Menu
Wróć do listy

Usunięcie wyświetlanych obrazków ze stylów CSS

Często można się spotkać z sytuacją, że zdjęcia wyświetlane na stronie nie są wdrożone jako elementy img, ale jako background-image w stylach CSS.

Jest to bardzo nieefektywne, ponieważ obrazek wrzucony w stylach załaduje się dopiero po załadowaniu pliku CSS. Najpierw będzie musiało zostać wykonane drzewo renderowania, a dopiero później z arkusza stylów zostanie załadowany obrazek.

Dodatkowo w zależności od zagłębienia się plików CSS czas ich odczytu może być różny. Oprócz tego osadzanie grafik w stylach CSS ma tę wadę, że nie ustawisz dla nich wielu ważnych atrybutów, jak na przykład atrybutu ALT i TITLE. Są one bardzo ważne w procesie pozycjonowania oraz pomocne dla osób z niepełnosprawnością wzrokową, którym specjalnie oprogramowanie „czyta” zawartość grafik.

Poza tym ekrany dotykowe wielu urządzeń nie traktują grafiki jako zdjęcia, gdy ta jest zakorzeniona w stylach CSS. Roboty wyszukiwarek mogą mieć problem z jej znalezieniem i zaindeksowaniem.

Zalet wdrażania zdjęć w postaci znacznika img zamiast CSS jest całkiem sporo. Chodzi tutaj nie tylko o zdjęcia, ale również i o tła obrazkowe, które często są właśnie wdrażane w stylach CSS. Je również powinieneś ładować jako znaczniki , gdyż uzyskasz ten sam efekt wizualny przy wykorzystaniu właściwości „object-fit”, co przy opcjach CSS background-image.