Wróć do listy wpisów
Pozycjonowanie
Agencja SEO i SEM > Blog > Najlepsze odpowiedzi z portali Q&A bezpośrednio w wynikach wyszukiwania

Najlepsze odpowiedzi z portali Q&A bezpośrednio w wynikach wyszukiwania

Najlepsze odpowiedzi z portali Q&A bezpośrednio w wynikach wyszukiwania

Całkiem możliwe, że już niedługo nie będziemy opuszczać wyszukiwarki praktycznie wcale i bezpośrednio w jej wynikach znajdziemy odpowiedzi na wszystkie pytania. Wszystko przez zaciąganie wartościowej treści z zewnętrznych portali i umieszczanie jej w karuzeli pod wynikiem wyszukiwania.

Google jest w fazie testów prezentowania w SERP-ach najlepiej ocenionych odpowiedzi przez użytkowników portali typu Q&A (szybkie pytanie – szybka odpowiedź). Działa to na zasadzie interpretacji przez Google systemu ocen poszczególnych wypowiedzi i prezentowania ich treści wraz z ocenami w karuzeli umieszczonej pod wynikiem wyszukiwania danego portalu w kolejności od najlepszej do najsłabszej. Można to zobaczyć na obrazku:
boks z najlepsza odpowiedzia w serp

Właścicielom portali Q&A rozwiązanie to może pomóc, ale może też zaszkodzić. Wszystko zależy od stopnia skomplikowania pytania i długości odpowiedzi. Jeśli bowiem odpowiedź zmieści się w tym małym fragmencie importowanego tekstu, wtedy użytkownik zaspokoi swoją ciekawość bezpośrednio w Google i nie odwiedzi już strony docelowej, co może wiązać się ze stratą dla jego wydawcy, chociażby z tytułu ewentualnego braku zarobku na reklamach. Z drugiej jednak strony, jeśli odpowiedź będzie bardziej złożona, wtedy boks z najlepszymi odpowiedziami z pewnością wyróżni taki portal w wynikach wyszukiwania i będzie wabikiem do jego odwiedzenia.

Opisywana zmiana działa na razie tylko na rynku amerykańskim i co więcej, prawdopodobnie nie będzie zbyt zauważalna na naszym rodzimym rynku. Powód jest prozaiczny – serwisy Q&A zwyczajnie nie są w Polsce popularne. Jednym z bardziej znanych tego typu portali jest zapytaj.onet.pl, ale na nim lista się zaczyna i właściwie też kończy – rynek został zdominowany przez fora internetowe.

Już niedługo cały Internet będzie bezpośrednio w Google, mówię Wam. :-)

PS. Jako że jesteśmy w klimacie świąteczno-mikołajkowym, zobaczcie, jaką ładną, świąteczną skórkę wprowadziło Google dla wyniku wyszukiwania hasła „christmas” – 06.12.2017 r. wpisując „Boże Narodzenie”, nadal widzimy klasyczną wersję interfejsu graficznego, ale gdy wpiszemy hasło po angielsku, zobaczymy nową.

Źródło: https://www.seroundtable.com/google-best-answer-box-24867.html