Wróć do listy wpisów
Newsy
Agencja SEO i SEM > Blog > Strona na Wix – wady i zalety

Strona na Wix – wady i zalety

Strona na Wix – wady i zalety

Przystępna, czytelna i atrakcyjna wizualnie, a zarazem intuicyjna i prosta w nawigacji witryna jest jednym z ważnych aspektów sukcesu w Internecie. Koszt utworzenia strony internetowej od zera może być barierą nie do przejścia, zwłaszcza dla początkujących biznesów. Z ratunkiem przychodzą popularne kreatory oraz bodaj najpopularniejszy z nich – Wix. Utworzenie strony na Wix nie wymaga znajomości języków programowania. Całość odbywa się za pomocą prostego ułożenia poszczególnych bloków w wybranych miejscach oraz dodawania wybranych funkcji. Czy jednak strona na Wix będzie odpowiednim narzędziem do osiągnięcia oczekiwanego sukcesu witryny online? Przekonajmy się, jakie są wady i zalety tego rozwiązania.

Dla kogo kreator stron internetowych Wix?

Kreator Wix może pochwalić się ogromną biblioteką utworzonych stron. Wix podaje, że już ponad 180 milionów użytkowników skorzystało z możliwości, jakie oferuje.

Strony na Wix mogą prezentować się bardzo dobrze, co potwierdza galeria realizacji dostępna pod adresem https://pl.wix.com/explore/websites. Imponujące, nieprawdaż?

Chcesz zachwycać użytkowników odwiedzających Twoją witrynę internetową? Stwórz swoją stronę za pomocą kreatora Wix. Oprogramowanie Wix można polecić do budowy witryn:

 • niewielkich sklepów internetowych,
 • wizytówkowych stron firmowych i prywatnych,
 • stron internetowych typu portfolio – grafików, fotografów, artystów,
 • blogów i innych stron niekomercyjnych, w tym landing page.

W przypadku bardziej rozbudowanych serwisów komercyjnych, jak np. stron e-commerce, dużych platform informacyjnych czy platform biznesowych, warto rozważyć inne dostępne na rynku rozwiązania.

Wybór CMS (ang. Content Management System – system zarządzania treścią) dla własnej strony www nie powinien być decyzją podejmowaną impulsywnie. Aby wybrać najlepsze rozwiązanie, należy przeprowadzić szczegółową analizę dotyczącą potrzeb związanych ze stroną www, możliwościami oferowanymi przez dostępne CMS-y, również obejmujących opcje rozwoju serwisu w przyszłości. Nie bez znaczenia jest w tym aspekcie analiza możliwości prowadzenia skutecznych działań związanych z pozycjonowaniem. Efektywne SEO (ang. Search Engine Optimization – optymalizacja strony internetowej) to obecnie najważniejszy element budowy widoczności serwisu w Internecie, pozyskiwania ruchu, a tym samym zdobywania coraz większej liczby klientów. Dlatego tak ważna jest szczegółowa znajomość oprogramowania, na którym utworzona i prowadzona jest strona www, oraz jego najważniejszych funkcji.

Zalety kreatora stron internetowych Wix

Nie można zaprzeczyć, że Wix to niezwykle intuicyjne w obsłudze narzędzie, które umożliwia stworzenie kompletnej strony internetowej bez znajomości programowania. Już w kilka godzin od rejestracji można cieszyć się w pełni użyteczną (na potrzeby własne) stroną internetową.

Wix już od 2006 roku oferuje rozwiązania oparte na kodzie JavaScript, którego wykorzystanie powodowało, że serwisy tworzone z jego pomocą nie były czytelne dla robotów wyszukiwarki Google. Obecnie, wraz z rozwojem narzędzi wyszukiwarki oraz wykorzystaniem elementów umożliwiających skuteczne pozycjonowanie, strony tworzone za pomocą Wix stają się ciekawą alternatywą dla innych rozwiązań. Edytor oferuje użytkownikom szereg interesujących rozwiązań, wśród których na szczególną uwagę zasługują:

 • Wyjątkowa prostota obsługi – stronę internetową na Wix utworzyć można bez jakiejkolwiek znajomości zasad programowania czy web developmentu. Proces tworzenia strony oparty jest na zasadzie drag&drop (przeciągnij i upuść), a więc przenoszeniu i dodawaniu wybranych elementów do wybranego szablonu. Edytor Wix pozwala utworzyć strony firmowe, sklepy internetowe, blogi, wizytówki i inne rodzaje serwisów internetowych.
 • Szablony Wix – do dyspozycji użytkowników Wix udostępnionych jest ponad 500 ciekawych motywów, z których każdy może być swobodnie modyfikowany.
 • Sklep z aplikacjami (Wix App Market) – wyjątkowo bogata kolekcja ponad 300 aplikacji spełniających różne funkcje – od oprogramowania, przez zarządzanie wydarzeniami, narzędzia obsługi klienta, po narzędzia SEO. Wachlarz możliwości zwiększenia funkcjonalności strony www jest ogromny!
 • Responsywność stron internetowych – każda witryna utworzona za pomocą edytora online Wix jest dostosowana do wyświetlania zarówno na urządzeniach mobilnych, jak i desktopowych.
 • Stabilność – Wix gwarantuje 99% dostępności serwera, a zatem ryzyko braku dostępności strony www jest minimalne.
 • Możliwość prowadzenia skutecznego SEO – prowadzenie działań z zakresu optymalizacji serwisów online na Wix prowadzone jest za pomocą dedykowanego, autorskiego narzędzia SEO – Wix SEO Wiz.
 • Integracja z Google Analytics – Wix umożliwia łatwą integrację witryn z Google Analytics za pomocą unikatowego kodu GA.
 • Integracje z zewnętrznymi platformami – Wix posiada funkcje bardzo prostej integracji strony internetowej z dowolnymi zewnętrznymi narzędziami marketingowymi.
 • E-mail marketing – za pomocą strony na Wix można z łatwością tworzyć kreacje i wysyłać korespondencję mailową w formie newsletterów do nowych oraz potencjalnych klientów.
 • Social media – każda utworzona za pomocą kreatora Wix strona internetowa może być powiązana z mediami społecznościowymi, co pozwala przekierować użytkowników z np. fanpage bezpośrednio na stronę.
 • Całodobowy dostęp do obsługi klienta – dostępny w każdym planie, a także wsparcie VIP (dla wyższych pakietów premium).

Niezwykle ciekawą opcją oferowaną przez kreatora stron Wix jest platforma wykorzystująca sztuczną inteligencję do tworzenia witryn – Wix Artificial Design Intelligence (Wix ADI). Jest to platforma poniekąd konkurencyjna do podstawowego edytora, która szybko zyskuje na popularności. Niewątpliwą zaletą Wix ADI jest możliwość zminimalizowania pracy użytkownika przy tworzeniu nowej witryny. Wix ADI, na podstawie odpowiedzi użytkownika dotyczących funkcjonalności cech oraz nazwy witryny, samodzielnie projektuje stronę internetową. Wśród najważniejszych cech inteligentnego edytora wyróżnić takie jak:

 • bogata biblioteka niepowtarzalnych szablonów i wyjątkowe projekty witryn www,
 • treści dostosowanie do tematyki strony,
 • strona w pełni kompatybilna z wymogami SEO,
 • responsywność witryn.

Wix ADI posiada jednak również ograniczenia. Najważniejszym z nich jest brak możliwości wyboru szablonów strony, a także ograniczenie liczby możliwych do wykorzystania aplikacji czy funkcji z Wix App Market. Innymi słowy, skorzystanie z inteligentnego rozwiązania oznacza utworzenie strony, która zawiera funkcje i możliwości określone przez oprogramowanie Wix.

Wykorzystanie intuicyjnej metody tworzenia witryn internetowych „przeciągnij i upuść”, którą oferuje Wix, może powodować swego rodzaju wykluczenie programistów z grupy potencjalnych klientów platformy. Ale i w tym aspekcie Wix znalazł ciekawe rozwiązanie. Jest nim Velo by Wix, czyli otwarta platforma programistyczna dla developerów, która umożliwia tworzenie aplikacji internetowych, zarządzanie bazami danych, a także pracę w środowisku IDE (ang. Integrated Development Environment – zintegrowane środowisko programistyczne) lub poprzez połączenie z API.

Wszystkie powyższe korzyści, jakie oferuje edytor Wix, jasno wskazują, że warto wybrać to oprogramowanie do tworzenia witryn internetowych. Jednak Wix to nie tylko zalety. Przejdźmy zatem do minusów tego narzędzia do tworzenia witryn internetowych.

Nie ma chyba na świecie doskonałych, spełniających wszelkie potrzeby rozwiązań. Omawiany edytor również takim narzędziem nie jest. Najpoważniejszym minusem kreatora Wix jest brak możliwości wykorzystania go do prowadzenia działalności biznesowej online w planie podstawowym. Wynika to z faktu, iż wszystkie bezpłatne witryny Wix posiadają dwie znaczące wady:

 • adres witryny wygląda następująco: wixsite.com/nazwa_wlasna,
 • każda strona zawiera następujący komunikat (również w najtańszym planie abonamentowym):

Niemniej, już najtańszy plan abonamentowy dostarcza pełnię opcji Wix, a zatem bogaty wybór szablonów, aplikacji i funkcji, intuicyjny kreator „przeciągnij i upuść”, różne możliwości konfiguracji i wyświetlania elementów na stronie.

Inne, ważne do wskazania, wady związane z korzystaniem z Wix do tworzenia stron www to między innymi:

 • bardzo trudne przeniesienie zawartości strony do innego szablonu,
 • brak możliwości eksportu witryny,
 • brak narzędzi analitycznych w wersji darmowej,
 • własna domena jedynie w planie premium,
 • strony e-commerce oraz płatności online jedynie w planie premium,
 • ograniczone możliwości optymalizacji kodu źródłowego.

Wyraźnie widać, że najważniejsze wady rozwiązań oferowanych przez Wix dotyczą opcji bezpłatnej. Warto więc przyjrzeć się wysokości kosztów związanych ze stworzeniem satysfakcjonującej strony internetowej na Wix.

Ile kosztuje strona internetowa na Wix?

Witrynę Wix w wersji bezpłatnej, tworzy się na domenie wixsite.com. Wraz z witryną użytkownik otrzymuje bezpłatny hosting, 500 MB przestrzeni dyskowej oraz 1 GB transferu danych. Jest to zatem opcja dla małych firm i działalności niekomercyjnych. Najniższy plan miesięczny utrzymania strony internetowej na Wix wynosi 17 zł, jednak w tym przypadku baner reklamowy pozostanie na stronie. Dopiero kolejny plan premium umożliwia pozbycie się niechcianej reklamy i korzystanie z pełni rozwiązań oferowanych przez kreatora. Czy opłaca się zatem wykupienie abonamentu za stronę na Wix? Na to pytanie odpowiedź pozostawimy otwartą. Szczegółowy cennik oraz zakres usługi Wix wygląda następująco:

 

Sklep internetowy na Wix

Narzędzia do tworzenia sklepu internetowego na Wix, podobnie jak ma to miejsce w przypadku stron niekomercyjnych, wykorzystując ciekawe szablony, pozwalają stworzyć wyjątkowe projekty witryn e-commerce. Te z pewnością zachwycą klientów, zapewniając tym samym pełnię satysfakcji użytkownika.

Wśród najważniejszych zalet i funkcjonalności dostępnych w kreatorze Wix dla e-commerce, na szczególną uwagę zasługują między innymi:

 • przyjazny kreator w funkcji „przeciągnij i upuść”,
 • responsywne szablony serwisów e-commerce w popularnych kategoriach, m.in. moda i odzież, biżuteria i akcesoria, sztuka i rzemiosło, dom i wystrój, uroda i dobre samopoczucie, jedzenie i picie, sport i plener, elektronika, dzieci i niemowlęta, książki i wydawcy, zwierzęta, CBD,
 • certyfikat SSL w każdym planie e-commerce,
 • zbiorczy import produktów do sklepu w pliku CSV,
 • do 15 zdjęć produktu w sklepie,
 • możliwość sprzedaży na wielu platformach, w tym marketplace na Facebooku, eBay, Instagram, czy Amazon,
 • integracja z bramkami płatniczymi, m.in. PayPal, PayU, płatności Wix, płatności ręczne,
 • zarządzanie realizacją zamówień z wielu kanałów w jednym panelu,
 • zoptymalizowane pod kątem konwersji koszyk i płatność,
 • zaawansowane narzędzia marketingowe i funkcje wspierające sprzedaż (kampanie mailingowe, filmy promocyjne, posty w mediach społecznościowych, automatyzacja ratowania porzuconych koszyków, itp.),
 • możliwość utworzenia wersji językowych sklepu dzięki opcji Wix Multilingual.

Niezależnie od wybranego planu rozliczeń, sklep internetowy Wix pozwala prowadzić sprzedaż nieograniczonej liczby produktów oraz promować swoje oferty na platformach społecznościowych. Wix pozwala ponadto prowadzić sprzedaż bezpośrednio ze sklepu, w modelu dropshippingowym, a nawet sprzedaż rezerwacji (z aplikacją Wix Booking).

Uruchomienie sklepu internetowego na Wix nie przysporzy nikomu większych trudności. Proces jest zbliżony do tworzenia strony wizytówkowej i obejmuje kilka etapów:

 • rejestracja na stronie wix.com,
 • wybór jednego z ponad 500 szablonów sklepu,
 • utworzenie sklepu za pomocą edytora „przeciągnij i upuść” oraz innych dostępnych narzędzi,
 • dodanie produktów do sklepu,
 • integracja płatności i wysyłki,
 • wybór nazwę domeny i zakończenie procesu.

Czy wybór platformy Wix do tworzenia sklepów internetowych i zarządzania sprzedażą online to dobra decyzja? Z pewnością warto przetestować to rozwiązanie. Edytor Wix oferuje bowiem 14-dniową gwarancję zwrotu płatności za płatne plany e-commerce, które nie spełnią oczekiwań. Można więc stworzyć stronę i przetestować dostępne funkcje. 14 dni to wystarczający czas, który pozwala dokładnie przyjrzeć się możliwościom, jakie Wix oferuje dla handlu internetowego. Potwierdzeniem wysokiej jakości oprogramowania niech będzie fakt, że Wix zdobył wiele nagród dla rozwiązań e-commerce. W 2019 r. portal FinancesOnline ogłosił platformę najlepszym oprogramowaniem e-commerce („Best e-commerce Software”), a w 2020 i 2021 r. Wix zdobył także uznanie ekspertów („Expert’s Choice”).

Pozycjonowanie strony internetowej Wix

Niezależnie od wybranego planu, wszystkie strony internetowe, również te utworzone za pomocą Wix, aby osiągnąć sukces w sieci, powinny być skutecznie pozycjonowane. Nawet najbardziej atrakcyjna strona www czy sklep internetowy nie przyniesie bowiem żadnych korzyści, jeśli nie będzie widoczna dla użytkowników. Proces pozycjonowania nie jest jednak prosty i wymaga sporego nakładu pracy i cierpliwości. Wyniki działań SEO nie są możliwe do uzyskania w ciągu jednego dnia. Skuteczne pozycjonowanie jest bowiem niczym innym, jak dostosowaniem witryny do wymagań wyszukiwarki internetowej oraz oczekiwań użytkowników. Jedynie w ten sposób można efektywnie walczyć z konkurencją o uwagę klienta.

Podstawowym aspektem pozycjonowania stron internetowych jest ich precyzyjna optymalizacja techniczna. Kreator Wix przychodzi tu z nieocenioną pomocą dostarczając wygodne narzędzie do przeprowadzenia działań optymalizacyjnych Wix SEO Wiz. Przy pomocy tego narzędzia uzyskać można spersonalizowany plan optymalizacji strony lub sklepu internetowego. W ramach planu Wix SEO Wiz użytkownik uzyskuje wskazówki dotyczące:

 • zaindeksowania strony w Google,
 • przeprowadzenia najważniejszych działań optymalizacji SEO witryny,
 • zwiększenia widoczności witryny w wynikach wyszukiwania.

Wix SEO Wiz przeprowadzi użytkownika przez najważniejsze elementy optymalizacji, na podstawie trzech informacji:

 • nazwy witryny,
 • fizycznego adresu działalności (jeśli istnieje),
 • słów kluczowych najlepiej opisujących witrynę.

Opierając się na zebranych danych, utworzony zostaje spersonalizowany plan optymalizacji, który pozwala przeprowadzić:

 • aktualizację znacznika title dla strony głównej i pozostałych podstron z wykorzystaniem wcześniej wskazanych słów kluczowych,
 • zmianę meta description strony głównej i pozostałych podstron witryny,
 • optymalizację treści na stronie głównej pod kątem SEO,
 • odblokowanie indeksowania strony, jeśli blokada była aktywna,
 • weryfikację witryny pod kątem jej wyświetlania na urządzeniach mobilnych,
 • aktualizację adresu o własną domenę (w wersji premium),
 • podłączenie domeny do Google Search Console,
 • wdrożenie atrybutów alt do zdjęć i grafik na stronie głównej i pozostałych podstronach,
 • dodanie informacji kontaktowych,
 • dodanie odnośników do mediów społecznościowych,
 • korektę linkowania wewnętrznego.

Precyzyjna optymalizacja witryny powinna objąć dalsze działania. W tym celu należy wykorzystać możliwości CMS Wix i wdrożyć niezbędne zmiany, pozwalające sukcesywnie zwiększać widoczność strony w wynikach wyszukiwania, a także pozyskiwać ruch i nowych klientów. Poniżej przedstawiamy najważniejsze, możliwe do realizacji lub weryfikacji z poziomu CMS Wix, działania optymalizacji witryny pod kątem SEO.

Wdrożenie przekierowań 301

Przekierowania są kodami odpowiedzi serwera HTTP. Kody rozpoczynające się cyfrą 3 oznaczają zmieniony adres danej podstrony i kierują użytkownika do wskazanego miejsca docelowego. Kod 301 występuje w przypadku stałej zmiany adresu, kod 302 stosowany jest w sytuacji tymczasowej, np. czasowej niedostępności towaru w sklepie internetowym.

Ustawienie adresów kanonicznych

W przypadku posiadania więcej niż jedna wersji danej podstrony należy wskazać robotom Google, który adres jest właściwy i na ten adres przekierować ruch. W tym celu wykorzystuje się tzw. adresy kanoniczne, czyli adresy URL opatrzone tagiem “rel=canonical”. Wix SEO Wiz wykorzystuje automatyczne przekierowania kanoniczne, tzw. adresy samoprzekierowujące (ang. Self-referencing URL).

Utworzenie i aktualizacja pliku sitemap.xml

Plik mapy witryny zawiera listę wszystkich adresów URL strony lub sklepu internetowego. Oprogramowanie Wix SEO Wiz automatycznie tworzy i uaktualnia plik sitemap.xml i przesyła go do Google w celu przyspieszenia indeksacji.

Utworzenie i weryfikacja pliku robots.txt

Jest to zawarta w pliku tekstowym informacja dla robotów wyszukiwarki, w jaki sposób należy indeksować witrynę. Robots.txt zawiera wszystkie niezbędne do prawidłowego przebiegu procesu indeksacji komendy blokujące i zezwalające na ruch botów wyszukiwarki po stronie www. Oprogramowanie Wix SEO Wiz automatycznie tworzy plik robots.txt.

Jednym z najbardziej istotnych elementów skutecznego Wix SEO na stronie jest content marketing. Google oraz inne wyszukiwarki są narzędziami tekstowymi, które analizę stron www opierają przede wszystkim na ocenie unikalności oraz wartości contentu dla użytkownika. W związku z tym dbałość o dostarczanie odbiorcy wyczerpujących, angażujących oraz unikalnych treści stanowi kluczowy element wzrostu widoczności i pozyskiwania ruchu organicznego na witrynę. Wartościowa treść pozwala również skutecznie budować zaangażowanie i lojalność klientów. Możliwości implementacji wartościowych treści na stronę Wix jest bardzo wiele. Najważniejsze z nich, to:

 • opisy na stronie głównej,
 • opisy kategorii,
 • opisy produktów,
 • strony producentów,
 • blog, poradnik, sekcja FAQ etc.

Strony internetowe Wix pozwalają w prosty sposób rozbudowywać zawartość treściową z wykorzystaniem intuicyjnego edytora tekstu. Podczas edycji treści nie można również zapomnieć o odpowiedniej strukturze tekstu, tj. odpowiednim oznaczeniu nagłówków Hx, dodaniu atrybutów alt do zdjęć w treści czy linkowaniu wewnętrznym.

Wix pozwala przeprowadzić podstawową optymalizację SEO stron www bez większych kłopotów. Edytor wykorzystuje funkcje dostarczania użytkownikom czytelnych instrukcji dotyczących kolejnych działań, wyjaśnia trudniejsze aspekty na blogu, udostępnia również pomoc techniczną. Jednak utrzymanie wysokiej skuteczności pozycjonowania strony Wix wymaga często bardziej rozbudowanej strategii SEO. Wix jest przyjaznym kreatorem witryn www, który pozwala stworzyć i wstępnie zoptymalizować zachwycającą użytkowników stronę, ale skuteczne SEO wykracza zdecydowanie poza zakres podstawowej optymalizacji. Skuteczne pozycjonowanie strony www na Wix powinno być poparte doświadczeniem oraz umiejętnościami specjalistów. Jeśli Twoim celem jest zdobycie przewagi konkurencyjnej i poszukujesz doświadczonego partnera do prowadzenia działań SEO w zaawansowanym zakresie, skontaktuj się z agencją SEO/SEM Grupa Tense. Nasze wieloletnie doświadczenie, szczegółowa znajomość oprogramowania Wix, a także precyzja działania, transparentność i najwyższy poziom obsługi, pozwolą Ci osiągnąć sukces w Internecie. Zapytaj już teraz o bezpłatną wycenę pozycjonowania strony na Wix.

Ile kosztuje pozycjonowanie strony Wix?

Zakres pozycjonowania strony internetowej na Wix uzależniony jest od wielu czynników. Najważniejszymi z nich jest poziom konkurencji w branży, aktualna sytuacja i historyczne działania SEO dla witryny, a także oczekiwania oraz możliwości biznesowe klienta. W związku z tym niemożliwe jest określenie jednego, stałego cennika usługi SEO dla stron na Wix. Agencja SEO/SEM Grupa Tense oferuje swoim klientom transparentne oraz indywidualne podejście do każdego projektu. Skontaktuj się z nami już teraz i uzyskaj bezpłatną wycenę skutecznego pozycjonowania Twojej witryny opartej o oprogramowanie Wix.

Strony Wix – czy to się opłaca?

Kreator stron internetowych Wix jest jednym z najbardziej popularnych, a zarazem niezwykle prostych w obsłudze, oferujących wyjątkowo bogatą bibliotekę funkcji i aplikacji, narzędzi służących tworzeniu i zarządzaniu witrynami www. Do niedawna Wix kierował swoją ofertę wyłącznie do małych firm i osób fizycznych, jednak wraz z rozwojem platformy, oferowane rozwiązania spełniają również oczekiwania dużych biznesów. Niewątpliwą zaletą oprogramowania jest brak konieczności korzystania z usług programistów lub webdeveloperów, intuicyjny interfejs użytkownika, prostota budowy i użytkowania. Wśród minusów zdecydowanie na pierwsze miejsce wysuwa się koszt utrzymania strony internetowej w planach premium. Niemniej, Wix zyskuje coraz większą popularność wśród użytkowników z każdej branży. Czy sprawdzi się również w Twoim biznesie? Zachęcamy do skorzystania z 14-dniowego okresu próbnego i samodzielnej weryfikacji funkcjonalności i możliwości serwisów tworzonych za pomocą tego oprogramowania.

Zapisz się do newslettera i odbieraj regularną dawkę wiedzy, ciekawostek i nowości ze świata reklamy internetowej!