Menu

Gdy masz już dostosowaną rozdzielczość grafiki do jej funkcji i miejsca, w którym będzie się wyświetlać, możesz jeszcze ją skompresować. Kompresja zdjęć usuwa z plików graficznych zbędne informacje, co sprawia, że automatycznie mogą ważyć mniej.

Najprostszą kompresją, jaką możesz wykonać, to zapisanie zdjęcia w innym formacie. Przykładowo, fotografia w formacie .png zapisana jako .jpg będzie zajmować mniej miejsca, ponieważ format .jpg usunie wiele danych, których nie obsługuje (np. przezroczystość tła).

W bardziej zaawansowanych programach graficznych typu Photoshop możesz przy zapisywaniu grafiki ustawić nie tylko jej format, jakość, ale i poziom kompresji.

Oczywiście przy ustalaniu kompresji zdjęć nie możesz przesadzić, aby nie stracić na jakości zdjęcia. Google bowiem często podkreśla, jak ważna jest wysoka jakość materiałów, które serwuje się użytkownikom.

Powinieneś zatem zawsze znaleźć złoty środek między wymaganą jakością zdjęcia a jego wagą. Przy dużej kompresji mogą być widoczne różnice w pikselach.

W sieci jest sporo narzędzi online, które umożliwiają „zmniejszanie fotografii” oraz ich jakości. Na przykład: https://imagecompressor.com/pl/