Wróć do listy wpisów
Różne
Agencja SEO i SEM > Blog > Jak usunąć historię wyszukiwania w Google?

Jak usunąć historię wyszukiwania w Google?

Jak usunąć historię wyszukiwania w Google?

Prywatność w sieci to ważny temat, o którym każdy powinien mieć choćby ogólne pojęcie. Dane na temat naszych zwyczajów zakupowych, zainteresowań, odwiedzanych miejsc czy przeglądanych stron są zbierane, analizowane i przetwarzane przez wiele firm, z czego często nawet nie zdajemy sobie sprawy. Chętnie korzystamy z darmowych platform, usług i aplikacji, nie myśląc o tym, że za ich używanie płacimy, oddając część naszej prywatności.

Można oczywiście zamienić smartfon na starą komórkę bez internetu, przestać korzystać z nawigacji, a wiedzę czerpać z encyklopedii, ale nie wierzę w to, że w imię ochrony prywatności większość ludzi chciałaby pozbawić się dostępu do nowych technologii. Chyba musimy pogodzić się z tym, że oddanie większej lub mniejszej części prywatności w zamian za dostęp do technologii i narzędzi, dzięki którym nasze życie jest łatwiejsze i przyjemniejsze, jest częścią naszej rzeczywistości. Na szczęście są jeszcze sposoby, by przynajmniej w niektórych przypadkach kontrolować to jakie dane, komu i kiedy udostępniamy.

Czy Polacy dbają o prywatność w internecie?

Zgodnie z raportem opublikowanym w 2022 roku przez firmę ClickMeeting, ponad 57% polskich użytkowników internetu twierdzi, że zawsze dba o prywatność w internecie, a kolejnych 40% deklaruje, że nie zawsze o nią dba, jednak stara się to robić. Jednocześnie tylko 40% badanych zadeklarowało korzystanie z trybu incognito w przeglądarce. Z przeprowadzonego badania wynika więc, że zdajemy sobie sprawę ze znaczenia ochrony prywatności, jednak większość z nas nie zawsze podejmuje odpowiednie działania by robić to skutecznie. Tymczasem firmy i dostawcy usług wiedzą o większości z nas dużo więcej, niż nam się wydaje, i być może dużo więcej, niż byśmy chcieli.

Kto zbiera dane na temat naszej aktywności w sieci?

Najprostsza odpowiedź brzmi: prawie wszyscy. Nawet mały sklep internetowy czy blog o kotach zwykle zbiera dane na temat aktywności użytkowników. Ale nie o takich stronach będziemy mówić. Mówiąc o prywatności w sieci, najlepiej skupić się na wyszukiwarce Google, której używa ok. 95% z nas. Korzystamy z niej praktycznie codziennie, więc dobrze wiedzieć, jakie dane i w jakich celach zbiera o nas Google, oraz w jaki sposób możemy choćby częściowo kontrolować ten proces.

Dlaczego Google zbiera dane na nasz temat?

Gdy korzystamy z wyszukiwarki lub aplikacji Google z włączoną aktywnością, na koncie zapisywane są różnego rodzaju dane – np. historia wyszukiwania czy informacje powiązane, takie jak lokalizacja. Dzięki temu usługi są bardziej spersonalizowane i możemy otrzymywać dostosowane rekomendacje aplikacji i treści.

W przypadku wyszukiwarki na podstawie naszych zapytań Google lepiej dopasowuje wyniki oraz wyświetla spersonalizowane reklamy. O ile w przypadku wyników wyszukiwania czy podpowiedzi fraz jest to przydatne, o tyle spersonalizowane reklamy niekoniecznie mają wielu fanów. Na szczęście Google daje nam możliwość zarządzania historią wyszukiwania i w kilku prostych krokach możemy ją usunąć.

Usuwanie historii wyszukiwania z konta Google

Z zarejestrowanej historii wyszukiwania możemy usunąć wybrane dane o aktywności, dane z konkretnego dnia lub niestandardowego zakresu dat. Oczywiście można również wyczyścić całą historię naszej aktywności.

Usuwanie historii wyszukiwania z konta Google należy zacząć od zalogowania na stronie https://myactivity.google.com/product/search/:

my activity

Należy wybrać historię wyszukiwania, którą chcemy usunąć. Dostępne są następujące opcje:

  • cała historia wyszukiwania
  • konkretny zakres dat
  • bieżący dzień
  • usuwanie automatyczne.

ustawienia historii

Wybieramy interesującą nas opcję i zatwierdzamy.

Warto pamiętać, że proces usuwania historii wyszukiwania różni się nieznacznie w zależności od tego, czy korzystamy z urządzenia typu desktop, telefonu czy tabletu.

Usuwanie pojedynczych wpisów

Google umożliwia nam również usuwanie pojedynczych zapytań z poziomu wyszukiwarki. Wystarczy rozwinąć listę ostatnio wyszukiwanych haseł, wybrać interesujące nas zapytanie i kliknąć „Usuń”.

Google historia wyszukiwań

Usuwanie całej historii wyszukiwania

Jeśli chcemy usunąć całą historię wyszukiwania, można to zrobić w sposób opisany wcześniej, z poziomu strony https://myactivity.google.com/product/search/, ale dobrze wiedzieć, że nie jest to jedyny sposób. Użytkownik może również wejść na stronę https://myaccount.google.com/ i wybrać zakładkę „Dane i prywatność”.

ustawienia historii

Następnie w sekcji „Wykonane przez Ciebie czynności i odwiedzone przez Ciebie miejsca” wybieramy „Moja aktywność”, gdzie możemy usunąć zarówno historię zapytań wpisywanych w wyszukiwarkę, jak i dane gromadzone przez inne usługi Google, z których korzystamy.

aktywność w Google

Warto również pamiętać o możliwości skorzystania z opcji automatycznego usuwania historii wyszukiwania. W tym celu na stronie „Moja aktywność” należy kliknąć „Zarządzanie aktywnością”, a następnie wybrać opcję „Automatyczne usuwanie”. Mamy możliwość wybrania, co jaki czas mają być automatycznie usuwane dane o aktywności w internecie i aplikacjach, w tym historia wyszukiwania. Usuwając historię wyszukiwania, dobrze mieć w świadomości, że po wymazaniu jej z konta Google nie będzie można jej odzyskać.

zarządzanie aktywnością

Podsumowanie

Z wyszukiwarki i aplikacji Google korzysta zdecydowana większość z nas, warto więc pamiętać, że domyślnie nasza aktywność jest rejestrowana. Usuwanie historii wyszukiwania zapisanej w Google może oczywiście pomóc w ochronie naszej prywatności, musimy jednak pamiętać, że równocześnie może negatywnie wpływać na jakość wyników wyszukiwania.

Zapisz się do newslettera i odbieraj regularną dawkę wiedzy, ciekawostek i nowości ze świata reklamy internetowej!