Wróć do listy wpisów
Pozycjonowanie
Agencja SEO i SEM > Blog > Disavow Tool – czy zrzekanie się linków nadal działa?

Disavow Tool – czy zrzekanie się linków nadal działa?

Disavow Tool – czy zrzekanie się linków nadal działa?

W dzisiejszym świecie SEO linki odgrywają nadal kluczową rolę w pozycjonowaniu stron internetowych. Od lat przepływ wartości między witrynami był w dużej mierze na nich oparty, co skłoniło wiele osób do stosowania różnych strategii w celu zdobycia jak największej liczby odnośników zewnętrznych. Jednak wraz z wprowadzeniem algorytmów Google, takich jak Pingwin, walka z manipulacją linkami stała się priorytetem.

W tym kontekście Google wprowadziło narzędzie, które miało pomóc webmasterom radzić sobie z niechcianymi lub szkodliwymi odnośnikami prowadzącymi do ich witryn. Jest to tzw. Disavow Tool (narzędzie do zrzekania się linków). W tym artykule przybliżę wam zasadę jego działania oraz sensowność używania.

Co to jest Disavow Tool?

Disavow Tool, znane również jako narzędzie zrzekania się linków, jest funkcją udostępnioną przez Google dla webmasterów i właścicieli stron internetowych. Pozwala zgłaszać linki, których chcielibyśmy się zrzec, np. w przypadku uznania ich za szkodliwe dla procesu pozycjonowania w wynikach wyszukiwania.

Disavow Tool powinno być stosowane ostrożnie i tylko w przypadku, gdy webmaster jest pewny szkodliwości lub chęci odcięcia się od konkretnych odnośników.

Warto też zauważyć, że Disavow Tool nie jest rozwiązaniem magicznym i nie gwarantuje natychmiastowych rezultatów. Wpływ zrzekania się linków na pozycjonowanie jest zależny od wielu czynników, takich jak jakość innych odnośników prowadzących do strony oraz ogólny profil linków.

baner

Jak działa Disavow Tool?

 • Przesyłanie pliku z linkami do Disavow Tool

Pierwszym krokiem jest przygotowanie pliku tekstowego zawierającego wszystkie linki, których chcemy się zrzec lub które mamy zamiar zablokować. Może zawierać zarówno pełne adresy URL, jak i domeny. Należy go przesłać do Google poprzez narzędzie Disavow Tool dostępne w Google Search Console.

 • Analiza i uwzględnianie zgłoszonych linków

Po przesłaniu pliku z linkami do Disavow Tool Google analizuje go i uwzględnia zgłoszone informacje podczas oceny linków i ich wpływu na pozycjonowanie strony. Warto jednak pamiętać, że Google traktuje te informacje jako sugestię, a nie jako bezwzględną instrukcję.

 • Usuwanie wpływu zgłoszonych linków na pozycjonowanie

Po uwzględnieniu zgłoszonych linków Google usuwa lub zmniejsza wpływ wskazanych odnośników czy domen na pozycjonowanie strony.

 • Skutki zrzekania się linków

Usunięcie szkodliwych linków może pozytywnie wpłynąć na pozycjonowanie strony, szczególnie jeśli strona była wcześniej karana przez algorytmy Google. Jednak należy pamiętać, że Disavow Tool nie poprawi pozycji strony w wynikach wyszukiwania w trybie natychmiastowym. Inne czynniki, takie jak jakość innych linków prowadzących do strony, treść i użyteczność witryny, również mają tutaj znaczenie.

Disavow Tool

Aktualne podejście Google do zrzekania się linków

Obecnie Google prezentuje nowe podejście do zrzekania się linków za pomocą narzędzia Disavow Tool.  Jak to wpływa na skuteczność tego narzędzia?

 • Skupienie na naturalnym linkowaniu

Google coraz bardziej stawia na wartość organicznych i naturalnych linków, które wynikają z wartościowej treści i rekomendacji użytkowników. Dlatego zrzekanie się linków za pomocą Disavow Tool powinno skupiać się głównie na usuwaniu odnośników szkodliwych i spamowych, które są sprzeczne z zasadami Google.

 • Weryfikacja linków

Algorytmy Google analizują zgłoszone linki i ich wpływ na witrynę. Ostateczna decyzja o uwzględnieniu zgłoszonych linków zależy od oceny Google. Ważne jest, aby przesyłać tylko linki, które są faktycznie szkodliwe lub niechciane.

 • Rozważanie innych czynników

Choć zrzekanie się linków za pomocą narzędzie zgłaszania niechcianych linków jest istotne, Google bierze pod uwagę również inne czynniki, takie jak jakość treści, struktura strony czy użyteczność dla użytkowników. Wszystkie te elementy mają wpływ na pozycjonowanie strony, więc warto również skupić się na ich optymalizacji i poprawie.

 • Cierpliwość i efekty

Warto mieć na uwadze, że na efekty zrzekania się linków trzeba poczekać. Google potrzebuje czasu, aby ocenić i przetworzyć zgłoszenie. Nie należy oczekiwać natychmiastowych zmian w efekcie pozycjonowania strony. Cierpliwość i systematyczność są kluczowe, aby zobaczyć pozytywne rezultaty na dłuższą metę.

 • Przewodnik Google

Przy korzystaniu z Disavow Tool warto zapoznać się z przewodnikiem Google po nim oraz dotyczącym linków. Google udostępnia szczegółowe informacje i wskazówki dotyczące prawidłowego korzystania z narzędzia, co może pomóc w uniknięciu błędów i nieporozumień.

Jak rozpoznać linki wymagające odrzucenia?

W procesie zarządzania profilem linkowym witryny istotne jest umiejętne rozpoznawanie linków, które mogą mieć negatywny wpływ na jej widoczność i pozycjonowanie. Odrzucenie takich szkodliwych odnośników za pomocą narzędzia Disavow Tool jest ważnym krokiem w utrzymaniu wysokiej jakości profilu linkowego. Zwróć uwagę na:

 • Linki ze spamowych stron

Zidentyfikuj strony o niskiej jakości, które wydają się nieautentyczne, zawierają dużo reklam, mają słabe treści lub wykorzystują manipulacyjne techniki linkowania.

 • Linki z katalogów linków

Nie wszystkie katalogi linków są niebezpieczne, ale wiele z nich może być niskiej jakości lub nie przestrzegać wytycznych Google. Skoncentruj się na linkach pochodzących z nieautoryzowanych katalogów, które nie są moderowane, zawierają dużo niezwiązanych ze sobą witryn lub wydają się być tworzone w celu manipulacji wynikami wyszukiwania.

 • Linki z farm linków

Tego typu linki nie wspierają profilu linkowego i mogą negatywnie na niego wpływać.

 • Linki z nieaktualnych stron

Sprawdź, czy linki prowadzące do Twojej witryny pochodzą ze stron, które nie są aktywne, nie dostarczają wartościowych treści lub zawierają przestarzałe informacje.

 • Linki ze stron nieodpowiednich tematycznie

Jeśli Twoja witryna otrzymuje wiele linków z witryn, które nie są powiązane z jej tematyką lub branżą, może to być sygnał, że są nieautentyczne lub manipulacyjne.

 • Linki ze stron z treścią o niskiej wartości

Sprawdź, czy linki prowadzące do Twojej witryny nie pochodzą ze stron, które nie dostarczają wartościowych i merytorycznych treści, są pełne błędów ortograficznych i gramatycznych albo nadmiernie wypełnione słowami kluczowymi.

 • Linki z niezaufanych domen

Zrzeknij się linków z niezaufanych domen, które są znane z podejrzanej działalności lub naruszeń wytycznych Google.

 • Linki z powtarzającym się anchor textem

Jeżeli w profilu linków występuje dużo linków z powtarzającym się anchor textem, może to być oznaka manipulacyjnego linkowania. Google zaleca, aby linki wyglądały naturalnie i były związane z treścią.

zrzekanie się linków

Czym się kierować przy decyzji o zrzekaniu się linków?

Pamiętaj, że zawsze warto dokładnie ocenić każdy link przed podjęciem decyzji. Przed zastosowaniem Disavow Tool weź pod uwagę kilka kluczowych czynników.

 • Przeanalizuj jakość linku – sprawdź, czy pochodzi z wartościowego źródła.
 • Obserwuj pozycje w wynikach wyszukiwania – jeśli Twoja witryna doświadcza nagłego spadku pozycji w wynikach wyszukiwania lub otrzymuje ostrzeżenie o naruszeniu wytycznych Google, warto przeanalizować profil linkowy.
 • Sprawdź anchor texty – jeżeli widzisz dużo linków z powtarzającym się anchor textem, który jest niezwiązany z treścią Twojej witryny, może to być sygnał, że te linki są sztuczne lub manipulacyjne.
 • Zbadaj przynależność linków – kiedy analizujesz linki prowadzące do Twojej witryny, zwróć uwagę na ich właściciela. Jeśli link pochodzi z witryny, która nie jest powiązana z Twoją branżą, nie jest wiarygodna lub wydaje się podejrzana, rozważ zrzeczenie się takiego linku.
 • Sprawdź, czy link jest istotny dla Twojej witryny – podczas podejmowania decyzji o zrzekaniu się linków, weź pod uwagę, czy dany link jest potrzebny Twojej witrynie. Jeśli ma niską jakość lub nie ma żadnego związku z tematyką Twojej witryny, może on negatywnie wpływać na jej wizerunek i widoczność.
 • Oceń skalę problemu – jeśli Twoja witryna ma dużą liczbę szkodliwych linków, zrzekanie się każdego z osobna może być pracochłonne i czasochłonne. W takiej sytuacji warto ocenić skalę problemu i skoncentrować się na najbardziej szkodliwych odnośnikach.
 • Skorzystaj z konsultacji – w przypadku wątpliwości warto skonsultować się z ekspertami ds. SEO lub specjalistami od zarządzania linkami. Z ich pomocą możesz przeprowadzić bardziej szczegółową analizę profilu linkowego i otrzymać cenne wskazówki.

bamer

Przygotowanie listy linków do zrzeczenia się

Po przeprowadzeniu analizy profilu linkowego i zidentyfikowaniu potencjalnie szkodliwych lub niepożądanych odnośników następnym krokiem jest przygotowanie listy linków do zrzeczenia się. Poniżej przedstawiam kroki, które pomogą Ci w tym procesie.

 • Zastosuj kryteria selekcji

Określ kryteria, na podstawie których będziesz selekcjonować linki do zrzeczenia się. Może to obejmować linki pochodzące z witryn spamowych, niskiej jakości stron, nieodpowiednich stron tematycznie, linki z niezaufanych domen czy linki z powtarzającym się anchor textem. Stosując takie kryteria, ułatwisz sobie wybór linków wymagających odrzucenia.

 • Utwórz listę linków do zrzeczenia się

Pamiętaj, że lista powinna być starannie opracowana i zawierać tylko te linki, które uważasz za szkodliwe lub niepożądane. Bądź precyzyjny i dokładny, aby uniknąć przypadkowego odrzucenia wartościowych odnośników.

 • Formatowanie listy linków

Narzędzie Disavow Tool wymaga określonego formatu przygotowania listy linków do zrzeczenia się. Zwykle jest to plik tekstowy w formacie .txt, w którym każdy link jest zapisany w oddzielnym wierszu. Pamiętaj, że musisz podać pełny adres URL linku, np. https://www.przykladowa-witryna.pl/strona.

 • Dodaj informacje o procesie zrzekania się linków

W pliku tekstowym, oprócz samej listy linków, warto również zawrzeć informacje o procesie zrzekania się linków. Możesz dodać nagłówek, w którym opiszesz cel listy, datę sporządzenia oraz swoje dane kontaktowe dla ewentualnej potrzeby. To zapewni jasność i przejrzystość w przypadku późniejszej analizy pliku przez Ciebie lub innych osób.

 • Zapisz kopię listy

Zanim zaimportujesz listę linków do narzędzia Disavow Tool, zachowaj kopię zapasową pliku. W ten sposób możesz później ją zweryfikować i porównać. Zapisz ją na lokalnym dysku twardym lub w chmurze, aby mieć do niej łatwy dostęp.

 • Importuj listę do narzędzia Disavow Tool

Gdy lista linków jest gotowa, przejdź do narzędzia Disavow Tool. Zaloguj się na swoje konto Google, zlokalizuj narzędzie Disavow Tool i postępuj zgodnie z instrukcjami, aby zaimportować listę linków. Upewnij się, że importujesz odpowiedni plik tekstowy, który zawiera listę linków do zrzeczenia się.

 • Regularnie monitoruj i aktualizuj listę

Po zrzeczeniu się linków ważne jest regularne monitorowanie swojego profilu linkowego, aby ocenić wpływ dokonanych zmian. Jeśli zauważysz nowe szkodliwe lub niepożądane linki, dodaj je do listy i ponownie zaimportuj do narzędzia Disavow Tool. Jeśli zauważysz, że pewne odnośniki nie są już szkodliwe lub niepożądane, możesz je usunąć z listy lub zaktualizować komentarze.

profil linkowy

Format pliku disavow

Format pliku disavow jest istotny, ponieważ błędnie sformatowany plik może mieć negatywne skutki.

 • Rozszerzenie pliku

Plik powinien mieć rozszerzenie .txt. Jest to popularny format plików tekstowych akceptowany przez narzędzie Disavow Tool.

 • Linki

Aby odrzucić konkretny link, należy wpisać pełny adres URL tego linku w jednej linii. Na przykład:

#Linki wymagające odrzucenia

https://www.przykladowa-witryna.pl/szkodliwy-link

https://www.inna-witryna.pl/link-niepozadany

 • Domeny

Aby odrzucić całą domenę, należy wpisać ją w formacie domain:przykladowa-domena.pl. Na przykład:

#Domeny wymagające odrzucenia

domain:szkodliwa-domena.pl

domain:inna-niepozadana-domena.com

 • Komentarze

Można dodawać komentarze w pliku disavow, aby udokumentować powody odrzucenia konkretnych linków lub domen. Komentarze zaczynają się od znaku #. Przykład:

# Spamowy komentarz

https://www.przykladowa-witryna.pl/szkodliwy-link

Jak złożyć prośbę o odrzucenie linków?

Po przygotowaniu listy linków do odrzucenia za pomocą narzędzia Disavow Tool kolejnym krokiem jest złożenie prośby o odrzucenie tych linków. Proces składania prośby jest prosty. Oto kroki, które należy podjąć.

 • Zaloguj się do narzędzia Disavow Tool

Rozpocznij od zalogowania się do swojego konta Google. Następnie przejdź do narzędzia Disavow Tool. Pamiętaj, że musisz mieć uprawnienia dostępu do konta Google, aby korzystać z tego narzędzia.

 • Wybierz witrynę

Jeśli masz wiele witryn podłączonych do swojego konta, wybierz tę, dla której chcesz złożyć prośbę o odrzucenie linków. Wybór właściwej witryny jest istotny, ponieważ lista linków zostanie zastosowana tylko do wybranej witryny.

 • Zaimportuj plik disavow

Po wybraniu odpowiedniej witryny kliknij przycisk Importuj lub Zaimportuj plik disavow. Wybierz wcześniej przygotowany plik disavow w odpowiednim formacie (.txt) i zaimportuj go do narzędzia Disavow Tool.

 • Potwierdź import

Po zaimportowaniu pliku disavow narzędzie wyświetli podsumowanie zaimportowanych linków i domen. Sprawdź dokładnie, czy wszystkie dane są poprawne. Upewnij się, że lista zawiera tylko te linki, które chcesz odrzucić. Jeśli jesteś pewien, że wszystko jest zgodne z Twoimi oczekiwaniami, kliknij przycisk Potwierdź lub Zapisz.

link building

Monitorowanie skutków zrzekania się linków

 • Analiza pozycji organicznych

Pierwszym krokiem jest analiza pozycji organicznych Twojej witryny w wynikach wyszukiwania. Obserwuj, czy Twoja strona zaczyna się pojawiać na wyższych pozycjach dla ważnych słów kluczowych. Jeśli zauważysz poprawę w widoczności organicznej, może to być sygnał, że zrzekanie się szkodliwych linków przynosi skutek.

 • Odczuwalne skutki dla ruchu organicznego

Monitoruj ruch organiczny na swojej witrynie i zwróć uwagę na ewentualne zmiany po zrzekaniu się linków. Jeśli zauważysz wzrost ruchu organicznego, może to świadczyć o pozytywnym wpływie odrzucenia szkodliwych linków. Bądź jednak świadomy, że na wyniki ma wpływ wiele czynników.

 • Analiza linków przychodzących

Regularnie sprawdzaj swoje profile linków przychodzących za pomocą narzędzi do monitorowania. Zwróć uwagę, czy linki, które odrzuciłeś za pomocą narzędzia Disavow, są nadal obecne w profilu linków. Jeśli zauważysz, że są nadal aktywne lub wciąż mają wpływ na Twoją witrynę, możliwe, że wymagają dalszego zrzeczenia się.

 • Raporty z narzędzi Google Search Console

Google Search Console dostarcza przydatne raporty i informacje na temat Twojej witryny. Skorzystaj z tych narzędzi, aby śledzić, jak zmieniają się linki i jakie są skutki Twojej prośby o odrzucenie linków. Analizuj raporty dotyczące linków przychodzących i monitoruj ewentualne zmiany w strukturze linków.

 • Profesjonalna audyt SEO

Jeśli masz wątpliwości co do skuteczności zrzekania się linków lub chcesz dokładniej ocenić skutki tej decyzji, warto skonsultować się z profesjonalnym audytorem SEO.

Podsumowanie

Podczas analizy roli narzędzia Disavow Tool w dzisiejszym środowisku SEO można dojść do wniosku, że jego potrzeba stopniowo maleje. Usprawnienia algorytmów wyszukiwania Google oraz większe skupienie na jakości linków sprawiają, że wiele szkodliwych linków jest automatycznie ignorowanych. To oznacza, że nie każda witryna musi korzystać z narzędzia Disavow Tool.

Niemniej jednak istnieją sytuacje, w których narzędzie to wciąż może być przydatne. Jeśli Twoja witryna miała wcześniej problemy z niską jakością linków lub była narażona na niepożądane praktyki linkowania, warto rozważyć skorzystanie z narzędzia Disavow Tool.

Ostatecznie decyzja o użyciu narzędzia Disavow Tool zależy od indywidualnych potrzeb i okoliczności Twojej witryny. Jeśli masz wątpliwości, skonsultuj się ze specjalistą SEO, który pomoże Ci ocenić profil linkowy i podejść do tej kwestii w sposób odpowiedni dla Twojej witryny.

Zapisz się do newslettera i odbieraj regularną dawkę wiedzy, ciekawostek i nowości ze świata reklamy internetowej!