Menu
Wróć do listy wpisów
Pozycjonowanie
Strona główna > Blog > Na AMP nie publikuj innej treści niż na wersji kanonicznej

Na AMP nie publikuj innej treści niż na wersji kanonicznej

Na AMP nie publikuj innej treści niż na wersji kanonicznej

Umieszczenie wyniku wyszukiwania w karuzeli z najważniejszymi artykułami czy znak błyskawicy przy wpisie sugerujący szybki dostęp do treści – to dodatkowe korzyści w mobilnych SERP-ach od Google dla witryn, które obsługują technologię AMP.

Dodatkowe bonusy ze strony Google są kuszące, zwiększają bowiem widoczność witryny i klikalność. Gra jest warta świeczki i świadczy o tym chociażby fakt, że właściciele stron, którym nie odpowiada technologia przyspieszonych stron mobilnych z uwagi na ograniczenia w układzie graficznym, decydują się tworzyć strony przejściowe. Działając w ten sposób, użytkownik na stronie AMP otrzymuje wyłącznie zalążek zawartości, która znajduje się na stronie docelowej (kanonicznej) i aby uzyskać dostęp do pełnowartościowej wersji musi kliknąć w link umieszczony pod opublikowaną zajawką, a następnie poczekać na załadowanie się witryny docelowej. Na przykład:

strona przejsciowa AMP

Założenia AMP są jednak inne. Chodzi o to, że w myśl technologii AMP użytkownik mobilnej wersji wyszukiwarki już za pierwszym razem ma otrzymać w pełni wartościowy wynik, co w przypadku stron przejściowych nie ma pokrycia. W sytuacji jak na zaprezentowanym przykładzie, użytkownik zanim zobaczy treść docelową musi wykonać jeszcze kilka dodatkowych kliknięć przez co czas dotarcia do informacji ulega wydłużeniu. Użytkownik może więc odczuć pewien dyskomfort i negatywnie odebrać samą technologię przyspieszonych stron mobilnych.

Aby zapobiec takim sytuacjom, Google postanowiło pójść o krok dalej i porównywać treść umieszczoną na przyspieszonej wersji strony z tą, która znajduje się na wersji docelowej. Witryny, które nie przejdą „testu zgodności” od 01.02.2018 r. powinny spodziewać się komunikatu w Google Search Console o nałożeniu kary ręcznej. Po jej nałożeniu wersja AMP witryny straci wszystkie wyróżniające ją elementy, a w rankingu zacznie wyświetlać się wersja kanoniczna. Należy podkreślić, że kara w żaden sposób nie wpłynie na witrynę docelową, a po naprawieniu problemu będzie można wnioskować o jej uchylenie.

Źródło: https://webmasters.googleblog.com/2017/11/engaging-users-through-high-quality-amp.html