Wróć do listy wpisów
Marketing Różne Strony www UX
Agencja SEO i SEM > Blog > API – co to jest Interfejs Programowania Aplikacji

API – co to jest Interfejs Programowania Aplikacji

API – co to jest Interfejs Programowania Aplikacji

Interfejsy programowania aplikacji możemy już praktycznie spotkać wszędzie. Są to zbiory ściśle określonych reguł opisujących, w jaki sposób programy komunikują się między sobą. Dzięki temu możemy korzystać z wielu udogodnień, takich jak np. automatyzacja. Pewnie nie zdajesz sobie nawet sprawy, że używasz ich na co dzień podczas komunikacji z innymi poprzez np. Messenger, podczas wykonywania przelewów czy płacenia za nowe ubrania w sklepie online. Skoro już zdałeś sobie sprawę, że miewasz styczność z API, może chciałbyś dokładniej dowiedzieć się, czym jest API. W tym artykule przybliżę Ci jego działanie.

Czym jest API

API to inaczej application programming interface, czyli interfejs programowania aplikacji. Pewnie wiesz, że aplikacje składają się z różnych elementów. Nie inaczej jest w przypadku API, który składa się z następujących elementów:

  • protokołów – kojarzone są one głównie z nawiązywaniem połączenia i wymianą danych.
  • procedur – odnoszących się do konkretnych funkcji lub zadań wykonywanych przez aplikację, np. dzięki odpowiedniej procedurze aplikacja może być odpowiedzialna za zbieranie danych geolokalizacyjnych
  • narzędzi – zestawu segmentów, dzięki którym możemy tworzyć nowe aplikacje.

Interfejsy API są główną metodą łączenia aplikacji, dzięki czemu mają one możliwość bezproblemowego wykonywania zaimplementowanych funkcji, które zwykle są budowane wokół udostępniania danych i wykonywania procesów. Interfejsy programowania aplikacji działają jak pośrednik, dzięki czemu programiści bez problemu mogą budować nowe funkcje, interakcje między aplikacjami, z których tak firmy, jak i osoby prywatne korzystają na co dzień. Świetnym przykładem takiej aplikacji może być Uber, Glovo itp.

Jak działa interfejs programowania aplikacji

Patrząc czysto od strony technicznej, API to kod, który bez problemu kontroluje wszystkie punkty dostępowe programu, aplikacji czy też serwera i tłumaczy serwerom żądania wysyłane z zewnątrz.

Rozwiązania, w których stosuje się API, zdobyły ogromną popularność w ostatnim czasie. Jest to spowodowane szybkim rozwojem technologicznym i bez wątpienia można stwierdzić, że dzięki API wiele aplikacji może ze sobą współdziałać.

Interfejs Programowania Aplikacji odgrywa bardzo ważną rolę ze względu na wiele rozproszonych systemów, które działają w tym samym czasie. Wszystkie te systemy muszą w błyskawiczny sposób wymieniać się informacjami, aby użytkownik nie musiał przemieszczać się między aplikacjami. Dobrym przykładem mogą być tutaj porównywarki ubezpieczeń czy też ofert linii lotniczych. Wyszukiwarka tego typu nie ma dostępu do bazy danych poszczególnych ofert, dlatego łączy się z API np. towarzystw ubezpieczeniowych i wyszukuje najlepsze oferty. Nie ma co ukrywać – brak API z pewnością utrudniłby nam życie.

aplikacje internetowe

Rodzaje API

Rozróżniamy następujące rodzaje interfejsów API:

  • REST API – Representational State Transfer to popularny sposób na ujawnienie części aplikacji stronom trzecim, np. innym aplikacjom, witrynom internetowym. W głównej mierze jest zorientowany na dane. Oznacza to, że Twoja usługa sieciowa udostępnia określone informacje przechowywane w bazie danych przy użyciu wspólnego formatu np. XML. Dzięki temu zewnętrzna aplikacja może wchodzić w interakcje z aplikacją i danymi bez konieczności łączenia się bezpośrednio z bazą danych. Przykładem zastosowania REST API mogą być porównywarki ofert.
  • RPC API – Remote Procedure Call pozwala nam na wykonywanie np. bloku danego kodu na całkowicie innym serwerze. Duże korporacje, takie jak Google czy Meta, używają wysokowydajnych odmian RPC do komunikacji. Ich rozbudowane systemy wymagają, aby komunikacja była jak najbardziej przejrzysta i odpowiednio uporządkowana.
  • SOAP API – Simple Object Access Protocol wymaga od nas większej liczby danych do poprawnego funkcjonowania. SOAP, w przeciwieństwie do pozostałych rodzajów, wyróżnia się bardzo wysokim poziomem bezpieczeństwa, wskutek czego jest on głównie wykorzystywany przy programowaniu aplikacji bankowych, rządowych i innych, które muszą zachować maksimum bezpieczeństwa.

Korzyści płynące z używania API

  • Automatyzacja – jedna z głównych zalet, jeśli nie największa. Interfejs może wyręczyć nas w wykonywaniu wielu zadań, np. monitorowaniu działań naszych pracowników, dzięki czemu ten czas możemy poświęcić na inne czynności związane z naszą aplikacją.
  • Bezpieczeństwo – API posiada różne stopnie bezpieczeństwa, dzięki czemu nie będziesz musiał się martwić, że przetwarzane dane wpadną w niepowołane ręce.
  • Elastyczność – dzięki stosowaniu wielu różnych elementów API bez problemu zaprojektujesz własną aplikację, która może przynieść realne zyski.
  • Zrozumienie – API pozwala zrozumieć preferencje konsumentów. Co za tym idzie, mamy możliwość wprowadzania zmian, które pomogą nam w osiągnięciu lepszych relacji z klientami.

Zadbaj o rozwój technologiczny swojego biznesu. Warto postawić na automatyzację, ponieważ zarządzanie wieloma procesami jest bardzo czasochłonne i trudne. Dzięki API wiele procesów można w łatwy sposób zoptymalizować.

Zapisz się do newslettera i odbieraj regularną dawkę wiedzy, ciekawostek i nowości ze świata reklamy internetowej!