Wróć do listy wpisów
Strony www
Agencja SEO i SEM > Blog > Jeszcze bardziej pomocny Tester pliku robots.txt?

Jeszcze bardziej pomocny Tester pliku robots.txt?

Jeszcze bardziej pomocny Tester pliku robots.txt?

Od niedawna można zauważyć, że Tester pliku robots.txt w Google Search Console wyświetla wagę problemu dla zablokowanych zasobów. Dziś chciałbym sprawdzić, na ile trafne są takie podpowiedzi i czy warto się nimi sugerować.

1

#1. Obecnie po pobraniu i zrenderowaniu strony Tester pliku robots.txt poza ścieżką do pliku, wyświetla również informacje o wadze problemu. Wyróżniane są poziomy: niski, średni, wysoki oraz “-”, który może sugerować jeszcze niższy poziom.

Na pierwszy rzut oka propozycje wydają się sensowne. Chciałbym sprawdzić, czy rzeczywiście tak jest, dlatego w pliku robots.txt zablokowałem takie zasoby, jak:

  • style CSS,
  • obrazy,
  • czcionki,
  • skrypty JS.

Po zrenderowaniu strony Tester sugeruje odblokowanie stylów CSS i obrazów w pierwszej kolejności.

11

Strona dla Googlebota rzeczywiście wygląda zupełnie inaczej, co obrazuje poniższy zrzut ekranu. Bez wątpienia w tym przypadku style CSS są bardzo ważne.

3

#2 Po odblokowaniu pliku ze stylami CSS strona wygląda przyzwoicie. Niestety zdjęć nie widać, są nadal zablokowane dla robota wyszukiwarki.

4 Tester uparcie sugeruje, aby je priorytetowo odblokować. Co ważne, nie zmienia podpowiedzi dla skryptów JS, ich znaczenie jest niższe.

2
#3 Po odblokowaniu obrazów są one widoczne dla robota, a strona wygląda znacznie lepiej.

5

Co dziwne, przy zablokowanych skryptach JS Googlebot “zobaczył” formularz kontaktowy, a w wersji, którą teoretycznie widzą użytkownicy taki formularz nie jest wyświetlany. W przypadku Googlebota prawdopodobnie jest to spowodowane tym, że kod JS w pierwszej kolejności ukrywa formularz, a przy scrollowaniu go wyświetla (display: none i block).

6
W tym przypadku zablokowany skrypt JS działa na naszą korzyść, Googlebot zobaczył to, co normalnie użytkownik zobaczy przy przewinięciu strony na sam dół. Moim zdaniem lepiej odblokować skrypty JavaScript.

#4 Po odblokowaniu wszystkich zasobów okazuje się, że w obu w wersjach formularz kontaktowy nie jest wyświetlany. Możliwe, że przy renderowaniu nie są generowane akcje, które wywołały uruchomienie skryptu JS np. onscroll.

7

Mam nadzieję, że Google będzie dążyło do coraz lepszej interpretacji stron opartych o skrypty JS i tego typu wpadki nie będą się zdarzać, ponieważ stron bogatych w różnego typu animacje i dynamiczne zmiany zawartości przybywa.

Podpowiedzi w Testerze pliku robots.txt to dodatkowa funkcjonalność, która może być pomocna w przypadku bardzo wielu zablokowanych zasobów. Moim zdaniem i tak warto zająć się wszystkimi zasobami, również tymi o niższej wadze.

Niestety w przypadku wykorzystania JavaScriptu strona może odbiegać wyglądem mniej lub bardziej od tego, co “widzi” Googlebot, dlatego warto sprawdzić, czy po wyłączeniu wszystkich skryptów JS można korzystać ze strony i czy najważniejsze elementy są widoczne.

 

Zapisz się do newslettera i odbieraj regularną dawkę wiedzy, ciekawostek i nowości ze świata reklamy internetowej!