Wróć do listy wpisów
Branding Content Marketing Marketing
Agencja SEO i SEM > Blog > Jak wykorzystać content marketing w employer brandingu

Jak wykorzystać content marketing w employer brandingu

Jak wykorzystać content marketing w employer brandingu

Posługujesz się treściami w internecie, aby zdobyć klientów? To świetnie! A czy przyszło Ci do głowy, że przy pomocy content marketingu możesz zareklamować się także wśród potencjalnych pracowników? Jeżeli nie, koniecznie czytaj dalej i dowiedz się, jak kanały online mogą pomóc Ci w budowaniu wizerunku dobrego pracodawcy. Jeżeli tak – też czytaj dalej i sprawdź, czy aby na pewno w pełni wykorzystujesz potencjał content marketingu w swoich działaniach employer brandingowych. Zapraszam!

Czym jest employer branding i dlaczego jest ważny

Employer brandingiem nazywane są działania w zakresie kreowania marki pracodawcy. Według ekspertów jest tym, co firma – świadomie lub nie – komunikuje każdemu obecnemu i przyszłemu pracownikowi. Skupmy się jednak na działaniach intencjonalnych. Employer brandingiem są zatem działania podejmowane w celu stworzenia silnej marki pracodawcy, która ułatwia pozyskiwanie pracowników, a także budowanie motywacji i zatrzymywanie aktualnych pracowników.

Dlaczego kreowanie wizerunku pracodawcy jest Ci potrzebne? Ponieważ dzięki takim działaniom zwiększasz swoje szanse na przyciągnięcie najlepszych specjalistów. Rośnie też prawdopodobieństwo, że znajdziesz kandydatów optymalnie dopasowanych do Twojej firmy, a co za tym idzie – zmniejszysz rotację pracowników. Wszystko dzięki temu, że poprzez employer branding komunikujesz, jaka jest misja i kultura organizacyjna Twojego przedsiębiorstwa. Employer branding jest dla każdego, ale szczególnie docenisz go, jeśli w Twojej branży to kandydaci stawiają wymagania pracodawcom, bo panuje niedobór specjalistów. Podsumowując, warto zainwestować w employer branding i sięgać po nowe kanały komunikacji w rekrutacji, jeśli chcesz pozyskiwać i zatrzymywać najlepszych pracowników.

Employer branding w internecie: jakie kanały i treści wykorzystać

Podstawy teoretyczne omówione, czas przejść do praktyki. Jak wykorzystać content marketing w służbie employer brandingu? Oto przegląd kanałów komunikacji i rodzajów treści, jakie warto wziąć pod uwagę w kreowaniu marki pracodawcy.

Treści na stronie internetowej

Z punktu widzenia potencjalnego pracownika znaczenie mają po pierwsze informacje o kulturze organizacyjnej, profilu działalności i misji firmy. Mogą znajdować się na podstronie w rodzaju O nas czy Kim jesteśmy. To Twoja przestrzeń, by opowiedzieć o historii przedsiębiorstwa, jego ofercie, klientach, no i oczywiście lokalizacji. Dzięki takiej autoprezentacji kandydaci zyskują informacje, które przydadzą im się w procesie podejmowania decyzji, czy zgłosić się do procesu rekrutacyjnego.

Po drugie, potencjalnych pracowników interesuje oczywiście zakładka czy dedykowana strona internetowa poświęcona aktualnym ofertom zatrudnienia. Ogłoszenia o pracę to jednak nie wszystko, co powinno się tam znaleźć. Równie ważne jest przedstawienie korzyści płynących z zatrudnienia w Twojej firmie: jaka jest ścieżka kariery, jakie perspektywy stoją przed pracownikami, jakie benefity oferujesz.

Stronę internetową dla kandydatów uzupełnij jeszcze o treści na temat procesu rekrutacji. Informowanie, z jakich etapów się składa, jak się do niego przygotować i kto z pracowników przedsiębiorstwa udziela informacji na ten temat, powoduje, że otrzymujesz aplikacje wyłącznie od kandydatów gotowych na proces rekrutacyjny, a dodatkowo budujesz swój pozytywny wizerunek. Tego rodzaju porady są wyróżnikiem: pokazują, że firmie zależy na pozytywnym doświadczeniu rekrutacyjnym, co może zachęcać kandydatów do aplikowania.

co to jest marka pracodawcy

Blog firmowy

Niejednokrotnie na tym blogu pokazywaliśmy Ci, jak przyciągać klientów poprzez zamieszczanie wartościowych treści na blogu firmowym. A czy da się tym samym narzędziem przyciągnąć kandydatów do pracy? Tak! Blog to w końcu narzędzie do kreowania wizerunku i zwiększania rozpoznawalności, co może przełożyć się na wzrost świadomości Twojej marki wśród osób szukających czy rozważających zmianę pracy.

Ale jest też drugie rozwiązanie. Wystarczy, że na stronie skierowanej do potencjalnych pracowników również umieścisz wpisy blogowe, tym razem dostosowane do oczekiwań profesjonalistów poszukujących pracy. To mogą być na przykład:

  • case studies – dzięki nim kandydaci dowiedzą się, przy jakich projektach będą mieli szansę pracować,
  • artykuły specjalistyczne, w których zatrudnieni u Ciebie eksperci dzielą się swoją wiedzą,
  • historie pracowników i ich ścieżek kariery w Twojej firmie,
  • treści poradnikowe o rozwoju osobistym i zawodowym, zwłaszcza jeżeli masz dedykowaną stronę Kariera dla potencjalnych kandydatów,
  • relacje z targów i eventów branżowych – pokażesz, że widać Cię w branży.

Prowadząc takiego bloga, wysyłasz sygnał, że jesteś ekspertem w swojej branży i chcesz dzielić się swoją wiedzą. To może spodobać się nie tylko zainteresowanym pracą w Twojej firmie, ale także tym, którzy jeszcze nie wiedzą, że to miejsce dla nich.

Artykuły sponsorowane

Jak wykorzystać artykuły sponsorowane w employer brandingu? Mam dla Ciebie dwa pomysły. Po pierwsze pokazuj się w poczytnych i prestiżowych branżowych mediach. Jeśli są portale internetowe, które szczególnie liczą się w Twojej branży, warto tam być. Reklamuj się, chwaląc się osiągnięciami, udzielając eksperckich wypowiedzi lub prezentując swoje wyjątkowe produkty czy usługi.

Po drugie, wykorzystaj do promocji serwisy internetowe popularne wśród Twoich potencjalnych pracowników. Jeżeli zadbałeś o przygotowanie strategii pozyskiwania kandydatów do pracy, wiesz z pewnością, kim są osoby z Twojej grupy docelowej: w jakim są wieku, jakie mają zainteresowania itd. Teraz wystarczy przygotować treści, dzięki którym zechcą dowiedzieć się więcej o Twojej firmie.

Profile w social mediach

Choć pierwotnie Facebook był serwisem służącym do utrzymywania kontaktów towarzyskich, coraz chętniej w celach marketingowych korzystają z niego firmy. Wykorzystywany jest także właśnie do promowania przedsiębiorstwa jako atrakcyjnego miejsca pracy. Profil na Facebooku to portal, na którym możesz w nieco bardziej swobodny sposób zaprezentować kulturę organizacyjną firmy. Dać wgląd w to, co dzieje się u Was na co dzień. Zdjęcia z codziennej pracy, relacje z branżowych eventów czy pracowniczych spotkań świątecznych to wszystko treści, które pomogą osobie rozważającej wysłanie CV poczuć, jaki klimat panuje w Twojej firmie.

Jeśli chcesz na poważnie prowadzić działania employer brandingowe w internecie, nie może Cię też oczywiście zabraknąć w serwisie LinkedIn, czyli na najpopularniejszym portalu do zawodowego networkingu. Jakimi treściami dzielić się na profilu? W tym przypadku komunikaty powinny być na wysokim poziomie merytorycznym. W końcu to portal, w którym profesjonaliści spotykają się z innymi profesjonalistami. Jakie konkretnie posty publikować? Postaw na dzielenie się nowinkami i dobrymi praktykami branżowymi, a także opisywanie historii pracowników firmy i projektów, przy jakich pracują. Pamiętaj, że oprócz wpisów masz do dyspozycji grafiki, infografiki, zdjęcia – zadbaj nie tylko o copywriting, ale i o atrakcyjną formę przekazu!

employr branding w social mediach

Z jakimi wyzwaniami wiąże się kreowanie wizerunku poprzez treści w internecie

Mam nadzieję, że widzisz już, jak wiele możesz zyskać, tworząc dobry content dla odbiorców będących Twoimi potencjalnymi pracownikami. Teraz muszę Cię więc uprzedzić, że wymaga to nie tylko nakładu sił i środków, ale także stawienia czoła pewnym wyzwaniom. Otwarcie się na komunikację w internecie to wielka szansa, ale i pewne ryzyka, na które warto się zawczasu przygotować.

Zaplanowanie skutecznej strategii contentowej

To kamień milowy, który powinien wyznaczać początek Twojej drogi w prowadzeniu działań employer brandingowych w internecie. Opracowanie strategii opiera się przede wszystkim na:

  • zbadaniu, jaki jest Twój wizerunek wśród pracowników, jak i potencjalnych kandydatów,
  • określeniu grupy docelowej Twoich komunikatów,
  • doborze kanałów i rodzajów treści, które wykorzystasz,
  • dopasowaniu contentu do tych kanałów.

Pamiętaj przy tym, że sposób, w jaki prezentujesz się jako pracodawca, powinien być spójny z wizją, misją i celami Twojej firmy. Autentyczność jest kluczowa w kreowaniu wizerunku!

Przygotowanie wartościowych materiałów

Dlaczego tworzenie contentu może być wyzwaniem? Ponieważ żeby działać dobrze, musisz to robić systematycznie – regularnie przygotowywać i publikować wysokiej jakości treści. Stała obecność w sieci, nawiązywanie dialogu z odbiorcami i angażowanie ich w interakcje to podstawa. Potencjalni pracownicy stykający się z Twoją firmą w sieci oczekują, że zaprezentujesz im się w interesujący sposób, dając im przy tym wartościowe treści, a nie nachalną reklamę. Do ich tworzenia możesz zaangażować swoich pracowników lub profesjonalną agencję marketingu internetowego. Wybór należy do Ciebie.

Dialog z odbiorcami

Słowo „dialog” już padło, więc przyjrzyjmy mu się bliżej. Na pewno korzystając z internetu, zauważyłeś jedną z jego cech wyróżniających: natychmiastowość komunikacji. Internauci mogą udostępnić publikację, publicznie podzielić się opinią na jej temat czy zadać odnoszące się do niej pytanie w ciągu dosłownie sekund od ukazania się posta. Skrupulatnie przygotowany content jest więc ważny, ale to jednostronny przekaz, który musisz uzupełnić o umiejętność prowadzenia dialogu ze swoimi odbiorcami. Liczy się zarówno jakość, jak i szybkość reakcji.

Kryzysy wizerunkowe

Konsekwencją komunikacji w internecie opartej na dialogu i jej natychmiastowości, o czym wspomniałam powyżej, jest większe ryzyko kryzysów wizerunkowych. Siłą internetu jest jego szybkość i dostępność, dzięki której pojedynczy internauta może błyskawicznie rozpętać burzę wokół Twojej marki i zebrać grono niezadowolonych podzielających jego opinię. Jeżeli dojdzie do takiej sytuacji, pamiętaj, żeby nie cenzurować krytycznych głosów, ani tym bardziej ich nie ignorować. Zaakceptuj też, że nie uda Ci się w pełni kontrolować dialogu. Jednak możesz umiejętnie nim kierować i być przygotowanym na tego rodzaju kryzysy.

Warto przy tym wspomnieć, że oprócz monitorowania własnych profili w social mediach warto też sprawdzać, co pisze się o firmie na portalach z ogłoszeniami o pracę czy opiniami o pracodawcach, jak również forach związanych z tematyką poszukiwania pracy.

jak budować markę pracodawcy

Pracodawco, promuj się z użyciem wartościowego contentu!

Wysokiej jakości content możesz wykorzystać nie tylko do zareklamowania się potencjalnym klientom, ale też potencjalnym pracownikom. Zacznij już dziś i przekonaj się, że employer branding z wykorzystaniem treści w internecie jest doskonałym dopełnieniem procesu rekrutacji. Pokaż się jako pracodawca z jak najlepszej strony i… czekaj na najlepszych kandydatów! Powodzenia!

Zapisz się do newslettera i odbieraj regularną dawkę wiedzy, ciekawostek i nowości ze świata reklamy internetowej!