Menu
Wróć do listy wpisów
Strony www
Strona główna > Blog > Zabezpiecz się przed niechcianymi komentarzami w WordPressie

Zabezpiecz się przed niechcianymi komentarzami w WordPressie

Zabezpiecz się przed niechcianymi komentarzami w WordPressie

WordPress jest bardzo popularnym systemem CMS, który umożliwia między innymi komentowanie wpisów. Niestety, czasami ta funkcja jest nadużywana przez użytkowników oraz spamboty. Jak się przed tym bronić? Jeżeli nie znasz odpowiedzi na to pytanie, przeczytaj poniższy artykuł, w którym przedstawiam, jak w prosty sposób można zabezpieczyć WordPressa przed spamerskimi komentarzami, które z reguły zawierają linki do zewnętrznych serwisów.

Niestety duża liczba komentarzy z zewnętrznymi odnośnikami może osłabić pozycję serwisu w wynikach wyszukiwania. Linki wychodzące to jeden z ważniejszych punktów optymalizacji serwisu, dlatego jeżeli Twój serwis nie posiada żadnego zabezpieczenia przed spamerskimi komentarzami, to czym prędzej zapoznaj się z poniższymi wskazówkami.

1. CAPTCHA

Dodatkowe zabezpieczenie może przeszkodzić spambotom w dodawaniu spamerskich komentarzy dla wpisów. Niestety CAPTCHA czasami może być uciążliwa dla użytkowników, a prosta wersja tego zabezpieczenia może zostać złamana przez boty. Moim zdaniem i tak warto skorzystać z tego typ rozwiązania. Dla WordPressa może to być np. Captcha by BestWebSoft.

1

Innym, trochę mniej uciążliwym zabezpieczeniem może być dodatkowy checkbox, potwierdzający, że nie jesteśmy spam botem. W tym celu instalujemy Growmap Anti Spambot Plugin.

2

Takie rozwiązanie jest bardziej przyjazne dla użytkowników, ale może się okazać zbyt łatwe dla niektórych spambotów.

2. Nieklikalne linki

Domyślnie WordPress zamienia adres np.: https://www.google.pl/ dodany w komentarzu na link klikalny, czyli zostaje umieszczony jako hiperłącze w znaczniku <a>. Taki mechanizm może ułatwić dodawanie spamerskich odnośników do zewnętrznych serwisów. Aby temu zapobiec, możemy zainstalować wtyczkę No Comment Links, która adresy www pozostawia jako zwykły tekst.

3. Komentarze bez znaczników HTML

Domyślnie system komentarzy w WordPressie pozwala na używanie tagów HTML, np. można dodać <a href=” https://www.google.pl/”>link</a> . Niestety w takim przypadku wtyczka No Comment Links nie zadziała i zostanie dodany link klikalny. Poniżej przykład, link spam1 został osadzony w znaczniku <a>, natomiast http://seopogodzinach.pl/ jako zwykły tekst.

3

Również dla takich linków osadzonych w tagu HTML istnieje zabezpieczenie w postaci wtyczki Peter’s Literal Comments, która znaki specjalne zamienia na encje HTML, dzięki czemu odnośniki osadzone w znaczniku HTML nie będą klikalne.

4

Podsumowując, przy wykorzystaniu trzech rozszerzeń do WordPressa można całkiem dobrze zabezpieczyć się przed niechcianymi komentarzami, które mogłyby zawierać odnośniki do zewnętrznych serwisów. Instalacja i konfiguracja wtyczek nie powinna nam zabrać dużo czasu, myślę, że 15-30 minut wystarczy. Oczywiście, jeżeli mamy obawy, czy wyżej wymienione mechanizmy zadziałają, zawsze możemy pozostawić aktywną moderacje komentarzy lub całkowicie zrezygnować z możliwości ich dodawania.