Nie sposób pominąć kwestii formatów graficznych, które same w sobie mogą wiele zmienić w optymalizacji strony. Najpopularniejsze z nich to: .jpg, .png, .gif, .svg, .WebP.
Google gloryfikuje swój format WebP i rzeczywiście wypada on najlepiej na tle popularnych JPG-ów i PNG. Jednak mimo wszystko warto wiedzieć, czym różnią się od siebie poszczególne formaty i kiedy z nich korzystać.
- JPG
Najpopularniejszy format zdjęciowy cechuje się wysokim stopniem kompresji, co wpływa na niewielką wagę grafik i zdjęć. Format ten warto wykorzystywać głównie do zdjęć statycznych — zwłaszcza tych, które udostępniamy użytkownikom do pobrania.
- PNG
Rozwinięcie skrótu PNG oznacza Portable Network Graphics, więc można przyjąć, że powstał na potrzeby internetu. Format ten jest wagowo większy niż .jpg, ponieważ posiada zdecydowanie więcej danych, a stopień kompresji nie jest wysoki. Sprawdza się on najlepiej do różnego rodzaju małych grafik, które wymagają warstwy przezroczystej, np. loga, przyciski, ikony. PNG nie powinien być wykorzystywany do treści fotograficznych.
- GIF
Format ten był bardzo popularny 20 lat temu przy animowanych małych grafikach o niewielkiej palecie kolorów. Np. w komunikatorze GG wszystkie emotikony były małymi obrazkami w postaci plików .gif. Obecnie coraz rzadziej można go spotkać, ale wciąż ma swoje sensowne zastosowanie, np. przy wyświetleniu animacji z dużą liczbą powtarzających się identycznych kolorów. Każdy piksel jest jednym z 256 elementów palety kolorów. Co ważne, format ten obsługuje również przezroczystość. Jeżeli zatem chcesz uzyskać efekt animacji, o który trudno z pomocą CSS i JS, możesz pokusić się jeszcze o ten format, jednak warto to zrobić jako ostateczność.
- SVG
Format SVG dotyczy grafiki wektorowej, która w odróżnieniu od pozostałych formatów nie jest zapisywana jako piksele o danej rozdzielczości, ale jako funkcje matematyczne. Widać tę różnicę przy powiększaniu zdjęć. W przypadku grafiki rastrowej powiększające się piksele tracą na ostrości, a przy formacie SVG możesz skalować obraz w nieskończoność bez strat na jakości. Sam plik .svg nie posiada w sobie obrazu, jest on „rysowany” przez przeglądarkę na podstawie instrukcji zawartych w pliku – dlatego cechuje się niewielką wagą.
Czasami można spotkać się też z sytuacją, iż kod SVG wdrożony jest bezpośrednio w kodzie strony, a nie jako osobny plik .svg, co zmniejsza liczbę zapytań do serwera. Wadą tego rozwiązania jest to, że trudno taki plik pobrać i uruchomić na komputerze bez specjalnego edytora. Poza tym pliki .svg są plikami tekstowymi, więc nie każdy system CMS może je obsługiwać (np. ze względów bezpieczeństwa). Obrazy w formacie SVG najlepiej sprawdzą się jako elementy typograficzne, np. ikony, loga, wykresy lub ilustracje.
- WebP
Jest to stosunkowo świeży i wciąż rozwijany przez Google format, który chce nim zastąpić JPG. W różnych rekomendacjach od Google (w tym samym PSI) znajdziemy sugestie, aby przenieść się na format WebP. Pomimo tego, iż format WebP jest dostępny od 10 lat, dopiero niedawno popularne przeglądarki zaczęły go obsługiwać:
(https://caniuse.com/?search=webp).
Dlatego jeśli chcesz umożliwić użytkownikom pobieranie zdjęć w formacie WebP, musisz liczyć się z tym, że mało które aplikacje go obsługują. I zwyczajnie być może nie będzie można ich uruchomić poza przeglądarką.
Zaletami formatu WebP są za to: wysoki poziom kompresji, wysoka jakość obrazów oraz obsługa przezroczystości. Dlatego z czasem może zastąpić obecne znane formaty…
Ciekawostka
Google od wielu lat próbuje zachęcić użytkowników do przejścia na nowy format plików WebP i dopiero niedawno większość przeglądarek zaczęła go wspierać. Tymczasem Google wdrożyło już kolejny format, który ma być następcą WebP — mianowicie AVIF. AVIF jest jeszcze wydajniejszy niż WebP i możesz go już teraz stosować, jednak jako zdjęcie alternatywne wdrażane za pomocą atrybutu „srcset”, ponieważ obsługuje go jedynie Chrome. Miejmy jednak nadzieję, że ten format stanie się szybciej popularny, niż miało to miejsce w przypadku WebP.