Wróć do listy wpisów
Pozycjonowanie
Agencja SEO i SEM > Blog > Co to jest ASO? Przewodnik z App Store Optimization

Co to jest ASO? Przewodnik z App Store Optimization

Co to jest ASO? Przewodnik z App Store Optimization

Liczba użytkowników smartfonów na całym świecie w 2022 roku wynosi już ponad 6,3 miliarda (https://buildfire.com/app-statistics/). Używamy naszych telefonów w pracy, w domu, na ulicy, podczas jedzenia, w łóżku. Zakładam, że większość przeczyta ten artykuł przy użyciu urządzenia mobilnego. Aż 88% czasu mobilnego spędzamy w aplikacjach (https://buildfire.com/app-statistics/). Nie dziwi więc fakt, że z roku na rok branża aplikacji mobilnych się rozwija i nie zapowiada się, żeby ta tendencja zmieniła się w najbliższej przyszłości. To wspaniała wiadomość dla twórców i wydawców aplikacji oraz każdego, kto dopiero planuje ją stworzyć.

 

Z uwagi na ciągle rosnącą liczbę użytkowników smartfonów utrzymujący się od lat dodatni trend zobaczymy w liczbach aplikacji dostępnych do pobrania w sklepach oraz w stale rosnących zyskach firm, jaki generują aplikacje mobilne. Wraz z rosnącą podażą rozmaitych aplikacji na telefon, wynoszącej w 2022 roku ponad 5 milionów w App Store i Google Play (https://www.businessofapps.com/data/app-stores/), pojawia się nowy problem, który dotyczy w szczególności nowych developerów i producentów. Jak sprawić, aby konkretna aplikacja została zauważona przez użytkownika w sklepie? Tutaj na pomoc przychodzi App Store Optimization.

Czym jest App Store Optimization (ASO)

App Store Optimization (ASO) to szereg działań optymalizacyjnych mających na celu poprawę widoczności i atrakcyjności aplikacji dla użytkowników w sklepach z aplikacjami. Celem tych działań jest osiągnięcie większej liczby pobrań poprzez pozycjonowanie aplikacji, aby znalazła się wyżej w rankingach sklepów. ASO koncentruje się również na współczynniku klikalności (CTR). Celem optymalizacji aplikacji pod kątem CTR jest przekonanie ludzi do kliknięcia w Twoją aplikację w sklepie, gdy już na nią trafią. Standardowa optymalizacja CTR obejmuje optymalizację treści, czyli na przykład nazwę aplikacji, tytuł aplikacji, ikonę aplikacji, zrzuty ekranu aplikacji i opinie.

pozycjonowanie ASO

Dlaczego App Store Optimization to konieczność

Żeby projekt osiągnął powodzenie finansowe, nie wystarczy tylko stworzyć aplikację. Powinny się wydarzyć dwie rzeczy:

 1. Użytkownicy muszą zobaczyć Twoją aplikację.
 2. Użytkownicy muszą pobrać Twoją aplikację.

Pobieranie aplikacji i powiększanie bazy użytkowników to z reguły najważniejsze wskaźniki KPI dla producentów i wydawców aplikacji. Optymalizacja sklepu z aplikacjami maksymalizuje widoczność we wszystkich dostępnych lokalizacjach w sklepach z aplikacjami i pomaga zwiększyć współczynnik konwersji w stosunku wyświetleń do pobrań.

W tym poradniku podzielę się przydatnymi wskazówkami, które musisz znać, aby móc zoptymalizować Twoją aplikację w sklepie i osiągnąć lepsze pozycje w rankingach App Store, Google Play i podobnych.

Na czym polega App Store Optimization

Optymalizację aplikacji w sklepie można porównać do klasycznego pozycjonowania SEO w wyszukiwarkach. Użytkownicy sklepów z aplikacjami, intencjonalnie lub nie, używają słów kluczowych, aby znaleźć różne aplikacje i gry, które ich mogą zainteresować. Jednocześnie sklepy z aplikacjami zawierają listingi polecanych aplikacji na podstawie preferencji, spójności w treści i tematyce oraz popularności wśród użytkowników. Brzmi znajomo?

Istnieje sporo podobieństw między ASO oraz dobrze znaną optymalizacją SEO. Wynika to z faktu, że sklepy z aplikacjami podlegają w wielu kwestiach działaniu podobnych algorytmów do tworzenia wyników jak wyszukiwarki. Można nawet powiedzieć, że działają jak wyszukiwarki internetowe z aplikacjami, czego przykładem może być duża liczba wspólnych czynników rankingowych, jak na przykład:

 • tematyczność i przyjazność treści,
 • indeksacja w sieci,
 • jakość aplikacji,
 • siła brandu,
 • wartość dla użytkowników (recenzje, oceny, zaangażowanie).

Aby umożliwić uzyskanie wysokich pozycji dla Twojej aplikacji w wynikach organicznych, musisz najpierw zrozumieć, w jaki sposób ludzie wyszukują i znajdują aplikacje. Pierwszym krokiem do zmaksymalizowania liczby pobrań jest sprawienie, aby odpowiedni użytkownicy (przede wszystkim z wyznaczonej grupy docelowej) mogli łatwo trafić na Twoją aplikację w sklepie.

co to jest ASO

Jak użytkownicy trafiają na określone aplikacje mobilne w sklepie

Wielu użytkowników mobilnych korzysta z wyszukiwarki, aby znaleźć nowe aplikacje w sklepach takich jak App Store i Google Play. Wyszukiwanie w sklepie z aplikacjami to najprostsza i najszybsza metoda odkrywania nowych aplikacji, pozwalająca w dodatku na pobranie aplikacji bezpośrednio z listy wyników wyszukiwania. Tak samo więc – jak w przypadku wyników SEO w wyszukiwarce – duża część przejść i konwersji przypada na górne wyniki, dzięki czemu aplikacje z wysokimi pozycjami uzyskują więcej pobrań. Dlatego osiągnięcie jak najwyższej pozycji ma kluczowe znaczenie dla sukcesu aplikacji.

Bez optymalizacji sklepu z aplikacjami tracisz najskuteczniejszy kanał marketingowy dla Twojej aplikacji mobilnej. Kluczem do przeskoczenia konkurencji i znalezienia się w górnych wynikach sklepu jest App Store Optimization. Poprawnie wdrożona przynosi solidne i długotrwałe efekty.

Fundament ASO – pozycjonowanie organiczne

Ważnym elementem, którego nie może brakować w skutecznym pozycjonowaniu ASO, jest optymalizacja wyszukiwania organicznego i integracja sklepów z aplikacjami w ramach większej kampanii pozycjonowania organicznego.

ASO i SEO mocno się pokrywają. Ze względu na to integracja tych obszarów wraz z poprawnie prowadzoną kampanią ASO wewnątrz sklepu może przynieść wiele korzyści. Dużo tradycyjnych taktyk optymalizacji znanych z Search Engine Optimization działa również w przypadku App Store Optimization. Są to:

 • analiza słów kluczowych,
 • optymalizacja nazwy aplikacji,
 • optymalizacja tytułu,
 • linkowanie w aplikacji,
 • optymalizacja adresu URL,
 • indeksacja aplikacji w SERP-ie Google.
 • optymalizacja współczynnika klikalności (CTR).

Potencjał tych podobieństw jest jednak często pomijany przy pozycjonowaniu aplikacji, kiedy skupiamy się wyłącznie na działaniach związanych z In-App Store (analogia On-Site dla SEO). To pozostawia dużą niewykorzystaną przestrzeń do działań optymalizacyjnych, co skutkuje gorszą widocznością Twojej aplikacji w sklepie.

Nie należy też lekceważyć roli strony internetowej w zwiększeniu liczby wizyt bezpośrednich (direct) na stronie Twojej aplikacji w sklepie. Dedykowana witryna www aplikacji może być postrzegana jako dodatkowa siła napędowa kierująca użytkowników na ścieżce do pobrania lub zakupu. Co więcej, ponieważ ilość treści, którą możesz umieścić w sklepie z aplikacjami, jest mocno ograniczona, istnieje szansa na efektywne wykorzystanie jej w witrynie internetowej. Wzmocnisz tym samym autorytet linkowania i samej aplikacji w oczach potencjalnego użytkownika. Tworzy to mocną podstawę organiczną dla Twojej aplikacji w samym sklepie, jak i poza nim.

pozycjonowanie w sklepie z aplikacjami

Działania In-App Store

Przedstawione w tym artykule określone działania optymalizacyjne dla sklepów z aplikacjami takimi jak Apple App Store i Google Play można zastosować również na każdej innej platformie z aplikacjami mobilnymi, które umożliwiają cykliczne optymalizacje, aktualizacje i różnego rodzaju bieżące udoskonalenia. Najważniejsze w tym wszystkim jest dynamiczne środowisko. W tym artykule skupiam się jednak na tych dwóch najpopularniejszych – App Store i Google Play. Poniżej przedstawiam podstawowe elementy optymalizacji ASO, na których należy się skupić niezależnie od rodzaju platformy.

Nazwa aplikacji, podtytuł i adres URL

Ustawiając te parametry, upewnij się, że uwzględniają one słowa kluczowe opisujące rodzaj Twojej aplikacji, jej cechy i wartości dla użytkownika. Ważne jest, aby treści w nich zawarte zawierały słowa kluczowe o wysokiej liczbie wyszukiwań i odzwierciedlały intencje użytkownika związane z wyszukiwaniem.

Należy również pamiętać, że w tytule aplikacji obowiązują ograniczenia liczby znaków, a stosowanie keyword stuffingu jest niezalecane – upychanie słów kluczowych sprawi, że aplikacja zostanie zdegradowana w wynikach lub zablokowana. Rekomenduję więc ograniczyć się do maksymalnie 1-2 frazy exact match (tych o dokładnym dopasowaniu) i wysokim wolumenie wyszukiwania w połączeniu z nazwą aplikacji.

Pola słów kluczowych (app keyword fields)

Przed dodaniem fraz należy wykonać analizę fraz kluczowych, podobnie jak w przypadku pozycjonowania SEO. Ważne, aby wpisywać tylko te słowa kluczowe, które bezpośrednio dotyczą rodzaju aplikacji i jej funkcjonalności, nie zaśmiecając pola frazami o jedynie wysokim wolumenie wyszukiwania. Dzięki temu zwiększasz szansę, że użytkownik wyszukujący określone hasła trafi właśnie na Twoją aplikację. Słowa kluczowe należy monitorować i aktualizować na bieżąco zgodnie ze zmieniającymi się trendami wśród użytkowników.

Oceny i recenzje

Oceny i recenzje są podstawowymi obszarami zaufania dla użytkowników, a także mocnym czynnikiem rankingowym dla sklepów z aplikacjami. Najważniejsze w przypadku recenzji są:

 • liczba ocen,
 • data wystawienia (świeżość opinii),
 • wysokość oceny średniej.

Zalecam angażowanie się w odpowiedzi na recenzje użytkowników, gdyż poprawne odpowiadanie na pozytywne i negatywne opinie ma wpływ na wizerunek i pasywnie zwiększa nasycenie aplikacji treścią.

Liczba pobrań aplikacji

Jak można się domyślić, im więcej pobrań ma Twoja aplikacja, tym lepiej. Poza oczywistymi korzyściami finansowymi dla Ciebie jako producenta duża liczba pobrań pozytywnie wpływa na ranking aplikacji, tym samym potęgując pozytywny efekt.

Tak jak wspominałem wcześniej, jest to jeden z wielu powodów, dla których istotne jest jednoczesne stosowanie różnych kanałów dotarcia do użytkownika, gdyż razem Tworzą one solidną synergię i wspierają widoczność aplikacji dla użytkowników. Zdywersyfikowanie kanałów marketingowych, stosowanie płatnych i bezpłatnych wyników ASO oraz SEM i SEO jednocześnie do promowania aplikacji zapewni Ci dużą przewagę nad innymi nawet przy wykorzystaniu takiego samego budżetu na kampanie.

rozliczaj się za efekt

Pozycjonowanie aplikacji w sklepie (ASO) dla Google Play i App Store

Przed opracowaniem strategii ASO musisz uwzględnić różnice w poszczególnych platformach, na których planujesz opublikować lub posiadasz aplikację. Większość programistów wybiera Sklep Google Play, o czym świadczy większa liczba aplikacji ogółem, ale w miarę możliwości wydajnościowych, najlepiej opracować i opublikować aplikację w różnych sklepach celem dotarcia do jak największej liczby użytkowników. W tym przypadku, wdrażając optymalizację ASO, należy wziąć pod uwagę największe różnice w dwóch najpopularniejszych platformach, takich jak Apple App Store i Google Play. Przyjrzyjmy im się bardziej szczegółowo.

Różnice między App Store i Google Play w kontekście ASO

Oba sklepy działają w takim samym celu, zapewniając użytkownikom platformę do wyszukiwania aplikacji lub gier i możliwości pobrania ich. Nie oznacza to jednak, że te platformy działają tak samo.

Mimo że słowa kluczowe są najważniejsze dla ASO w obu sklepach, są one przetwarzane inaczej. Proces indeksowania w Google Play działa podobnie jak w wyszukiwarce Google. Oznacza to, że Google analizuje wszystkie elementy tekstowe w treści podczas indeksowania słów kluczowych dla Twojej aplikacji. W związku z tym w przypadku Google konieczne jest uwzględnienie w treści wszystkich słów kluczowych, na których nam zależy.

Apple App Store natomiast udostępnia specjalne pole na słowa kluczowe, w którym należy je wpisywać po przecinku. Eliminuje to potrzebę stosowania fraz kluczowych w treści aplikacji na iOS w przeciwieństwie do Google Play.

Poniżej znajdziesz wszystkie pozostałe znane czynniki rankingowe dla obu sklepów, według których algorytm sortuje wyniki wyszukiwania i tworzy pozycje dla określonej grupy aplikacji.

wyszukiwarka-sklep z aplikacjami

Czynniki rankingowe App Store i Google Play

Czynniki rankingowe App Store obejmują:

 • nazwę aplikacji,
 • URL aplikacji,
 • podtytuł aplikacji,
 • dobrane słowa kluczowe,
 • zakupy w aplikacji,
 • wydarzenia w aplikacji,
 • oceny i recenzje,
 • częstotliwość aktualizacji,
 • pobrania i zaangażowanie użytkowników.

Czynniki rankingowe sklepu Google Play obejmują:

 • tytuł aplikacji,
 • krótki opis,
 • długi opis,
 • zakupy w aplikacji,
 • oceny i recenzje,
 • częstotliwość aktualizacji,
 • jakość aplikacji zgodnie z Android vitals,
 • pobrania i zaangażowanie użytkowników,
 • słowa kluczowe zawarte w treści aplikacji,
 • dodatkowe czynniki będące podstawową cechą wspólną z algorytmem Google dla wyszukiwarek.

Słowa kluczowe są cechą wspólną i najważniejszym elementem pozycjonowania w sklepach z aplikacjami. Podobnie jak w przypadku wyszukiwarek aplikacje przechowują zindeksowane słowa kluczowe aplikacji w metadanych (np. w tytule aplikacji, w nazwie, krótkim i długim opisie, polach słów kluczowych i innej treści).

Gdy podasz właściwe słowa kluczowe, algorytmy sklepu z aplikacjami określą, czy podane frazy kwalifikują się do pozycjonowania na określone frazy oraz jak trafne są one dla Twojej aplikacji. W dużej mierze na podstawie tego algorytm decyduje, gdzie powinna znaleźć się Twoja aplikacja w rankingu. Nie wszystkie słowa kluczowe muszą znajdować się w metadanych, aby mogły zostać zaindeksowane, ale ich umieszczenie w widocznych i istotnych miejscach z pewnością zapewni lepsze wyniki widoczności.

Dodatkowe elementy optymalizacji ASO

Pomówmy teraz o czynnikach wtórnych optymalizacji ASO, które dodatkowo wesprą Twoją aplikację na drodze ku wysokim miejscom na liście wyszukiwań w sklepach.

Treści wizualne w listingach

Najważniejsze części udanej optymalizacji to elementy tekstowe i wizualne. Te pierwsze są niezbędne do optymalizacji słów kluczowych i dostarczenia przydatnej dla użytkownika informacji o produkcie. Te drugie mają kluczowe znaczenie dla współczynników konwersji i atrakcyjności dla użytkowników.

Użytkownicy sklepów z aplikacjami przeglądają najczęściej informacje z wyników wyszukiwania i pomijają treści ze stron produktów. Dlatego tak ważne jest wykorzystanie chwytliwych elementów wizualnych wysokiej jakości, które zrobią solidne pierwsze wrażenie na użytkownikach i zachęcą ich do przejścia.

Trzy główne typy elementów wizualnych, których można używać w sklepach z aplikacjami to:

 • ikona aplikacji,
 • zrzuty ekranu aplikacji,
 • filmy promujące lub podglądowe,
 • grafika poglądowa (dotyczy tylko Google Play).

Mają one znaczący wpływ na współczynniki konwersji, dlatego rekomenduję, aby korzystać z oryginalnych i ciekawych materiałów graficznych dobrej jakości celem zwiększenia szans na przykucie uwagi użytkownika.

pozycjonowanie ASO

Źródło: Google Play 

Testy A/B

Testowanie A/B aplikacji w celu osiągnięcia wyższych współczynników konwersji i większej liczby pobrań aplikacji to istotny i popularny zabieg stosowany przez ekspertów ASO. W optymalizacji ASO jest to najlepszy sposób na cykliczne ulepszenie wyglądu i zawartości treści w aplikacjach w sklepie na podstawie przebadanych zachowań użytkowników. Najczęściej polega to na utworzeniu dwóch odmian aplikacji i wybraniu, która ostatecznie ma zostać we wszystkich platformach sklepowych, po przetestowaniu wydajności obu na różnych grupach odbiorców. Wariant zapewniający więcej pobrań lub innych kluczowych wskaźników wydajności, będzie tym, który należy wdrożyć.

App Store Optimization – podsumowanie 

Wdrożenie optymalizacji ASO jest obowiązkowe, aby móc zwiększyć widoczność i wyróżnić się spośród tysięcy podobnych aplikacji mobilnych, zwiększając tym samym liczbę pobrań. Podobnie jak SEO jest to proces ciągłego doskonalenia w dynamicznym środowisku wielu czynników wpływających na wybór użytkownika i działanie algorytmu. Inwestycja w App Store Optimization zapewnia natomiast osiągnięcie kluczowych wskaźników KPI i spełnienie założeń dla producentów i wydawców aplikacji, a łączenie różnych taktyk marketingowych w strategii ASO pozwala na osiągnięcie naprawdę solidnych rezultatów.

Zdobądź przewagę konkurencyjną online – wybierz skuteczne pozycjonowanie sklepów internetowych!

Zapisz się do newslettera i odbieraj regularną dawkę wiedzy, ciekawostek i nowości ze świata reklamy internetowej!