Wróć do listy wpisów
Analityka
Agencja SEO i SEM > Blog > Poradnik Google Analytics dla początkujących – cz. 3: Pozyskiwanie

Poradnik Google Analytics dla początkujących – cz. 3: Pozyskiwanie

Poradnik Google Analytics dla początkujących – cz. 3: Pozyskiwanie

Osiągnięcie sukcesu w Internecie bez ruchu użytkowników na stronie jest praktycznie niemożliwie. W trzeciej części artykułu omówię bardzo istotną zakładkę, jaką jest Pozyskiwanie. Dane zawarte w tym artykule pozwalają ustalić, z jakich źródeł użytkownicy najczęściej trafiają na naszą stronę i które z nich przyczyniają się do największej konwersji, np. zakupu produktu.

1

Co tak naprawdę daje nam ogólny raport pozyskiwania? Przede wszystkim podstawowe informacje w formie wykresów z danymi dla konkretnego wymiaru. Dostępne są cztery wymiary: najlepsze kanały, najlepsze źródła/media, najlepsze źródła i najlepsze media. Dane te możemy zestawiać z konwersją, w odniesieniu do danych E-commerce, wszystkich utworzonych celów lub jednego, konkretnego. Raport jest przejrzystą informacją, który z wymiarów najlepiej spełnia ustalone cele lub za pośrednictwem którego otrzymujemy najwyższy współczynnik konwersji.

2

Dodatkowo, korzystając z funkcjonalności segmentów mamy możliwość porównywania danych dotyczących wszystkich użytkowników do konkretnych danych, np. użytkowników, którzy dokonali zakupu lub sesji z transakcjami. Sama liczba segmentów jest dość spora, a ponadto istnieje możliwość tworzenia własnych. Maksymalnie możemy analizować dane z 3 segmentów.

Cały ruch – Kanały – z jakiej grupy nastąpiło wejście na stronę

3

Podstawowymi kanałami ruchu są:
Organic Search – wejścia z organicznych wyników wyszukiwania (bezpłatnych) za pomocą różnego rodzaju wyszukiwarek.
Direct – bezpośrednie wejście na stronę po wpisaniu adresu w pasku przeglądarki internetowej.
Referral – przejścia na stronę z innej witryny w sieci Web, na której umieszczono link do danego serwisu.
Social – wejścia na stronę z serwisów społecznościowych, np. Facebooka, Twittera czy Google+.
Paid Search – wejścia z płatnych wyników wyszukiwania, np. Google AdWords.

4

Dodatkowo każdy z kanałów ruchu zawiera szczegółowe informacje, takie jak nazwa wyszukiwarki w przypadku Organic Search, nazwa sieci społecznościowej w przypadku kanału Social, czy adresy domen z największą liczbą wejść w przypadku kanału Referral.

Optymalizacja SEO, pozycjonowanie w Google – to nasza specjalność! Zainwestuj w skuteczną promocję online i zobacz, jak Twoja strona zdobywa nowych użytkowników. Skontaktuj się z nami już dziś!

Cały ruch – Diagramy – graficzne przedstawienie trendów

5

Raport diagramów to graficzne przedstawienie danych dotyczących nowych użytkowników, realizacji celów, liczby sesji oraz wartości celu. Dane te porównywane są z procentem nowych sesji, liczbą stron na sesję, średnim czasem trwania sesji i współczynnikiem konwersji lub odrzuceń.

Szersze dane dostępne w tej zakładce wyświetlają się po połączeniu kont AdWordsi Analytics.

Cały ruch – Źródło/medium – szczegółowe informacje dotyczące wejść

6

Raport źródło/medium to precyzyjnie przedstawione informacje na temat wejścia. Źródło to miejsce, z którego bezpośrednio doszło do wejścia na stronę. Przykładowymi źródłami może być wyszukiwarka, np. Google lub Bing, ale także serwis, na której ktoś umieścił odnośnik do naszej witryny. Medium to kategoria źródeł, wśród których występuje następujący podział na: bezpłatne wyniki wyszukiwania (organic), płatne wyniki wyszukiwania kosztem kliknięcia (cpc) i witrynę odsyłającą (referral). Przykładowe dane źródło/medium: google/cpc, rank-checker.online/referral, facebook.com/referral. Możemy również zmienić wymiar podstawowy, wyświetlając tylko samo źródło, medium lub słowo kluczowe. Powyższy wykres prezentuje również porównanie wszystkich sesji w stosunku do sesji z komórek i tabletów dzięki wykorzystaniu segmentów.

7

Dane dostępne są również w szczegółowej tabeli i przedstawiają procentowy stosunek wejść dla wybranego segmentu dla poszczególnego źródła/medium.

Cały ruch – Odesłania – jakie inne strony zapewniają ruch

W raportach prezentowanych przez Google Analytics nie zabrakło również dokładnych informacji na temat odesłań, czyli informacji, z jakich domen trafiano na naszą stronę.

8

Tabela zawiera informacje na temat pozyskiwania, zachowania oraz, jeśli mamy włączoną funkcję E-commerce, danych dotyczących transakcji. Wybierając interesujące nas źródło, uzyskamy informacje, z jakich konkretnie podstron danego źródła odbyło się wejście na naszą stronę. Na co zwrócić szczególną uwagę w tabeli? Na pewno na liczbę sesji, ilości stron na sesje, współczynnik odrzuceń oraz liczbę transakcji. Te 4 parametry są szczególnie ważne, jeśli korzystamy z artykułów sponsorowanych lub reklam w innych serwisach. Dzięki tym danym w łatwy sposób będziemy mogli zweryfikować, czy taki typ reklamy przynosi nam zyski, czy generuje koszty i należałoby zmienić strategię promowania serwisu.

Adwords – monitoruj swoje działania reklamowe

Zakładka AdWords przeznaczona jest dla osób korzystających właśnie z tej usługi, chcących sprawdzić, jak wygląda ruch z prowadzonych kampanii. Raport ten przedstawia dane pokategoryzowane w następujący sposób:
Kampanie – szczegółowe informacje na temat prowadzonych kampanii.
Diagramy – graficzne przedstawienie trendów dla danej kampanii.
Dostosowania stawek – widok w tym raporcie pozwala analizować skuteczność dostosowania stawek, czyli częstotliwości wyświetlania reklam w zależności od miejsca, czasu i sposobu wyszukiwania informacji.
Słowa kluczowe – raport przedstawiający skuteczność dla poszczególnych słów kluczowych z kampanii.
Wyszukiwane hasła – wyświetla dane na temat faktycznych wyszukiwanych haseł, które sprawiły, że wyświetlała się nasza reklama AdWords.
Pory dnia – statystyki według godzin oraz dni tygodnia na podstawie ustawionej strefy czasowej. Przydatne, jeśli planujemy wyświetlać naszą kampanię w konkretnych godzinach.
Końcowe adresy URL – informacje o adresach URL, na które kierowana jest kampania. Działa jak raport strony docelowej wyłącznie dla ruchu z AdWords.
Kierowanie w sieci reklamowej – umożliwia analizowanie skuteczności kampanii AdWords kierowanych na sieć reklamową Google, czyli zbiór stron internetowych oraz wybranych witryn Google, aplikacji i witryn mobilnych.
Kampanie Wideo – pozwala na skuteczne analizowanie reklam typu TrueView, utworzonych dzięki AdWords dla wideo.
Kampanie produktowe – raport pokazujący skuteczność reklam produktowych oraz zainteresowanie daną kategorią lub produktem.

Na oficjalnej stronie pomocy Google Analytics otrzymamy informacje, że zapoznanie się z tymi raportami pozwoli nam uzyskać odpowiedź na następujące pytania:

1. Na ile skutecznie Twoje kampanie przyciągają nowych użytkowników?
2. Jak zaangażowani są użytkownicy Twojej witryny lub aplikacji?
3. Ile wydają użytkownicy i jak często realizują cele lub transakcje e-commerce?

Optymalizacja witryn pod kątem wyszukiwarek (SEO)

Aby móc w pełni korzystać z tego raportu, konieczne jest połączenie Google Analytics z innym narzędziem oferowanym przez Google – Search Console (dawniej Webmasters Tools).

Integracja Search Console z Analytics

W celu połączenia tych dwóch usług przechodzimy do zakładki Administracja i w kolumnie Usługa wybieramy Ustawienia usługi.

9

U dołu strony znajdziemy przycisk, który poprowadzi nas przez dostosowanie obu usług. Aby je połączyć, konieczne jest posiadanie usługi Google Serach Console dla danej domeny na tym samym koncie Google.

10
Klikając przycisk Edytuj zostaniemy przeniesieni do okna wyboru domeny z GSC, którą chcemy powiązać z naszym widokiem w Google Analytics.

11

Jeśli witryna, którą chcemy połączyć, jest dostępna, wybieramy ją z listy i potwierdzamy przyciskiem Zapisz. Jeśli brakuje jej na liście, korzystamy z przycisku Dodawanie witryny, gdzie będziemy mieli możliwość dodania naszej strony.

Po poprawnym wykonaniu dodania, w ustawieniach Analytics w polu Search Console powinna wyświetlać się dodana przez nas domena.

12

W przypadku problemów z weryfikacją, zachęcam do zapoznania się z szczegółową instrukcją dostępną w Centrum Pomocy Google.

Zapytania – raport wyszukiwanych haseł

13

Dzięki wykonaniu połączenia z GSC w naszych Raportach powinna zostać wyświetlana większa liczba wyszukiwanych wyrażeń. Dane te nie są jednak aktualizowane na bieżąco, ponieważ Analytics potrzebuje 48 godzin na ich załadowanie, a sam zakres danych obejmuje zwykle ostatnie 90 dni. Również w celu ochrony prywatności nie są wskazywane wyrażenia zawierające dane osobowe lub informacje poufne ani niszowe zapytania na tak zwany długi ogon. Dane te ustawiono jako nieustawiony.

Strony docelowe – informacje o adresach URL

14

Strony docelowe do raport przedstawiający informacje o adresach URL z witryny, które wygenerowały największą liczbę wyświetleń w wynikach wyszukiwania Google. Dzięki temu raportowi można w łatwy sposób określić, które podstrony mają wysoki CTR, czyli współczynnik klikalności.

Analiza geograficzna – informacje o lokalizacjach

15

Raport ten pozwala szybko sprawdzić, jakie kraje generują najwięcej operacji wyszukiwania związanych z witryną. Zawiera także ogólne informacje o wyświetleniach, kliknięciach oraz CTR dla konkretnego kraju.

Sieci społecznościowe – wpływ Social Media na stronę

16

Wszystkie zakładki w tym raporcie dostarczają nam bardzo szczegółowych informacji o tym, jaki wpływ mają na naszą stronę sieci społecznościowe. Raport został podzielony na widoki:

Ogółem – pozwala błyskawicznie sprawdzić wartość konwersji dla poszczególnych kanałów.
Odesłania z sieci – raport prezentuje szczegółowe dane o zaangażowaniu dla ruchu z poszczególnych sieci społecznościowych.
Strony docelowe – przedstawia dane o zaangażowaniu dla każdego adresu URL.
Konwersje – pozwala określić wartość konwersji uzyskanej za pośrednictwem sieci społecznościowych.
Wtyczki – pozwala śledzić, które z przycisków mediów społecznościowych są klikane przy danej treści. Przycisk Google+ nie wymaga konfiguracji, natomiast pozostałe wymagają dodatkowych ustawień. Informacje na ten temat znajdziesz na Konfiguracja wtyczek społecznościowych.
Przepływ użytkowników – wizualizacja przedstawia początkowe ścieżki, po których poruszają się użytkownicy przechodzący na stronę z portali społecznościowych.

Jak widać, raporty dostępne w zakładce Pozyskiwanie dostarczają sporo wartościowych danych, których analiza pozwoli szczegółowo przeanalizować źródła, z jakich użytkownicy trafiają na stronę i które z nich jest dla nas najbardziej wartościowe.

Mamy bogate doświadczenie w analizie i interpretacji danych w Google Analytics. Jak możemy Ci pomóc?

W kolejnej części artykułu przedstawię informacje, które pozwolą nam analizować, jak zachowują się użytkownicy odwiedzający nasz serwis.

 

Zapisz się do newslettera i odbieraj regularną dawkę wiedzy, ciekawostek i nowości ze świata reklamy internetowej!