Wróć do listy wpisów
Słowniczek SEO
Agencja SEO i SEM > Blog > Co to jest Znacznik strong – definicja

Co to jest Znacznik strong – definicja

Co to jest Znacznik strong – definicja

Znacznik strong – element języka HTML umożliwiający formatowanie tekstu poprzez jego pogrubienie i odróżnienie od pozostałej treści.

Właściwości znacznika strong

Znacznik strong to element języka HTML, który służy do formatowania tekstu poprzez jego pogrubienie. Jego głównym celem jest wyróżnienie pewnych fragmentów tekstu, aby przyciągnąć uwagę czytelnika i podkreślić ich znaczenie. Znacznik strong jest często stosowany w przypadku słów kluczowych, tytułów sekcji czy ważnych informacji.

Znacznik strong jest elementem blokowym, co oznacza, że domyślnie zajmuje całą szerokość dostępnego miejsca w linii. W przeglądarkach internetowych tekst umieszczony między znacznikami strong jest wyświetlany jako pogrubiony, jednak zachowanie to może być zmienione za pomocą arkuszy stylów CSS.

Warto zauważyć, że znacznik strong nie powinien być używany jedynie w celu zmiany wyglądu tekstu. Jego głównym zadaniem jest nadanie semantycznego znaczenia fragmentom tekstu, które mają być podkreślone jako ważne. W przypadku chęci zmiany wyglądu tekstu bez nadawania mu dodatkowego znaczenia, zaleca się stosowanie innych technik, takich jak arkusze stylów CSS.

Alternatywy dla znacznika strong

W języku HTML istnieje kilka alternatyw dla znacznika strong, które również pozwalają na wyróżnienie tekstu, ale mają nieco inne zastosowania. Jednym z nich jest znacznik b, który również powoduje pogrubienie tekstu, jednak nie nadaje mu dodatkowego semantycznego znaczenia. Znacznik b jest często używany do formatowania tekstu w celach estetycznych, np. w nagłówkach czy listach.

Innym elementem, który może być używany zamiast znacznika strong, jest znacznik em. Znacznik em służy do wyróżnienia tekstu poprzez jego kursywę, podkreślając jego nacisk lub znaczenie w kontekście zdania. Podobnie jak w przypadku znacznika strong, tekst umieszczony między znacznikami em jest wyświetlany jako kursywa, ale zachowanie to również może być zmienione za pomocą arkuszy stylów CSS.

Warto dodać, że zarówno znacznik strong, jak i em są często stosowane razem, aby uzyskać efekt pogrubienia i kursywy jednocześnie. W takim przypadku należy zagnieździć jeden znacznik w drugim, np. tekst.

Zastosowanie znacznika strong w praktyce

Znacznik strong może być stosowany w różnych sytuacjach, aby podkreślić ważność fragmentów tekstu. Przykładem może być artykuł naukowy, gdzie słowa kluczowe są wyróżnione za pomocą tego znacznika, aby ułatwić czytelnikowi zrozumienie głównych zagadnień poruszanych w tekście.

Innym zastosowaniem znacznika strong jest podkreślenie ważnych informacji na stronie internetowej, takich jak dane kontaktowe, terminy czy ostrzeżenia. W ten sposób użytkownik może szybciej zauważyć istotne elementy strony i skupić się na nich.

Warto również pamiętać o dostępności stron internetowych dla osób korzystających z technologii asystujących, takich jak czytniki ekranowe. Użycie znacznika strong w odpowiednich miejscach pozwala na lepsze zrozumienie struktury tekstu przez osoby z niepełnosprawnościami wzroku, co przyczynia się do poprawy ogólnej użyteczności strony.

Zapisz się do newslettera i odbieraj regularną dawkę wiedzy, ciekawostek i nowości ze świata reklamy internetowej!