Wróć do listy wpisów
Słowniczek SEO
Agencja SEO i SEM > Blog > Co to jest Mobile-friendly website – definicja

Co to jest Mobile-friendly website – definicja

Co to jest Mobile-friendly website – definicja

Mobile-friendly website – strona internetowa dostosowana do obsługi na urządzeniach mobilnych. Jej układ oraz wygląd płynnie dostosowują się do urządzenia, na którym są wyświetlane.

Strony mobilne zwykle cechują się prostotą oraz minimalistycznym podejściem do designu, co pozwala na szybsze ładowanie się strony oraz łatwiejsze nawigowanie po niej. Wiele z nich korzysta również z technologii responsywnego web designu (RWD), która umożliwia automatyczne dostosowanie układu strony do różnych rozdzielczości ekranów.

Warto również zwrócić uwagę na to, że strony mobilne często korzystają z innych technologii i narzędzi niż strony przeznaczone dla komputerów stacjonarnych. Przykładem może być zastosowanie specjalnych wersji bibliotek JavaScript, które są lżejsze i szybsze dla urządzeń mobilnych, czy też stosowanie technologii AMP (Accelerated Mobile Pages), która ma na celu przyspieszenie ładowania się stron na urządzeniach mobilnych.

Korzyści ze strony mobilnej

Korzystanie z mobile-friendly website przynosi wiele korzyści zarówno dla użytkowników, jak i dla twórców stron internetowych. Po pierwsze, strony tego typu zapewniają lepsze doświadczenie użytkownika, co przekłada się na wyższą satysfakcję z korzystania z serwisu oraz większą skłonność do powrotu na stronę w przyszłości.

Po drugie, strony mobilne są lepiej indeksowane przez wyszukiwarki internetowe, takie jak Google, które przyznają wyższą pozycję w wynikach wyszukiwania stronom dostosowanym do urządzeń mobilnych. Dzięki temu twórcy stron zyskują większą widoczność w sieci oraz większą ilość odwiedzin na swoich stronach.

Wreszcie, strony mobilne są bardziej przyjazne dla środowiska, ponieważ zużywają mniej energii podczas ładowania się oraz przeglądania zawartości. Ponadto, ze względu na ich mniejszy rozmiar i szybsze ładowanie, strony te generują mniejszy ruch sieciowy, co również przyczynia się do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla.

Wyzwania związane z tworzeniem stron mobilnych

Tworzenie mobile-friendly website wiąże się z pewnymi wyzwaniami, które warto uwzględnić podczas projektowania i wdrażania tego typu stron. Jednym z nich jest konieczność uwzględnienia różnorodności urządzeń mobilnych oraz ich specyfikacji, takich jak rozdzielczość ekranu, system operacyjny czy przeglądarka internetowa.

Kolejnym wyzwaniem jest zapewnienie odpowiedniej wydajności strony, która musi być na tyle szybka, aby zapewnić komfortowe korzystanie z serwisu na urządzeniach o ograniczonej mocy obliczeniowej. W tym celu twórcy stron muszą zoptymalizować kod, grafiki oraz inne elementy strony, aby zmniejszyć jej rozmiar i czas ładowania.

Wreszcie, tworzenie stron mobilnych wymaga także uwzględnienia specyfiki nawigacji na urządzeniach dotykowych, takich jak gesty czy dotknięcia ekranu. Dlatego też ważne jest, aby zaprojektować interfejs użytkownika w sposób intuicyjny i dostosowany do tego rodzaju interakcji.

Zapisz się do newslettera i odbieraj regularną dawkę wiedzy, ciekawostek i nowości ze świata reklamy internetowej!