Wróć do listy wpisów
Content Marketing Pozycjonowanie Różne
Agencja SEO i SEM > Blog > Jak pisać teksty SEO? Sprawdź naszą receptę na skuteczne treści!

Jak pisać teksty SEO? Sprawdź naszą receptę na skuteczne treści!

Jak pisać teksty SEO? Sprawdź naszą receptę na skuteczne treści!

Optymalizacja strony internetowej to ciągły proces. Powinien obejmować prace nad jej strukturą, ale i tekstami, które się na niej znajdują. W tym artykule podpowiem, jak pisać teksty i przedstawię elementy, jakie powinny znaleźć się w treściach w serwisie www, aby wzmacniały jego pozycję w wynikach wyszukiwania. Stosując się do tych porad, stworzysz treści, które pomogą Ci wyprzedzić konkurencję w Google’u!

Jak pisać teksty, czyli optymalizacja pod SEO

Celem optymalizacji jest uzyskanie dobrej widoczności witryny w wyszukiwarce. Gdy techniczne wytyczne dotyczące budowy strony zostały poprawnie wdrożone, czas wypełnić ją treścią. Taką, która również będzie wspierać proces pozycjonowania. Jak więc dostosować teksty do robotów wyszukiwarki? Poniżej znajdziesz sprawdzone wskazówki!

Unikalność

Wszystkie treści na Twojej witrynie muszą być w pełni oryginalne. Zarówno w porównaniu z tekstami opublikowanymi w internecie, jak i w innych miejscach na Twojej stronie. Niedopuszczalne jest powielanie contentu dla podobnych podstron, np. kategorii czy produktów.

Przykładowo, jeżeli sprzedajesz jeden model zegarka w trzech wersjach kolorystycznych, dla każdej z nich niezbędny jest unikalny opis, mimo że różnią się tylko kolorem. Wyszukiwarka zakwalifikuje jako duplikaty również niemal identyczne teksty.

Dlaczego to tak ważne? Duplikowanie negatywnie wpływa na proces pozycjonowania strony. Algorytm Google’a ceni oryginalne, wartościowe treści, zatem ich powielanie może spowodować spadek pozycji w wynikach wyszukiwania. Oczywiście sami użytkownicy też pozytywnie odbierają unikalne teksty. Atrakcyjne, zindywidualizowane opisy produktów czy usług mają dużo większą siłę przyciągania i przekonywania konsumentów. Więcej na temat duplikatów treści przeczytasz w Unikalne treści.

Długość tekstu

Wpływa na pozycję strony w wyszukiwarce, ponieważ rozbudowane treści są oceniane jako bardziej merytoryczne, a co za tym idzie – przydatne dla czytelników. Z naszego doświadczenia wynika, że optymalna liczba znaków ze spacjami dla poszczególnych rodzajów treści, to:

 • tekst na stronę główną > 2500 zzs,

 • opis kategorii > 2500 zzs,

 • opis produktu > 1500 zzs,

 • artykuł tematyczny/blogowy > 3000 zzs.

Optymalna długość tekstów

Nie oznacza to jednak, że należy sztucznie wydłużać teksty zgodnie z zasadą „im więcej, tym lepiej”. Liczy się przede wszystkim jakość i to ona przekonuje użytkownika do pozostania w serwisie.

 1. Skup się na tym, aby tekst był konkretny i ciekawy.

 2. Dłuższe formy zachowaj na potrzeby fachowych artykułów i wpisów blogowych.

 3. Na podstronach opisujących Twoją firmę i ofertę skup się na zwięzłym przekazaniu maksimum informacji.

Frazy kluczowe

W tekście zoptymalizowanym pod wyszukiwarkę muszą znaleźć się słowa kluczowe. Jak stosować je poprawnie? Poniżej krótkie podsumowanie.

Dobór fraz kluczowych

Powinny być dopasowane tematycznie, a zarazem często wyszukiwane przez internautów. Aby wybrać odpowiednie keywordsy, skorzystaj z Planera słów kluczowych Google lub narzędzi, takich jak Ubersuggest czy Answer The Public.

Nasycenie i rozmieszczenie fraz kluczowych

Należy równomiernie rozmieścić je w tekście, także w nagłówkach. Zbyt duże nasycenie wpłynie negatywnie na czytelność tekstu, a więc obniży jego wartość dla czytelników. Optymalne będzie dwukrotne wystąpienie słowa kluczowego na 1000 znaków ze spacjami. Pamiętaj o stosowaniu odmian, tak aby tekst brzmiał naturalniej.

Rodzaje fraz kluczowych

Wykorzystuj ogólne słowa kluczowe jak np. „buty sportowe”, ale i tak zwane frazy długiego ogona, przykładowo „czarne męskie buty sportowe na lato”. Wskazują one na silną intencję zakupową internauty, a zatem większe prawdopodobieństwo konwersji. Możesz także użyć keywordsów z lokalizacją, ale unikaj nienaturalnych form w rodzaju „tanie buty sportowe Poznań”.

Frazy kluczowe w tekście SEO

Hierarchia nagłówków

W treściach publikowanych w internecie można wdrożyć nawet 6 poziomów nagłówków – od H1 do H6. Po H1 zawsze musi wystąpić najpierw nagłówek poziomu H2, dopiero potem może pojawić się H3 i tak dalej. Zachowanie hierarchii jest bardzo ważne bez względu na liczbę uwzględnionych poziomów. Pozwala ona robotom wyszukiwarki analizować zawartość podstrony pod kątem stopnia ważności treści.

Co więcej, nagłówki ułatwiają im rozpoznanie tematyki. Pamiętaj, że świetnie nadają się też do ulokowania fraz. Zadbaj więc o to, aby śródtytuły były adekwatne do zawartości danego akapitu, a nie sztucznie „upychane”. Wówczas Google pozytywnie oceni taką strukturę – uporządkowaną i nasyconą słowami kluczowymi.

Formatowanie tekstu

Wiesz już, że Google ocenia treści z przejrzystą strukturą jako wartościowe. Stosowanie nagłówków z odpowiednią hierarchią to jednak nie wszystko, co możesz zrobić, żeby poprawić pozycję swojej witryny w wyszukiwarce. Pozostałe elementy, które warto uwzględnić przy pisaniu tekstów SEO, to:

 • listy punktowane,

 • tabele,

 • listy numerowane,

 • pogrubienia (boldowanie) istotnych fragmentów,

 • ramki.

Więcej na temat przeczytasz w tekście Macieja, który radził, jak ulepszyć wpis blogowy.

Linkowanie wewnętrzne

O dobrą pozycję strony w wynikach wyszukiwania zadbasz także, wdrażając na niej linkowanie wewnętrzne.

Dzięki umiejętnemu rozplanowaniu odnośników na poszczególnych podstronach umożliwisz internautom sprawne i wygodne poruszanie się po witrynie. Zapewnienie takiej optymalizacji pod kątem user experience, zwiększy szansę na konwersje i zmniejszy współczynnik odrzuceń.

Z punktu widzenia wyszukiwarki linki wewnętrzne usprawniają indeksowanie stron. Ponadto Google interpretuje rozbudowane linkowanie jako potwierdzenie wiarygodności i wysokiej wartości merytorycznej.

Treści, które internauci chcą czytać

Jak pisać teksty? Warto pamiętać, że tekstów SEO nie należy traktować jako tworzonych wyłącznie na potrzeby botów i algorytmów wyszukiwarek. Strony odwiedzają przecież także internauci, a dobre opisy zachęcają ich do pozostania na witrynie.

To przekłada się na wzrost konwersji czy sprzedaży, ale także na budowanie pozytywnego wizerunku marki. Niskiej jakości treści nie wzbudzają zaufania potencjalnych klientów. Co zatem zrobić, żeby internauci pozytywnie odbierali teksty zamieszczone na stronie www? Oto kluczowe dobre praktyki copywritingu SEO!

Struktura tekstu

Nawet ciekawe opisanie tematu nie pomoże, jeżeli forma od początku zniechęca do czytania. Tak zwana ściana tekstu to przeszkoda, której odbiorcy nie chcą pokonywać. Prawdopodobniejsze jest to, że uciekną w poszukiwaniu przystępniejszego źródła informacji, a co za tym idzie – innego dostawcy produktów lub usług. Dlatego podział na akapity to podstawa.

To jednak dopiero pierwszy krok. Dodanie śródnagłówków wskazujących na zawartość poszczególnych akapitów także zwiększa czytelność tekstu. Jeżeli internauta szuka konkretnej informacji, łatwiej jest mu dotrzeć do potrzebnego fragmentu. Na pewno doceni, że zechciałeś mu ułatwić poruszanie się po stronie.

Przyjemność czytania

Co decyduje o tym, że tekst jest przyjazny dla czytelnika? Po pierwsze – spójność widoczna w formach adresowania i stylu – formalnym lub nieformalnym. Jeżeli raz zwracasz się do odbiorców per „Pan/Pani”, a kiedy indziej na „Ty”, wywołuje to u nich zmieszanie. Narracja powinna być jednolita na całej witrynie.

Zadbaj też o dobry rytm tekstu. Jak? Dzięki stosowaniu:

 • krótkich, pełnych znaczenia zdań (maksymalnie 20 słów),

 • pozytywnych, aktywnych zwrotów i wtrąceń,

 • strony czynnej zamiast biernej.

Unikaj pustych słów-hamulców jak „naprawdę” czy „przede wszystkim” oraz rozwlekłych zwrotów w rodzaju „z uwagi na fakt”.

Poprawność językowa

Pamiętaj o gruntownej redakcji i korekcie przed wdrożeniem treści na witrynę. Gdy trzeba sprostać licznym kryteriom technicznym dla celów pozycjonowania, łatwo przegapić błędy i niejasności podczas pracy nad tekstem. Finalna weryfikacja poprawności językowej, przejrzystości i spójności to konieczność. Dopiero wtedy możesz mieć pewność, że zadbałeś o jakość treści zarówno z punktu widzenia SEO, jak i copywritingu.

Twoje korzyści z poprawnych tekstów SEO

Podsumowując, optymalizacja na potrzeby wyszukiwarki bezpośrednio przekłada się na sukces biznesu. Dlaczego? Ponieważ odpowiednio przygotowane treści są lepiej oceniane w oczach Google’a oraz użytkowników. W rezultacie firmowa strona ląduje wyżej w wynikach wyszukiwania, przyciąga większą liczbę internautów, poprawia się współczynnik konwersji. Inwestycja w profesjonalne teksty od doświadczonej agencji SEO po prostu się opłaca!

Potrzebujesz pomocy w tworzeniu tekstów?

Zapisz się do newslettera i odbieraj regularną dawkę wiedzy, ciekawostek i nowości ze świata reklamy internetowej!