Menu
Wróć do listy wpisów
Pozycjonowanie
Strona główna > Blog > Dane strukturalne mają znaczenie w SEO

Dane strukturalne mają znaczenie w SEO

Dane strukturalne mają znaczenie w SEO

Temat danych strukturalnych nabiera i będzie nabierał na znaczeniu. Gary Illyes podczas listopadowej konferencji Pubcon poświęcił im sporo uwagi i poinformował, że Google w wynikach wyszukiwania planuje jeszcze bardziej czerpać z danych strukturalnych umieszczonych na stronach.

Implementacja danych strukturalnych schema.org powoduje, że wynik wyszukiwania bezpośrednio w Google jest bogatszy, bardziej przyjemny dla oka i zawiera więcej praktycznych informacji. Z pewnością każdy z nas miał już okazję zobaczyć wynik Rich Snippets oparty na danych strukturalnych schema.org, który uwzględniał system ocen (liczbę gwiazdek) dla danego artykułu czy zdjęcie potrawy, jej kaloryczność i czas przygotowania w przypadku wyszukiwania przepisów kulinarnych.

rich snippet dla ciasta marchewkowego

Wszystkie te dodatkowe informacje przy wyniku wyszukiwania zawdzięczamy implementacji danych strukturalnych zawartych w standardzie schema.org na stronach docelowych. Google potrafi odczytywać te dane, a Gary Illyes podkreślił, że w najbliższym czasie planują jeszcze bardziej wzbogacić i rozwinąć wyniki wyszukiwania o kolejne funkcje opierające się na danych strukturalnych.

Warto tutaj podkreślić, że Google w wytycznych dla developerów prezentuje opis schematów i tego, w jaki sposób ich używać – Gary Illyes wskazał jednak, żeby nie ograniczać się wyłącznie do danych zawartych w ich instrukcjach. Z racji planowanego dynamicznego rozwoju wyszukiwarki w tej materii najlepiej będzie, jeśli sami zapoznamy się ze wszystkimi znacznikami schema.org, wybierzemy i zaimplementujemy te najbardziej pasujące do naszej witryny i w ten sposób – być może szybciej – wyróżnimy się na tle konkurencji.

Implementacja danych strukturalnych jest również istotna z punktu widzenia samego rankingu Google – Illyes podczas Pubcon poinformował bowiem, że dane strukturalne strony pomagają Google lepiej ją zrozumieć, zinterpretować i ocenić. Wychodzi więc na to, że obecność danych strukturalnych wpływa lub może wpływać w sposób pozytywny na ranking.

Ważna informacja – za używanie danych strukturalnych niespójnych z witryną lub z jej zawartością można narazić się na karę ręczną związaną ze spamem. Stąd też radzimy nie ryzykować i używać tylko tych schematów, które będą odpowiadały zawartości witryny.