Przy analizie waterfall’a możesz podejrzeć zasoby, jakie przeglądarka załadowała z Twojego serwera. Warto przejrzeć wszystkie pliki graficzne, aby upewnić się, że są wykorzystywane w szablonie.

Czasami możesz się spotkać z pozostałościami szablonu lub jakiegoś modułu, które zostały wyłączone (np. za pomocą stylów), ale w kodzie serwisu nadal się ładują. Tego typu sytuacje od razu powinieneś wychwycić i usunąć zbędny kod oraz źródło pliku.

To samo odnosi się do stylów CSS, które nie są używane. Powinny być one usunięte. Oczywiście należy pamiętać, że obecny standard layoutów jest dostosowany do urządzeń mobilnych (RWD), dlatego należy przejrzeć stronę pod kątem różnych wersji.

Pomocnym narzędziem w przejrzeniu grafik wyświetlanych w kodzie serwisu HTML (bez CSS) jest jakakolwiek wtyczka, która wyłączy wszystkie style CSS na stronie. Wówczas po załadowaniu się strony na światło dziennie wyjdą wszystkie zawartości i elementy witryny.

Pamiętaj jednak, że gdy zdjęcie zakorzenione jest w stylach CSS, to ich wyłączenie nie sprawi, że zobaczymy fotografię. Dlatego zawsze powinieneś dla pewności przejrzeć wszystkie zasoby, jakie są ładowane.