Wróć do listy wpisów
Pozycjonowanie
Agencja SEO i SEM > Blog > Google testuje dynamiczne ładowanie wyników w miejsce podstron stronicowania

Google testuje dynamiczne ładowanie wyników w miejsce podstron stronicowania

Google testuje dynamiczne ładowanie wyników w miejsce podstron stronicowania

7-8. kwietnia 2018r. użytkownicy urządzeń mobilnych mogli zauważyć zmiany w dotychczasowym standardzie prezentacji kolejnych stron wyników wyszukiwania. Zamiast kolejnych numerów stron zaczął wyświetlać nam się przycisk „więcej wyników”.

Działa on identycznie jak linki z liczbami oznaczającymi podstrony stronicowania wyników. Za każdym razem ładuje 10 następnych organicznych wyników wyszukiwania oraz pozycje płatne (AdWords). Te drugie to najczęściej trzy pozycje ulokowane na samym końcu listy. Różnica pomiędzy starą a nową metodą polega więc na tym, że obecnie kolejne strony wyników ładują się w sposób dynamiczny i tym samym uzupełniają wcześniejszą listę danych, do której można swobodnie i szybko powrócić, scrollując w górę.

Aktualny wygląd interfejsu był już kilkukrotnie testowany przez Google,  jednak za każdym razem na wąskiej grupie użytkowników i przez bardzo krótki czas. Obecnie testy mają charakter globalny i trwają już ponad  cztery dni. Pomimo, że Danny Sullivan z Google zaznaczył na Twitterze, iż to nadal jest test:

to ja osobiście uważam, że w niedalekiej przyszłości właśnie w ten sposób będą prezentowane wyniki wyszukiwania na urządzeniach mobilnych.

Aktualizacja 12.04.2018

Google na Twitterze już oficjalnie potwierdziło wdrożenie przycisku „więcej wyników” w miejsce podstron stronicowania – wygląda na to, że taka forma wyświetlania wyników zostanie z nami na dłużej:

Czy rozwiązanie jest dobre czy nie?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć. Z jednej strony wygodniej jest przeglądać kolejne wyniki w jednym widoku, jednak z drugiej nie jesteśmy w stanie zlokalizować umiejscowienia danego wyniku, jeśli zechcemy do niego wrócić po jakimś czasie. Dotychczas mogliśmy zapamiętać podstronę na której znaleźliśmy wynik, czego obecnie nie da się zrobić i trzeba szukać ponownie.

Na tej zmianie prawdopodobnie sporo może zyskać samo Google z uwagi na zwiększenie klikalności w linki AdWords. Podczas przesuwania  strony w górę i w dół bez wyraźnie zaznaczonej granicy przejścia pomiędzy dziesiątkami wyników, reklamy wplatają się w organiczne wyniki wyszukiwania i mieszają się z nimi. Myślę, że to jest właśnie jeden z głównych celów wprowadzenia tej zmiany.

Zresztą oceńcie sami, czy nie jest łatwo się zgubić – na zdjęciu pierwsze trzydzieści załadowanych wyników wyszukiwania dla zapytania „krzesła obrotowe” oraz pozostawiony przycisk „więcej wyników” w celu dokładniejszej prezentacji (domyślnie jest ukrywany po załadowaniu strony):

wynik wyników wyszukiwania na urządzeniach mobilnych dla zapytania krzesła obrotowe w Google

Zapisz się do newslettera i odbieraj regularną dawkę wiedzy, ciekawostek i nowości ze świata reklamy internetowej!