Menu
Wróć do listy wpisów
UX
Strona główna > Blog > Wykorzystanie programów partnerskich do zwiększenia sprzedaży w branży e-commerce

Wykorzystanie programów partnerskich do zwiększenia sprzedaży w branży e-commerce

Wykorzystanie programów partnerskich do zwiększenia sprzedaży w branży e-commerce

Branża e-commerce doświadcza obecnie pełnego rozkwitu, jej wartość szacowana jest na 40 mld złotych. Nic także nie wskazuje na ewentualne spadki w obrotach marek sprzedających przez Internet. Jak wynika z najnowszego raportu przygotowanego przez interaktywnie.com, kupujemy coraz częściej. Programy partnerskie są dla sklepów internetowych świetną formą dodatkowej promocji oraz zwiększenia sprzedaży produktów. Pomimo początkowych nakładów finansowych, rezultaty osiągane przez marketing afiliacyjny przynoszą w perspektywie długoterminowej ponadprzeciętne zyski.

E-commerce w Polsce

W sieci natkniemy się na sklepy prowadzone przez najróżniejsze firmy, od gigantów po niszowe sklepy czy blogerów. Zgodnie z badaniami “E-commerce w Polsce 2018” realizowanymi przez Gemius dla e-Commerce Polska, 56% internautów dokonuje zakupów przez Internet, jest to 2% wzrost w porównaniu z rokiem 2017.

Najsilniejszym czynnikiem decydującym o zakupach online jest całodobowa dostępność, aż 87% badanych wskazało tą zaletę jako przeważającą. Coraz pozytywniej respondenci podchodzą także do bezpieczeństwa w branży e-commerce. W 2017 roku 14% ankietowanych opowiedziało się za tym, że zakupy w sieci są bezpieczne. Na całe szczęście zaufanie do zakupów online wzrosło do 26 punktów procentowych.

Prognozy na rok 2018 są bardzo optymistyczne. Wartość handlu online w Polsce według interaktywnie.com wzrośnie o 23% i przekroczy 50 mld złotych, natomiast w 2020 roku dobije do 70 mld. Rozwój obecnej technologii, zmiany prawne (w tym chociażby zakaz handlu w niektóre niedziele czy elastyczne prawo pracy) oraz inwestycje firm w ten model sprzedaży, napędzają rynek i generują wzrosty obrotów.

Afiliacja na świecie

Najbardziej rozpoznawalny na świecie program partnerski został zaproponowany przez Jeffa Bezosa przy promocji produktów znajdujących się w sklepie Amazon.com. Do dziś cieszy się on zainteresowaniem oraz generuje firmie najbogatszego już człowieka na Ziemi dodatkowe przychody. Według danych udostępnionych przez Forrester (badania z 2016 roku) 14% wartości sprzedaży z 39 miliardów dolarów pochodzi właśnie z programów afiliacyjnych. W USA ten sposób promocji znany jest przez 80% sprzedawców. W Polsce jego popularność wciąż rośnie, mimo że dalej performance marketing kojarzony jest z czymś negatywnym. Niestety powodem tego stanu rzeczy jest niski poziom wiedzy dotyczący tej formy promocji. 17% ankietowanych przez portal home.pl uznało, iż programy partnerskie i sieci afiliacyjne nie przynoszą korzyści finansowych. Na szczęście wszystko idzie ku lepszemu i coraz więcej firm przekonuje się do marketingu efektywnościowego.

Zgodnie z danymi udostępnionymi przez Rakuten Affiliate Network do 2020 roku wartość marketingu afiliacyjnego wzrośnie do blisko 7 miliardów dolarów, czyli ponad 1,5 miliarda więcej niż w roku 2017.

W Polsce wzrost rynku możemy zaobserwować dzięki raportom stworzonym między innymi przez interaktywnie.com. W roku 2016 wydatki na marketing afiliacyjny wyniosły trochę ponad 200 milionów złotych, natomiast w roku 2017 wyniosły 230 milionów.

Jak wykorzystać marketing afiliacyjny w promocji własnego e-sklepu?

Po podjęciu decyzji o stworzeniu własnego programu partnerskiego, należy zastanowić się nad tym, jakie kroki podjąć, aby działał on sprawnie i pozwalał na realne zwiększenie przychodów. Przedstawiamy kilka wskazówek, które pomogą odpowiednio zarządzać własnym programem partnerskim:

  1. Przy afiliacji kierować należy się zasadą “Utrzymanie stałego klienta jest tańsze niż pozyskanie nowego”. Stąd też działania w marketingu afiliacyjnym polegają na tym, aby to nasi obecni klienci polecali naszą usługę innym. Gwarantując wysoką jakość usług, dobrze prowadzoną komunikację oraz atrakcyjną ofertę będziemy w stanie związać z naszą marką dużą liczbę usatysfakcjonowanych klientów, którzy niczym kula śnieżna będą budować naszą pozycję wśród swoich znajomych.
  2. Jeżeli podjęliśmy decyzję o starcie własnego programu partnerskiego, warto zastanowić się nad tym, czy stworzyć go samemu od podstaw, czy może wejść we współpracę z istniejącą już siecią afiliacyjną. Takie sieci mają własne narzędzia marketingowe, ułatwiające analizę statystyk oraz zarządzanie procesami. Dodatkowo posiadają niezbędny know-how gwarantujący lepszy start w tej dziedzinie.
  3. Dołączając do sieci afiliacyjnej nie możemy zaprzestać rozwoju w tej dziedzinie. Należy rozmawiać z wydawcami, dbać o przekazywanie aktualnych ofert, brać pod uwagę wskazówki afiliantów uczestniczących oraz chcących dołączyć do programu. Jeżeli nie będziemy aktualizować na bieżąco materiałów, nie możemy liczyć na to, że program się rozkręci.
  4. Jak motywować wydawców do polecania naszych produktów? Prowizja sama w sobie jest kusząca, jednak warto podjąć dodatkowe działania zachęcające naszych partnerów do promocji naszej marki. Świetnym pomysłem są progi prowizyjne wykorzystywane między innymi przez Amazon. Na ich podstawie, im lepsze wyniki osiągają współpracujący z nami afilianci, tym większą prowizję otrzymują.
  5. Jasno opisz warunki współpracy. Łatwo zniechęcić partnerów, jeżeli uzyskują dobre wyniki, a walidacja konwersji odrzuca większość efektów. Opisz proces walidacji w taki sposób, aby nikt nie miał wątpliwości odnośnie warunków współpracy. Gwarantuje to lepsze relacje i mniej niepotrzebnego stresu.
  6. Content is king. To hasło króluje od jakiegoś czasu w marketingu. Nic dziwnego, to właśnie rzeczowe treści przygotowane pod naszych klientów gwarantują największą konwersję i sprzedaż. Warto więc zainwestować w dobre opisy naszych produktów, przygotować wartościowe treści dla partnerów i zaangażowanych użytkowników – to oni zapewnią nam nowych klientów.

Program partnerski Grupy TENSE

Jako firma działająca od prawie 10 lat w branży marketingu internetowego, wychodzimy do wszystkich zainteresowanych z własnym programem partnerskim. Dzięki niemu, nasi partnerzy mogą liczyć na prowizje od każdego klienta, z którym podpiszemy umowę. Wynosi ona od 10% i ustalana jest w zależności od wyników oraz zaangażowania partnera. Dzięki przemyślanym działaniom oraz sprzyjającej konstrukcji naszego programu, jesteśmy w stanie usatysfakcjonować naszych partnerów oraz klientów w 100%. Posiadamy własny panel, prezentujący w klarowny sposób wyniki współpracujących z nami wydawców, ilość klientów zdobytych dzięki ich poleceniom oraz zyski. Kolejnym atutem płynącym z własnego panelu jest spokój o interesy, bez potrzeby podpisywania umowy. Co ważne, do naszego programu przyjmujemy wszystkich zainteresowanych, nawet osoby nieposiadające własnego przedsiębiorstwa.

Zachęcamy do zapoznania się z ofertą naszego programu partnerskiego.

Źródła:

interaktywnie.com/biznes/artykuly/raporty-interaktywnie-com/raport-interaktywnie-com-e-commerce-2018-256819
go.rakutenmarketing.com/hubfs/Networks_Help_Drive_Affiliate_Marketing_Into_The_Mainstream.pdf
interaktywnie.com/biznes/artykuly/raporty-interaktywnie-com/raport-interaktywnie-com-sieci-afiliacyjne-2017-254999
marketingibiznes.pl/e-commerce/afiliacja-e-commerce/