Interfejsy programowania aplikacji możemy już praktycznie spotkać wszędzie. Są to zbiory ściśle określonych reguł opisujących, w jaki sposób programy komunikują się między sobą. Dzięki temu możemy korzystać z wielu udogodnień, takich jak np. automatyzacja. Pewnie nie zdajesz sobie nawet sprawy, że używasz ich na co dzień podczas komunikacji z innymi poprzez np. Messenger, podczas wykonywania przelewów czy płacenia za nowe ubrania w sklepie online. Skoro już zdałeś sobie sprawę, że miewasz styczność z API, może chciałbyś dokładniej dowiedzieć się, czym jest API. W tym artykule przybliżę Ci jego działanie.
API to inaczej application programming interface, czyli interfejs programowania aplikacji. Pewnie wiesz, że aplikacje składają się z różnych elementów. Nie inaczej jest w przypadku API, który składa się z następujących elementów:
Interfejsy API są główną metodą łączenia aplikacji, dzięki czemu mają one możliwość bezproblemowego wykonywania zaimplementowanych funkcji, które zwykle są budowane wokół udostępniania danych i wykonywania procesów. Interfejsy programowania aplikacji działają jak pośrednik, dzięki czemu programiści bez problemu mogą budować nowe funkcje, interakcje między aplikacjami, z których tak firmy, jak i osoby prywatne korzystają na co dzień. Świetnym przykładem takiej aplikacji może być Uber, Glovo itp.
Patrząc czysto od strony technicznej, API to kod, który bez problemu kontroluje wszystkie punkty dostępowe programu, aplikacji czy też serwera i tłumaczy serwerom żądania wysyłane z zewnątrz.
Rozwiązania, w których stosuje się API, zdobyły ogromną popularność w ostatnim czasie. Jest to spowodowane szybkim rozwojem technologicznym i bez wątpienia można stwierdzić, że dzięki API wiele aplikacji może ze sobą współdziałać.
Interfejs Programowania Aplikacji odgrywa bardzo ważną rolę ze względu na wiele rozproszonych systemów, które działają w tym samym czasie. Wszystkie te systemy muszą w błyskawiczny sposób wymieniać się informacjami, aby użytkownik nie musiał przemieszczać się między aplikacjami. Dobrym przykładem mogą być tutaj porównywarki ubezpieczeń czy też ofert linii lotniczych. Wyszukiwarka tego typu nie ma dostępu do bazy danych poszczególnych ofert, dlatego łączy się z API np. towarzystw ubezpieczeniowych i wyszukuje najlepsze oferty. Nie ma co ukrywać – brak API z pewnością utrudniłby nam życie.
Rozróżniamy następujące rodzaje interfejsów API:
Zadbaj o rozwój technologiczny swojego biznesu. Warto postawić na automatyzację, ponieważ zarządzanie wieloma procesami jest bardzo czasochłonne i trudne. Dzięki API wiele procesów można w łatwy sposób zoptymalizować.