Wróć do listy wpisów
Słowniczek SEO
Agencja SEO i SEM > Blog > Co to jest PWA – definicja

Co to jest PWA – definicja

Co to jest PWA – definicja

PWA (Progressive Web App, Progresywna Aplikacja Internetowa) – aplikacja internetowa, obsługiwana w przeglądarce internetowej zapewniająca najwyższej jakości odbiór strony internetowej. Po wejściu na stronę PWA, aplikacja zapisywana jest w pamięci urządzenia, dzięki czemu możliwe jest przeglądanie strony www nawet w trybie offline.

Cechy PWA

Progresywna Aplikacja Internetowa (PWA) charakteryzuje się kilkoma istotnymi cechami, które wyróżniają ją na tle tradycyjnych stron internetowych. Po pierwsze, PWA jest responsywna, co oznacza, że dostosowuje się do różnych rozdzielczości ekranów i urządzeń, na których jest wyświetlana. Po drugie, PWA może działać w trybie offline, co sprawia, że użytkownik może korzystać z aplikacji nawet w przypadku braku dostępu do Internetu.

Kolejną cechą PWA jest jej szybkość działania oraz łatwość instalacji. Aplikacje te są zbudowane w oparciu o nowoczesne technologie webowe, które pozwalają na szybkie wczytywanie zawartości oraz minimalizują opóźnienia. Ponadto, PWA można zainstalować na urządzeniu użytkownika z poziomu przeglądarki internetowej, bez konieczności pobierania dodatkowego oprogramowania.

Wreszcie, PWA oferuje możliwość wysyłania powiadomień push do użytkowników, co pozwala na utrzymanie ich zaangażowania oraz informowanie o nowościach czy aktualizacjach. Dzięki temu, PWA staje się coraz bardziej popularną alternatywą dla tradycyjnych aplikacji mobilnych.

Technologie używane w PWA

W budowie Progresywnych Aplikacji Internetowych wykorzystuje się szereg nowoczesnych technologii webowych, które pozwalają na osiągnięcie ich charakterystycznych cech. Jednym z kluczowych elementów PWA są tzw. Service Workers, czyli skrypty działające w tle, które umożliwiają obsługę trybu offline oraz wysyłanie powiadomień push.

Innym ważnym komponentem PWA jest manifest aplikacji, który jest plikiem JSON zawierającym informacje o aplikacji, takie jak jej nazwa, ikona czy kolorystyka. Dzięki manifestowi, przeglądarka wie, jak wyświetlić aplikację na urządzeniu użytkownika oraz jak ją zainstalować.

Ponadto, w PWA stosuje się techniki cache’owania zawartości, co pozwala na szybsze wczytywanie stron oraz zmniejsza zużycie transferu danych. W tym celu wykorzystuje się m.in. Cache API oraz IndexedDB, które są interfejsami umożliwiającymi przechowywanie danych w przeglądarce.

Zastosowanie PWA

Progresywne Aplikacje Internetowe znajdują zastosowanie w różnych dziedzinach, zarówno w biznesie, jak i w życiu codziennym. Dzięki swoim zaletom, takim jak responsywność, tryb offline czy łatwość instalacji, PWA są idealnym rozwiązaniem dla firm i organizacji, które chcą dotrzeć do szerokiej grupy odbiorców za pomocą jednej aplikacji.

PWA są również wykorzystywane w sektorze e-commerce, gdzie szybkość działania oraz wysoka jakość odbioru strony mają kluczowe znaczenie dla zwiększenia konwersji i sprzedaży. Dzięki możliwości wysyłania powiadomień push, sklepy internetowe mogą informować swoich klientów o promocjach czy nowościach w ofercie.

Wreszcie, PWA są stosowane w edukacji oraz w rozrywce, np. w formie aplikacji do nauki języków czy gier. Dzięki możliwości pracy w trybie offline, użytkownicy mogą korzystać z nich nawet w sytuacjach, gdy dostęp do Internetu jest ograniczony lub niemożliwy.

Zapisz się do newslettera i odbieraj regularną dawkę wiedzy, ciekawostek i nowości ze świata reklamy internetowej!