Wróć do listy wpisów
Z życia firmy
Agencja SEO i SEM > Blog > Szkolenie z Google Analytics z Maciejem Lewińskim – relacja

Szkolenie z Google Analytics z Maciejem Lewińskim – relacja

Szkolenie z Google Analytics z Maciejem Lewińskim – relacja

W miniony wtorek, 13 lutego odbyło się w naszej firmie kolejne szkolenie podnoszące kwalifikacje pracowników Grupy TENSE. Tym razem zaszczycił nas swoją obecnością Maciej Lewiński – certyfikowany trener Google AdWords i absolutny guru w branży SEM, przed którym takie narzędzia jak Google Analytics nie mają żadnych tajemnic. Maciej przyjechał do nas, by podczas 8-godzinnego seminarium podzielić się ułamkiem swojej ogromnej wiedzy w zakresie jednego z podstawowych akcesoriów każdego przedstawiciela marketingu internetowego.

Podstawy i konfiguracja

Na pierwszy ogień w szlifowaniu swoich umiejętności analitycznych poszli reprezentanci działu handlowego oraz pionu obsługi klienta. W czasie 4-godzinnego bloku omówiliśmy w pierwszej kolejności podstawowe zagadnienia z zakresu Google Analytics utrwalające naszą dotychczasową wiedzę. Następnie przeszliśmy do zagadnień związanych z prawidłową konfiguracją narzędzia pod kątem SEO oraz szeroko pojętej konwersji. Maciej pokazał nam różnice pomiędzy tymi samymi źródłami ruchu w metodologii ABC i omówił z nami analizę ruchu pod kątem konwersji razem z interpretacją wszystkich metryk, które się na nią składają. Dowiedzieliśmy się także, które parametry mają bezpośredni wpływ na zwiększenie jakości i liczby konwersji oraz jakie wskaźniki brać pod uwagę, porównując ruch organiczny z płatnym pod kątem różnic w zachowaniu użytkowników na stronie. Był to jeden z ciekawszych wątków naszej części szkolenia, który ożywił dyskusję i wymienianie się argumentami wśród jego uczestników.

Praktyczne warsztaty

Po półgodzinnej przerwie nastąpiła zmiana warty i na arenę wkroczył dział SEO, by wziąć udział w praktycznych zajęciach przygotowanych przez naszego trenera. Cały segment rozpoczął się jednak od pytań i odpowiedzi dotyczących zachowania użytkowników w serwisach internetowych. Bazując na swoim ogromnym doświadczeniu, Maciej pokazał nam przykłady niestandardowych zachowań wśród osób odwiedzających naszą stronę, a do tego podzielił się kilkoma poradami z zakresu sterowania przepływem użytkowników w serwisie. Omówiliśmy również problem odfiltrowywania ruchu spamerskiego z narzędzia oraz praktycznego zastosowania Google Tag Manager. Tym wstępem przeszliśmy do kolejnej części szkolenia, jakim była analiza metryk mogąca świadczyć o problemach stron online w kontekście ich użyteczności UX. Ponownie zostaliśmy zasypani z życia wziętymi przykładami determinującymi problemy z odpływem użytkowników, które na pewno przydadzą nam się w codziennej pracy nad widocznością stron www naszych klientów. Następnie poznaliśmy najczęstsze błędy w konfiguracji Google Analytics, z którymi Maciej bardzo często spotyka się w swojej pracy i omówiliśmy zaawansowane ustawienia widoków w narzędziu, celem uzyskania poprawnych danych dotyczących źródeł użytkowników w serwisie. Esencją bloku SEO były praktyczne warsztaty z zakresu tworzenia mikro i makro celów razem z kolejną solidną dawką przykładów na temat zachowań internautów, mogących posłużyć m.in. analizie preferencji zakupowych w branży e-commerce.

Praktyka z teorią

W ostatniej części praktyczno-teoretycznej ponownie zjawił się dział handlowy oraz pion obsługi klienta, poznając m.in. atrybucję i omawiając wszystkie jej modele, kończąc na ścieżkach wielokanałowych i konwersjach wspomaganych. Na sam koniec Maciej omówił z nami również segmenty Google Analytics oraz pokazał, jak powinno się budować właściwe raporty z uwzględnieniem metodyki ABC dla różnych poziomów odbiorców. W tej części szkolenia dołączył do nas także dział marketingu, z którym nasz wykładowca poruszył m.in. takie kwestie jak wykorzystanie danych z Google Analytics do raportowania kampanii AdWords oraz analizy kampanii Facebook Ads w odniesieniu do statystyk z narzędzia analitycznego. Spotkanie zakończyło się mini blokiem Q&A, podczas którego dział handlowy omawiał wykorzystywanie danych pochodzących z Google Analytics do oceny potencjału serwisu pod kątem pozycjonowania oraz innych usług (PPC, Social Media czy Content Marketingu), zaś Pion Obsługi Klienta skupił się na zagadnieniach dotyczących korzyści związanych z ruchem, zachowaniem użytkowników w serwisie i konwersjami pomimo braku obecności na kluczowych pozycjach w wynikach organicznych.

Podsumowanie

Podsumowując, szkolenie z Google Analytics było bardzo owocne i dostarczyło nam wszystkim naprawdę pokaźnej dawki wiedzy. Nieszablonowe rozwiązania, praktycznie przykłady – wszystko czego się nauczyliśmy wykorzystamy na pewno w codziennej pracy nad biznesowym sukcesem naszych Klientów w sieci. Maciej Lewiński – dziękujemy i do zobaczenia!

Zapisz się do newslettera i odbieraj regularną dawkę wiedzy, ciekawostek i nowości ze świata reklamy internetowej!