witryn, często pozyskane w naturalny sposób. Z drugiej jednak strony nie ma dostępnego narzędzia informującego o wszystkich linkach przychodzących, co niesie ze sobą ryzyko zakupienia nazwy domeny z przypiętymi linkami o charakterze spamowym, które mogą szkodzić serwisowi już od pierwszego dnia jego działalności w sieci.

Jak zdobyć nową domenę?

Zakup nieużywanej domeny to doskonały sposób na start witryny i pełną kontrolę nad budową wizerunku marki od zera. Rejestracja nowych nazw zajmują się w Polsce firmy zrzeszone w Programie Partnerskim NASK Krajowego Rejestru Domen (https://www.dns.pl/). Znalezienie i wybranie nowej domeny nie są problematyczne. W Internecie dostępnych jest bardzo wielu usługodawców oferujących zakupienie i rejestrację nowej domeny w korzystnych cenach, a nawet bezpłatnie. Jednak cena rejestracji nie powinna być warunkiem wyboru. Warto przeanalizować całość oferty, w tym koszt odnowienia domeny po jej wygaśnięciu, a także koszt usług dodatkowych. Często bowiem okazuje się, że okazjonalna cena domeny już po 12 miesiącach staje się bardzo poważnym obciążeniem firmowego budżetu.

Zakup nowej domeny jest zasadniczo bardzo prosty i odbywa się online. W większości przypadków wystarczy podać wybraną nazwę i postępować zgodnie z instrukcjami.

Nową domenę o dowolnej nazwie możesz oczywiście zakupić samodzielnie. Jeśli jednak oczekujesz od swojej domeny wysokiej efektywności, również pod kątem pozycjonowania, warto skonsultować jej zakup ze specjalistą SEO, który pomoże wybrać nazwę domeny oraz najkorzystniejsze rozwiązania dla Ciebie.

Analiza historii używanej domeny

Jeśli zdecydujemy się na wybór używanej wcześniej domeny, niezbędne jest przeprowadzenie szczegółowej analizy jej historii. Dlaczego jest to takie ważne? Przede wszystkim, weryfikacja historii danego adresu pozwoli określić zbieżność tematyczną historycznych treści z contentem, który planujemy umieścić na stronie. Zachowanie ciągłości tematycznej jest bardzo ważne w przypadku używanego adresu i może poprawić pozycjonowanie nowej witryny. Warto również sprawdzić wiek używanej domeny, a także odnośniki przychodzące. Warto pamiętać, że domeny bardzo rzadko porzucane są ze względu na zamknięcie biznesu związane z brakiem środków czy braku perspektyw na rynku. Brak ciągłości odnawiania domeny jest częściej wynikiem kary lub nałożonego filtra Google wynikającego z problemów ze spamowymi linkami lub występowaniem spamowych treści.

Weryfikacja używanej domeny może być przeprowadzona z wykorzystaniem różnych narzędzi. Najpopularniejsze z nich to:

 • Internet Archive Wayback Machine (http://archive.org/web/) – bezpłatne narzędzie analityczne pozwalające zweryfikować historyczną zawartość znajdującą się pod daną domeną. Obsługa narzędzia jest bardzo prosta – wystarczy wpisać w oknie wyszukiwania nazwę domeny, która nas interesuje, a narzędzie pokaże zrzuty ekranu prezentujące historyczną jej zawartość:Internet Archive Wayback Machine pozwala również zweryfikować, czy domena była regularnie odnawiana

 

 • Who is (https://whois.domaintools.com) – narzędzie pozwalające określić wiek domeny, a także sprawdzić kto ją zarejestrował oraz pozyskać datę wygaśnięcia domeny dla właściciela i wiele innych informacji:

 

Weryfikację wieku domeny można wykonać za pomocą wielu narzędzi, które najczęściej korzystają z tego samego mechanizmu. Wystarczy wpisać w wyszukiwarce Google frazę “domain age tool” lub „domain age checker” i wybrać najbardziej odpowiadające użytkownikowi narzędzie.

 • Ahrefs (https://ahrefs.com/) – narzędzie pozwalające zweryfikować odnośniki przychodzące do wybranej domeny (tzw. backlinks). Jest to niezwykle istotny aspekt weryfikacji historii stron internetowych, który powinien być przeprowadzony przed każdorazowym zakupem używanej nazwy. Wynika to z bardzo dużego wpływu profilu odnośników przychodzących na pozycjonowanie serwisu internetowego w Google. Pozytywna struktura odnośników może znacząco poprawić efekty SEO, duża liczba spamowych linków natomiast skutecznie przeszkadza, a nawet uniemożliwia prowadzenie efektywnych działań SEO. “Oczyszczenie” domeny z podejrzanych linków jest możliwe z wykorzystaniem narzędzi Google Disavow Tolls. Jest to jednak proces trudny i zajmujący bardzo dużo czasu.

 

Innym narzędziem pozwalającym przeprowadzić weryfikację domeny pod kątem struktury odnośników przychodzących jest Majestic (https://pl.majestic.com/).

 

Oba narzędzia posiadają własne metody oceny struktury odnośników przychodzących. Weryfikują ponadto moc domeny określaną jako Domain Rating (Ahrefs.com) i Trust Flow (Majestic). Są to wskaźniki określające poziom zaufania do domeny na obliczany na podstawie jakości i liczby odnośników przychodzących. Dla pełnej weryfikacji struktury linków przychodzących w powyższych narzędziach niezbędna jest rejestracja.

Analiza historii wykonana za pomocą powyższych narzędzi pozwoli zebrać odpowiednią ilość danych do podjęcia decyzji o wyborze najlepszej nazwy serwisu.

Gdzie kupić używaną domenę?

Ręczne przeszukiwanie dostępnych lub wygasających w niedługim czasie adresów jest w gruncie rzeczy zadaniem wyjątkowo i czasochłonnym. Jednak tam, gdzie jest potrzeba, znajdzie się rozwiązanie. Tym rozwiązaniem są firmy zajmujące się masowym przechwytywaniem wygaszonych domen i oferowaniem ich do odsprzedaży. Co więcej “dystrybutorzy” używanych domen posiadają na swoich stronach rozbudowane listy wolnych adresów oraz tych, które w najbliższym czasie wygasną i będą dostępne w sprzedaży. Największymi bazami używanych nazw domen dysponują:

 • Aftermarket.pl – najprawdopodobniej największa platforma pośrednicząca w sprzedaży i zakupie używanych domen. Oferuje przechwytywanie i aukcje domen, usługi hostingowe w różnych pakietach oraz udostępnia wiele danych przypisanych danej domenie.
 • Addhost.pl – poza zakupem używanego adresu firma oferuje usługi dodatkowe – transfer domeny, hosting czy zakup certyfikatu SSL.
 • Jsdb.pl – witryna posiadająca rozbudowaną bazę danych adresów posiadających dobrą historię, zweryfikowaną w Majestic, Aftermarket, Wayback Machine pogrupowane w czytelny katalog branż.

Adres strony internetowej – jak dobrze wybrać domenę?

Wybór między nową a używaną domeną internetową nie jest prosty. Co więcej, każda decyzja w tym zakresie niesie ze sobą szereg konsekwencji, a poszczególne zalety i wady nie są sobie równe. Dlatego najważniejszym czynnikami determinującym wybór domeny powinny być jej cel, przeznaczenie strony internetowej oraz potencjalne możliwości rozwoju. Nie bez znaczenia są tu również koszty, szczególnie te związane z odnowieniem domeny oraz usługami dodatkowymi. Wybór domeny jest istotnym elementem strategii biznesowej i marketingu online, a błędy lub niedopatrzenia w tym zakresie mogą negatywnie odbić się na prowadzonej działalności. W związku z tym, warto skonsultować decyzję o wyborze nowej lub używanej domeny ze specjalistą SEO, który biorąc pod uwagę powyższe wskazówki oraz swoje doświadczenie i analizę dostępnych danych, pomoże określić optymalne rozwiązania w tym zakresie pod kątem oczekiwań Google. Jeśli poszukujesz wsparcia w wyborze optymalnej domeny dla swojej strony internetowej, skontaktuj się ze specjalistami Agencji SEO/SEM Grupa Tense. Z nami wybierzesz najlepszą nazwę domeny!

Zapisz się do newslettera i odbieraj regularną dawkę wiedzy, ciekawostek i nowości ze świata reklamy internetowej!