Pozycjonowanie jest złożonym procesem, który opiera się zwykle na działaniach w obu obszarach serwisu – off-page i on-page. Niestety nie ma uniwersalnego przepisu na zdobycie widoczności w wynikach organicznych wyszukiwarki. Jak zatem zbudować strategię pozyskiwania ruchu organicznego i rozpocząć pozycjonowanie?
Przed podjęciem jakichkolwiek działań SEO należy określić naszą bezpośrednią konkurencję, która może dostarczyć cennych informacji. Można wykorzystać do tego takie narzędzia jak np. Ahrefs i SEMSTORM.
Warto mieć na uwadze, że serwisy z danej branży często mają wspólne elementy, które mogą wpływać na widoczność w wynikach wyszukiwarki. Określając je, będziemy mogli je uwzględnić w końcowej strategii pozycjonowania. Warto doszukiwać się podobieństw, a niekiedy wyróżników, które mogą punktować w kontekście SEO.
Strategie pozycjonowania nie ograniczają się do jednego obszaru on-page bądź off-page, a więc nie podejmuj zero-jedynkowej decyzji na ukierunkowanie działań w zakresie link buildingu bądź content marketingu.
Specjalista SEO dopasowuje działania, mając na względzie cele biznesowe serwisu, a także aktualny profil linkowy oraz stan optymalizacji strony. Powinien zweryfikować aktualną widoczność w SERPach, ruch, konwersje, a także backlinki prowadzące do stron serwisu, elementy optymalizacyjne witryny oraz content. Dopiero później można zdecydować, którymi obszarami warto się zająć, w jakim zakresie i kolejności.
Bardzo często pozycjonowanie polega na połączeniu obu strategii – pozyskiwania odnośników i budowaniu contentu. Tym samym prace nad zwiększeniem zasięgu organicznego serwisu są prowadzone etapami lub równolegle, w zależności od potrzeby i prognozowanego wpływu na widoczność serwisu.
Należy przede wszystkim opierać swoje działania na aktualnej optymalizacji serwisu (lub jej braku), a także tzw. profilu linkowym. W ocenie obu aspektów powinno kierować się przede wszystkim jakością, zarówno w kontekście użytkowników, jak i algorytmów wyszukiwarek.
Monitorując bezpośrednią konkurencję, będziemy mogli określić zakres niezbędnych prac do wykonania, aby osiągać porównywalne, a nawet lepsze efekty w wynikach wyszukiwarki.
W przypadku contentu weryfikujemy przede wszystkim strony, które dostarczają ruch do serwisu. Tym samym warto zwrócić uwagę m.in. na:
Bardzo często można podpatrzeć w ten sposób kierunek, w którym konkurencja rozwija content w serwisie, np. publikuje poradniki dla kupującego, testy i recenzje czy zachęca użytkowników do opiniowania produktów i usług.
W kontekście linkowania weryfikujemy aktualny profil linkowy i jego potencjalny wpływ na widoczność w wynikach organicznych, a także zestawiamy go z profilem konkurencji. Bardzo ważne jest, aby podczas takiej analizy uwzględniać m.in.:
Po takiej analizie można np. odwzorować profil linkowy, bazując na najbardziej jakościowych naszym zdaniem odnośnikach kierujących do konkurencji.
Po określaniu konkurencji oraz analizy jej działań w zakresie SEO, a także audytu SEO naszego serwisu i domeny należy przygotować strategię działania. Postaram się przybliżyć dobre praktyki oraz najważniejsze elementy, na które należy zwrócić uwagę podczas pracy w zakresie tworzenia contentu oraz link buildingu, oczywiście mając na uwadze specyfikację danej branży i wnioski o analizie serwisów konkurencji, a także ograniczenia w zakresie np. optymalizacji naszego serwisu czy też budżetu.
Zasady i dobre praktyki tworzenia contentu bazują głównie na jakości treści dla użytkownika i wybranych elementach rankingowych.
Podobnie, jak w przypadku contentu, jest kilka kluczowych kwestii, na które warto zwrócić uwagę przy działaniach w zakresie link buildingu.
Podsumowując, analizuj i wyciągaj wnioski, a następnie planuj działania wchodzące w skład strategii pozycjonowania. Nie skupiaj się na wycinku elementów on-page i off-page. Weryfikuj je całościowo swój serwis i serwisy konkurencji, aby określić elementy mające wpływ na widoczność w wynikach wyszukiwarki. To powinno pomóc w określeniu kierunku oraz kluczowych działań SEO, umożliwiających zaistnienie w SERPach. Na koniec, miej na uwadze dobre praktyki przy realizacji każdego z kroków strategii.