Menu
Wróć do listy wpisów
Z życia firmy
Strona główna > Blog > Dzieci w świecie nowych technologii – relacja z poznańskiej edycji Devoxx4Kids

Dzieci w świecie nowych technologii – relacja z poznańskiej edycji Devoxx4Kids

Dzieci w świecie nowych technologii – relacja z poznańskiej edycji Devoxx4Kids

Myślicie, że do programowania konieczne są studia, kursy i ogromna ilość wiedzy? 21 maja uczestnicy Devoxx4Kids udowodnili, że programowanie jest dziecinnie proste i może się w nim sprawdzić nawet sześciolatek.

Idea jest prosta – pokazać dzieciakom, że programowanie to świetna zabawa. Podczas tegorocznej poznańskiej edycji Devoxx4Kids przekonała się o tym ponad setka z nich. W sobotni poranek opanowały Wydział Matematyki i Informatyki UAM oraz uczyniły go najbardziej kolorowym miejscem w Poznaniu. Wszystko dzięki barwnym koszulkom, które najmłodsi z dumą nosili także po samych warsztatach.

Zaprogramuj rodzica!

Uczestnikami wydarzenia były dzieci w wieku od 6 do 15 lat, które zostały podzielone na 4 grupy: 6+, 8+, 10+ oraz 12+. Zajęcia mogły być więc dostosowane do wymagań i umiejętności każdej z grup wiekowych. Najmłodsi uczestnicy rozpoczęli dzień od zaprogramowania swoich rodziców i podeszli do tego zadania z ogromnym entuzjazmem, któremu trudno się dziwić. Używając odpowiednich strzałek, mieli ich poprowadzić po stworzonej przez siebie planszy. Umiejętność logicznego myślenia i planowania były więc niezbędne – a to przecież pierwszy krok do stworzenia własnej aplikacji.

Samuraje Front-Endu

Starsze grupy miały okazję poznać tajniki HTML-a, CSS-a oraz podstawy języka JavaScript. W efekcie cięły strony “niczym samuraje” – zgodnie z tematem zajęć i celem prowadzących. To dzięki nim początkowo dziwne słowa i znaki na tablicy stały się sposobem na przeistoczenie swoich zamiarów w prawdziwą stronę www.

Zrób sobie robota

Jednak technologie to nie tylko programowanie – to także roboty! I wcale nie potrzeba świetnie zaopatrzonego warsztatu. Można go zastąpić kreatywnością! Wtedy do zrobienia robota wystarczy mały silniczek i… szczoteczka do zębów. Nie wierzycie? Spójrzcie na zdjęcie:

brushbot

Świetnym narzędziem do poznawania świata nowych technologii jest też Arduino, czyli platforma programistyczna, którą można wykorzystać do tworzenia własnych urządzeń w domowym zaciszu, nawet gdy nie posiadamy specjalistycznej wiedzy czy sprzętu. Sposobów na jego zastosowanie może być mnóstwo. Uczestnicy Devoxx4Kids wykorzystali Arduino, by stworzyć własne pojazdy. Może to pierwszy krok do wymyślenia samochodów przyszłości?

Zarażamy pasją do technologii

Podczas każdych kolejnych zajęć dzieci z entuzjazmem wkraczały w świat nowych technologii. Wszystko dzięki grupie organizatorów, prowadzących i wolontariuszy, którzy postanowili podzielić się swoim czasem, wiedzą, pasją i pozytywną energią. Dzięki nim młode pokolenie mogło lepiej poznać świat technologii, który przecież otacza ich z każdej strony. Być może dzięki temu stał się on mniej tajemniczy. W końcu, by móc zmieniać świat, trzeba go najpierw zrozumieć.

Samo wydarzenie było częścią światowego ruchu Devoxx4Kids. Pierwsza konferencja w Polsce odbyła się w Warszawie trzy lata temu, a pierwsza poznańska edycja miała miejsce w roku poprzednim. Jako organizatorzy liczymy, że przyłączą się do nas kolejne miasta, a pasja kodowania opanuje cała Polskę.

Autorem zdjęć umieszczonych w artykule jest Katarzyna Popek.