Wróć do listy wpisów
Content Marketing Marketing Marketing wizerunkowy
Agencja SEO i SEM > Blog > Ambasador marki – twarz Twojego biznesu. Dlaczego warto go mieć i co można zyskać?

Ambasador marki – twarz Twojego biznesu. Dlaczego warto go mieć i co można zyskać?

Ambasador marki – twarz Twojego biznesu. Dlaczego warto go mieć i co można zyskać?

Produkt, jaki jest, każdy widzi. Konsumenci zwracają przede wszystkim uwagę na jego użyteczność albo walory estetyczne, doceniają atrakcyjne opakowanie. Podobnie jest w przypadku usług – jeżeli jest ona przemyślana od A do Z i spełnia wszelkie oczekiwania odbiorców, a do tego cały proces jej realizacji jest wyjątkowo przyjemny w odbiorze – usłyszysz o niej zapewne wyłącznie pochlebne opinie. Jednak w przypadku niektórych produktów i usług, żeby realnie przebiły się do świadomości grup docelowych, warto postawić na coś, co zwiększy szansę na stworzenie relacji pomiędzy nimi a marką. I dodatkowo wyróżni je na mocno nasyconym rynku. Taki efekt można osiągnąć, decydując się na współpracę z ambasadorem marki. Które branże powinny postawić na takie rozwiązanie? Dlaczego Robert Lewandowski niekoniecznie może sprawdzić się w tej roli? Przekonaj się!

Ambasador marki, czyli kto?

Istnieje wiele definicji i kryteriów pozwalających na ostateczne określenie tego, kim właściwie jest ambasador marki. W skrócie można powiedzieć, że to osoba zatrudniona przez markę, będąca przedstawicielem danego brandu. Przez wiele lat to głównie celebryci albo znani ludzie z tzw. mainstreamu (reprezentanci szeroko rozumianej popkultury) decydowali się na taką współpracę z firmami. Dziś sytuacja wygląda już zupełnie inaczej.

Ambasadorem marki może być również osoba, która nie jest rozpoznawalna w rozumieniu ogółu, ale znana wyłącznie w konkretnej grupie docelowej. Przykładem może być zaangażowanie utytułowanego fizjoterapeuty do promowania firmy zajmującej się produkowaniem sprzętu rehabilitacyjnego albo wybitnego w swoim fachu szefa kuchni do budowania świadomości istnienia marki sieci restauracyjnej. Skąd nagły zwrot i chęć brandów do współpracy również z osobami niekoniecznie będącymi na pierwszych stronach gazet? Wiele w tym zakresie zmieniło pojawienie się social mediów, które pomogły w wykreowaniu minispołeczności zwłaszcza na influencerskich kontach na Instagramie czy TikToku. Twórcy stali się na tyle znani w pewnych kręgach, że osoby odpowiedzialne za kreowanie działań marketingowych/PR-owych marek sami doszli do wniosku, że siła nie tkwi w obecności gwiazd na ściankach czy okładkach gazet, ale w tym, z kim ludzie realnie się utożsamiają. Kolejnym argumentem za zatrudnianiem tych mniej znanych dla ogółu twarzy był… autorytet, a właściwie zrozumienie, jak wiele można na nim zbudować.

kim jest ambasador marki

Bez autorytetu ani rusz!

Ludzkie decyzje bardzo często podejmowane są na podstawie autorytetu – nie inaczej jest w przypadku tych zakupowych. Jeżeli człowiek ma potwierdzenie drugiej, mającej swoją renomę i uznanie strony, że warto zainwestować w produkt albo że usługa gwarantuje zaspokojenie aktualnych potrzeb, chętniej zdecyduje się na wydatek. Dlatego w przypadku ambasadora marki ważniejsze od samej popularności jest to, żeby miał autorytet wśród określonych odbiorców.

Ważne!

Moc autorytetu jest znana od lat! Robert Cialdini, amerykański psycholog społeczny, podczas swoich badań poświęconych technikom wywierania wpływu wśród 6 najważniejszych reguł decydujących o tym, jak ludzie postępują, wyróżnił również regułę autorytetu. Udowodnił on, że opinie osób uznawanych za specjalistów w danej dziedzinie mają zdecydowanie większy wpływ na innych niż te wypowiadane przez przypadkowo spotkanych ludzi. Marketingowcy dziś aktywnie korzystają z wyników badania Cialdiniego – stąd spora obecność w reklamach aktorów grających lekarzy czy też modelek promujących linie kosmetyków. Kto, jak nie oni, wiedzą o „swoich branżach” najwięcej?

Autorytet ambasadora marki nie powinien być jednak pozorny. Konsumenci bardzo szybko (i zazwyczaj trafnie) potrafią sprawdzić, jaki poziom wiedzy ma osoba reprezentująca markę o różnorodnych kwestiach branżowych, procesie produkcji, usłudze albo i samym brandzie. Jeżeli podczas takiej weryfikacji publiczności okazuje się, że ambasador nie ma wiele do powiedzenia na ten temat, w oczach konsumentów staje się… najgorszym możliwym sprzedawcą brandu. Taka sytuacja to gotowy przepis na kryzys wizerunkowy.

Jeżeli jednak uznanie, którym cieszy się ambasador marki, jest wiarygodne, brand może wypracować trwałą relację ze swoimi potencjalnymi odbiorcami. Nic nie zapewni tak dobrego efektu sprzedażowego i wizerunkowego, jak powiązanie z marką dzięki zaufaniu, zaangażowaniu i wartościach, bliskich zarówno firmie, jak i samym konsumentom.

Ważne!

Cechy dobrego ambasadora marki:

 • związek z branżą danej marki,
 • ugruntowana i poparta wiedzą/doświadczeniem pozycja w danej branży,
 • pozytywne usposobienie,
 • pozytywny wizerunek,
 • ciekawość świata, otwartość na kontakt z innymi i dzielenie się swoją wiedzą,
 • znajomość lub chęć poznania trendów branżowych oraz komunikacyjnych.

współpraca z ambasadorem marki

Korzyści ze współpracy z ambasadorem marki

To, że dużą korzyścią dla marki jest wypracowana przez ambasadora jej rozpoznawalność i relacja z odbiorcami, już wiesz. Nie są to jednak jedyne plusy, na które warto zwrócić uwagę, zwłaszcza że współpraca z reprezentantem brandu wymaga sporych nakładów finansowych. Warto wiedzieć więc, jakich efektów można spodziewać się w ramach współpracy.

Marka zyskuje twarz

Konsumenci lubią, kiedy zamiast logotypu, suchych i pozbawionych emocji komunikatów mówi do nich człowiek. Potencjalnemu klientowi znacznie łatwiej jest utożsamić się z realną osobą niż nawet najlepiej dopracowanym na potrzeby marki brand hero. Ludzki wymiar brandu jest niezwykle przydatny i zdecydowanie zbliża odbiorców, dlatego warto wykorzystywać wizerunek ambasadora przy okazji kampanii reklamowych, akcji charytatywnych oraz wszystkich innych działań marketingowych.

Marka zyskuje dodatkowe kanały promocji

Jeżeli ambasador marki jest aktywny na co dzień w social mediach, jednym z jego zadań jest promowanie marki. Można porównać to do cyklicznych „bloków reklamowych”, w których publikowane są logo firmy, link do strony internetowej albo mocne nawiązania do asortymentu/usług oferowanych przez brand. Wszystko odbywa się jednak w nieco bardziej przyjaznej dla oka odbiorcy atmosferze, jest naturalne i nienachalne, co zawsze pozytywnie wpływa na ewentualny efekt sprzedażowy. W każdym przedsiębiorstwie nowe, dodatkowe sposoby dotarcia do grup odbiorców są mile widziane, dlatego warto wykorzystać fakt obecności influencerów w przestrzeni internetowej, angażując ich jako przedstawicieli marki.

Marka zyskuje ruch na stronie

Wynika to bezpośrednio z punktu opisanego powyżej, czyli dodatkowych kanałów promocji. Ambasador, który umieszcza w swoich publikacjach przekierowania do strony internetowej marki, ma wpływ na zwiększenie ruchu. Takie działanie może znacząco wesprzeć działania SEO, dlatego warto wybierać na ambasadorów osoby mające duże zasięgi. Kolejnym benefitem, który ma szansę na podwyższanie pozycji w wynikach wyszukiwania, jest pisanie o ambasadorze np. na firmowym blogu. Warto z tego korzystać!

Ważne!

Branże, w których zaangażowanie ambasadora marki może okazać się strzałem w 10:

 • usługi lub produkty beauty,
 • gastronomia,
 • turystyka,
 • medycyna (również medycyna estetyczna),
 • fashion,
 • motoryzacja,
 • finanse,
 • AGD/RTV.

Znane nazwisko zawsze przyciąga?

Zazwyczaj, kiedy marki decydują się na współpracę z ambasadorem, poszukują głównie rozpoznawalnych nazwisk. Managerowie wyższego szczebla najchętniej w roli reprezentanta firmy widzą osoby takie jak Robert Lewandowski, Magda Gessler, Kuba Wojewódzki, czyli mające ogromne rzesze fanów, odpowiednie doświadczenie, a także lata doświadczenia w świecie show-biznesu. W rzeczywistości jednak wybór takiej marki osobistej może nie być tak trafny, jak wydaje się na pierwszy rzut oka.

Kluczem do przyciągnięcia uwagi przez ambasadora do marki, jej działalności oraz filozofii jest jego wiedza, autorytet i odpowiednie dopasowanie, a nie wyłącznie znane nazwisko. Ono nie gwarantuje ani zainteresowania, ani efektów sprzedażowych i czasem może przynieść więcej szkód niż pożytku.

Pomijając kwestie finansowe – nie ukrywajmy, organizacja i realizacja współpracy z celebrytami/znanymi twarzami to wysoki, często cykliczny wydatek, na który nie stać wielu firm – osoba powszechnie rozpoznawalna zawsze niesie ze sobą większe ryzyko ewentualnego kryzysu PR-owego. Jeżeli okaże się, że jej wiedza w zakresie branży jest na niskim poziomie, albo nie jest w ogóle tematycznie związana z obszarem działalności marki, konsekwencje mogą być znacznie bardziej bolesne. W przypadku influencerów, którzy są cenieni przez nieco mniejsze grupy, wpadka związana z niefortunną wypowiedzią albo zachowaniem automatycznie zamyka się w mniejszym gronie, przez co minimalizowane jest ryzyko wystąpienia sytuacji kryzysowej, która odbije się szerokim echem.

Ambasadorzy, którzy są znani w mniejszych kręgach, w wielu przypadkach są także lepszymi ekspertami, cenionymi za merytoryczne podejście do tematu, w którym się specjalizują. To przyciąga potencjalnych obserwatorów i zwiększa zaufanie, że marka zatrudniająca daną osobę na swojego ambasadora jest świadomym graczem na rynku, dbającym o interes konsumentów i chce przekazywać wyłącznie sprawdzoną wiedzę.

ambasador marki

Jaki content dla ambasadora marki

Treści przekazywane przez ambasadora marki mają ogromne znaczenie – mogą albo zachęcić odbiorców do zapoznania się z ofertą/akcjami inicjowanymi przez brand, albo sprawić, że skutecznie będą oni omijać firmę. Komunikaty ambasadora zawsze są filtrowane przez konsumentów, dlatego warto zwrócić uwagę, żeby content publikowany na jego kanałach albo na stronach marki:

 • był atrakcyjny zarówno wizualnie, jak i pod kątem treści; konsumenci doceniają estetykę zdjęć i filmów, dbałość o zasady poprawnej pisowni czy konstrukcji zdań,
 • zawierał merytoryczne, nieprzesiąknięte marketingowym sznytem informacje – mają być one przede wszystkim ciekawe i użyteczne dla odbiorców, dlatego nachalne reklamy i zachwalanie ofert produktów czy usług może zostać negatywnie odebrane,
 • zwracał uwagę na aktualne tematy branżowe, ale i społeczne (umiejętne połączenie tych dwóch obszarów doskonale wspiera działania CSR).

Dopasowany ambasador to szansa na wyróżnienie Twojej marki!

Inwestycja we współpracę z ambasadorem marki może być dobrym sposobem nie tylko na dotarcie do świadomości odbiorców, ale przede wszystkim na wyróżnienie działalności spośród konkurencji. Warunek: ambasador powinien być kompatybilny z wizerunkiem brandu. Jeśli poszukujesz nowych, rzetelnych i sprawdzonych form promocji marki – daj nam znać! W ramach usługi influencer marketingowej podpowiemy, kto mógłby godnie reprezentować Twoją markę!

Zapisz się do newslettera i odbieraj regularną dawkę wiedzy, ciekawostek i nowości ze świata reklamy internetowej!