Wróć do listy wpisów
Optymalizacja stron (SEO)
Agencja SEO i SEM > Blog > Wtyczki wspomagające prace związane z SEO w systemie WordPress

Wtyczki wspomagające prace związane z SEO w systemie WordPress

Wtyczki wspomagające prace związane z SEO w systemie WordPress

W tym artykule chciałbym przedstawić Wam wybrane wtyczki, które wspomagają proces optymalizacji witryny opartej o system WordPress pod kątem jej pozycjonowania. Ich zadaniem jest ułatwienie pewnych procesów z tym związanych oraz ich agregacja w jednym przyjaznym panelu. Należy jednak pamiętać, że wykorzystane na potrzeby tego wpisu wtyczki mogą różnie się zachowywać, zależne od konfiguracji Waszej witryny, np. zainstalowanych wtyczek czy wersji WordPressa.

Yoast SEO for WordPress plugin

Jest to jedna z bardziej popularnych wtyczek związanych z SEO do systemu WordPress. Umożliwia ona wprowadzanie podstawowych zmian optymalizacyjnych oraz monitorowanie w łatwy sposób tego, czy dane elementy podstrony zostały zoptymalizowane. Dodatkową zaletą wtyczki jest to, że można jej używać całkowicie za darmo, nawet w celach komercyjnych.

Oto przykładowe elementy, które mogą zostać zmodyfikowane za jej pomocą:

• tytuły podstron: meta description oraz meta keywords,
• zawartość meta tagu robots,
• kanoniczne URL,
• nawigacja okruszkowa,
• mapa witryny w formacie XML,
• edycja pliku robots.txt oraz .htaccess.

Dodatkowo wtyczka oferuje rozszerzenia Premium, które ułatwiają prace z zakresu:

News SEO – przydatne, gdy nasza witryna znajduje się (lub chcemy, by się znajdowała) w wiadomościach Google,
Local SEO – optymalizacja elementów serwisu, które mogą pomóc w przypadku rywalizacji w wynikach map Google,
Video SEO – optymalizacja elementów wideo serwisu, przydatna w przypadku umieszczenia wielu materiałów tego typu.

1

Rysunek 1. Wtyczka ułatwia weryfikacje witryny w narzędziach dla deweloperów

Jedną z podstawowych czynności, jaką możemy wykonać za pośrednictwem wtyczki, jest weryfikacja witryny w narzędziach dla webmasterów najpopularniejszych wyszukiwarek internetowych. Wystarczy podać w odpowiednim polu kod weryfikacyjny. Jest to dobre rozwiązanie w przypadku, gdy nie mamy dostępów do serwera FTP lub nie posiadamy odpowiedniej wiedzy na temat wdrażania modyfikacji bezpośrednio w kodzie szablonu strony.

Jedną z bardziej przydatnych funkcjonalności jest masowa edycja meta tagów serwisu. Możemy w swobodny sposób skonfigurować to, jakie typy podstron powinny być indeksowane przez roboty wyszukiwarki. Dodatkowo dla wspomnianych typów możemy ustawić szablony generowania tytułów czy meta opisu podstron. Typy, które możemy modyfikować to między innymi wpisy, strony, media, kategorie oraz tagi.

2

Rysunek 2. Masowa edycja meta tagów

Jedną z ciekawszych funkcji wtyczki jest generowanie nawigacji okruszkowej. Taka nawigacja ułatwia użytkownikom witryny określenie, jak wygląda struktura kategorii serwisu. Oczywiście możemy zachować dowolność tego, w jakim miejscu szablonu strony będzie się ona znajdować. W celu umieszczenia takiej nawigacji w obrębie naszego serwisu wystarczy wkleić poniższy kod w dogodnej dla nas lokalizacji:

Przechwytywanie

3

Rysunek 3. Ekran konfiguracyjny nawigacji okruszkowej

Samą wtyczkę można znaleźć pod tym adresem: https://pl.wordpress.org/plugins/wordpress-seo/.

Broken Link Checker

Jak sama jej nazwa wskazuje, wtyczka ułatwia wskazanie nam nieprawidłowych odsyłaczy w serwisie. Powinniśmy zadbać o to, by struktura linków znajdujących się w naszej witrynie była uporządkowana oraz starać się unikać sytuacji, gdy odsyłacze w nawigacji prowadzą do strony zwracającej kod błędu 404. Podstawowe funkcjonalności tej wtyczki to:

• monitorowanie odsyłaczy znajdujących się w podstronach, wpisach, komentarzach oraz własnych polach,
• wykrywanie niedziałających odsyłaczy oraz obrazów,
• powiadamianie o nieprawidłowościach poprzez kokpit lub e-mail,
• powstrzymywanie robotów wyszukiwarki przed odwiedzeniem nieprawidłowego odsyłacza.

Po instalacji wtyczki uzyskujemy dostęp do prostego panelu konfiguracyjnego. Jedna z pierwszych informacji, jaka jest wyświetlana, dotyczy tego, czy udało się wtyczce odnaleźć w serwisie niedziałające odsyłacze oraz jaka jest ich ilość.

4

Rysunek 4. Podstawowa konfiguracja wtyczki Broken Link Checker

Klikając w odsyłacz informujący o ilości niedziałających linków, zostajemy przeniesieni do podstrony, gdzie możemy poprawić odnalezione błędy lub oznaczyć je jako poprawne. Przykładem takiego błędnego adresu może być podstrona, która zwraca komunikat inny niż 200 – np. strony nie odnaleziono. Poprawić je możemy poprzez edycję adresu URL lub jego całkowite usunięcie.

5

Wtyczkę można znaleźć pod adresem: https://pl.wordpress.org/plugins/broken-link-checker.

SEO Friendly Images

Zadaniem tej wtyczki jest uzupełnienie w sposób automatyczny atrybutów alt oraz title grafik znajdujących się w serwisie. Jest to przydatne zwłaszcza w momencie, gdy z jakichś powodów grafika nie będzie mogła zostać załadowana. W tym momencie, w jej miejscu zostanie wyświetlona zawartość atrybutu alt. Dodatkowo odpowiednie uzupełnienie wspomnianych atrybutów, ułatwi robotom wyszukiwarki określenie tego, co może się znajdować na danej grafice.

Oczywiście sposób, w jaki zostaną one uzupełnione, możemy określić w panelu konfiguracyjnym wtyczki. Pomogą nam w tym zakresie poniższe zmienne:
%title – tytuł strony,
%desc – opis strony,
%name – nazwa pliku graficznego (bez rozszerzenia),
%category – kategoria wpisu,
%tags – tagi wpisu.

6

Rysunek 5. Konfiguracja wtyczki SEO Friendly Images

Ponadto wtyczka umożliwia nadpisywanie już istniejących atrybutów obrazka. Dodatkowo możemy ustawić, czy usuwane z wygenerowanych atrybutów mają być znaki specjalne. Należy jednak podchodzić do wtyczki ostrożnie i z rozwagą, gdyż przy użyciu większej ilości zmiennych możemy doprowadzić do sytuacji, w której to, co zostanie przez nią wygenerowane, będzie wyglądało nienaturalnie dla robotów wyszukiwarek. W takim przypadku, gdy nie mamy pewności co do tego, czy atrybuty są uzupełnione w sposób prawidłowy, warto tą kwestię skonsultować z specjalistą SEO.

Wtyczkę można pobrać tutaj: https://pl.wordpress.org/plugins/seo-image.

Podsumowanie

Oczywiście jest to jedynie czubek góry lodowej, a wtyczek, które mogą się przysłużyć podczas optymalizacji strony dla robotów wyszukiwarek, jest więcej. Polecam eksperymentowanie z tego typu narzędziami oraz wyciąganie własnych wniosków. Należy jednak pamiętać o tym, by starać się nie powielać funkcjonalności oferowanych przez różne wtyczki, gdyż może to powodować konflikty w ich funkcjonowaniu. Oczywiście sam WordPress z wersji na wersję dodaje funkcjonalności, które mogą okazać się bardzo przydatne podczas optymalizacji witryny.

Zainicjuj swój sukces online już dziś! Skorzystaj z profesjonalnego pozycjonowania lokalnego i podbij lokalny rynek już teraz!

Źródła:
Yoast SEO for WordPress plugin
Broken Link Checker

Zapisz się do newslettera i odbieraj regularną dawkę wiedzy, ciekawostek i nowości ze świata reklamy internetowej!