Wróć do listy wpisów
Słowniczek SEO
Agencja SEO i SEM > Blog > Co to jest Favicon – definicja

Co to jest Favicon – definicja

Co to jest Favicon – definicja

Favicon – ikona wyświetlana w pasku adresu strony www, najczęściej logotyp, o rozmiarach 16 x 16 pikseli. Favicon nie ma bezpośredniego wpływu na pozycję strony w wynikach wyszukiwania, może jednak poprawić jej użyteczność, co w konsekwencji pozwala zwiększyć wskaźniki zaangażowania, np. wyświetlenia strony, liczbę powracających użytkowników, współczynnik konwersji itp.

Znaczenie Favicon dla użyteczności strony

Favicon może poprawić użyteczność strony internetowej, ponieważ ułatwia jej rozpoznawanie przez użytkowników wśród wielu otwartych kart w przeglądarce. Dodatkowo, ikona ta może być wykorzystywana jako skrót do strony w zakładkach przeglądarki, co ułatwia szybki dostęp do witryny. W konsekwencji, obecność Favicon może przyczynić się do zwiększenia liczby powracających użytkowników oraz wyświetleń strony.

Jak dodać Favicon

Aby dodać Favicon, potrzebujesz pliku graficznego o rozszerzeniu .ico lub .png. Możesz stworzyć własną ikonkę, korzystając z programów graficznych, lub znaleźć gotowe wzory w Internecie. Ważne jest, aby plik miał odpowiednią rozdzielczość, zwykle 16×16, 32×32 lub 64×64 piksele. Kiedy już masz plik z ikonką, umieść go w głównym katalogu swojej strony internetowej. Następnie dodaj odpowiedni kod HTML do sekcji strony.

Wpływ Favicon na wskaźniki zaangażowania

Chociaż Favicon nie ma bezpośredniego wpływu na pozycję strony w wynikach wyszukiwania, może pośrednio wpłynąć na wskaźniki zaangażowania użytkowników. Dzięki lepszej użyteczności strony, użytkownicy mogą być bardziej skłonni do odwiedzenia witryny ponownie, co zwiększa liczbę powracających użytkowników. Ponadto, ułatwienie szybkiego dostępu do strony poprzez zakładki przeglądarki może wpłynąć na wzrost współczynnika konwersji, czyli odsetka użytkowników dokonujących pożądanych działań na stronie, takich jak zakupy czy rejestracja.

Zapisz się do newslettera i odbieraj regularną dawkę wiedzy, ciekawostek i nowości ze świata reklamy internetowej!