Wróć do listy wpisów
Słowniczek SEO
Agencja SEO i SEM > Blog > Co to jest CPE – definicja

Co to jest CPE – definicja

Co to jest CPE – definicja

CPE (Cost Per Engagement / koszt zaangażowania) – model rozliczania kampanii reklamowych, w których reklamodawca ponosi koszt jedynie w przypadku wykonania przez użytkownika określonej interakcji z wyświetlaną reklamą. CPE stosowany jest najczęściej w przypadku reklam aplikacji lub gier, które mogą osiągnąć duży wolumen działania.

Zastosowanie CPE

CPE jest stosowany głównie w przypadku reklam aplikacji lub gier, ale może być również używany w innych rodzajach kampanii reklamowych, które wymagają zaangażowania użytkownika. Przykłady interakcji, które mogą być rozliczane w modelu CPE, to: instalacja aplikacji, rejestracja w serwisie, udział w konkursie czy wypełnienie formularza. Stosowanie CPE pozwala reklamodawcom lepiej ocenić efektywność swoich kampanii, ponieważ skupiają się na rzeczywistym zaangażowaniu użytkowników, a nie tylko na liczbie wyświetleń czy kliknięć.

Korzyści i wyzwania związane z CPE

Korzyścią stosowania modelu CPE jest możliwość lepszego pomiaru efektywności kampanii reklamowej, ponieważ reklamodawca płaci tylko za rzeczywiste zaangażowanie użytkownika. Dzięki temu można skupić się na optymalizacji kampanii pod kątem jakości interakcji, co może prowadzić do lepszych wyników w dłuższej perspektywie. Jednakże, CPE może również wiązać się z pewnymi wyzwaniami, takimi jak trudność w ustaleniu właściwej ceny za zaangażowanie czy ryzyko nieuczciwych praktyk ze strony niektórych użytkowników, którzy mogą próbować manipulować wynikami kampanii. Pomimo tych wyzwań, CPE jest coraz częściej stosowany jako alternatywa dla innych modeli rozliczeniowych, ze względu na jego potencjał w ocenie efektywności kampanii reklamowych.

Zapisz się do newslettera i odbieraj regularną dawkę wiedzy, ciekawostek i nowości ze świata reklamy internetowej!