Wróć do listy wpisów
Słowniczek SEO
Agencja SEO i SEM > Blog > Co to jest Znacznik em – definicja

Co to jest Znacznik em – definicja

Co to jest Znacznik em – definicja

Znacznik em – element języka HTML umożliwiający formatowanie tekstu poprzez zastosowanie kursywy (tekstu pochylonego).

Jest to jeden z podstawowych znaczników wykorzystywanych w kodowaniu stron internetowych, mających na celu ułatwienie czytelności i zrozumienia treści przez użytkowników. Znacznik ten jest często stosowany do wyróżnienia słów, fraz lub fragmentów tekstu, które mają być szczególnie zauważone przez czytelnika.

Znacznik em należy do kategorii znaczników inline, co oznacza, że jego zastosowanie nie wpływa na strukturę dokumentu ani na pozycjonowanie innych elementów na stronie. Działa on jedynie na poziomie formatowania tekstu, nie wprowadzając żadnych dodatkowych atrybutów czy właściwości. Warto również zauważyć, że znacznik em jest znacznikiem parzystym, co oznacza, że musi być zamknięty przez odpowiedni znacznik kończący.

Alternatywy i zastosowania

Chociaż znacznik em jest powszechnie używany do formatowania tekstu na kursywę, istnieje również kilka alternatywnych sposobów osiągnięcia tego samego efektu. Jednym z nich jest użycie znacznika i, który również pozwala na pochylenie tekstu. Niemniej jednak, znacznik em jest zalecany ze względu na jego semantyczne znaczenie, które może być lepiej zrozumiane przez różne przeglądarki internetowe i czytniki ekranowe.

Znacznik em może być również używany w połączeniu z innymi znacznikami formatującymi tekst, takimi jak strong (pogrubienie), u (podkreślenie) czy mark (zaznaczenie tła). W ten sposób możliwe jest uzyskanie różnorodnych efektów wizualnych, które mogą pomóc w organizacji treści na stronie i przyciągnięciu uwagi czytelnika do kluczowych informacji.

Przykłady użycia

Aby użyć znacznika em w praktyce, należy umieścić go w kodzie HTML w miejscu, gdzie chcemy zastosować kursywę. Poniżej znajduje się prosty przykład użycia tego znacznika:

Witaj, świecie!

W powyższym kodzie, słowo „świecie” zostanie wyświetlone na stronie internetowej jako tekst pochylony. Warto zauważyć, że znacznik em został otwarty przed słowem „świecie” i zamknięty po nim, co jest zgodne z konwencją stosowania znaczników parzystych.

W przypadku większych fragmentów tekstu, znacznik em może być używany wielokrotnie, aby wyróżnić różne części treści. Ważne jest jednak, aby pamiętać o prawidłowym zagnieżdżaniu znaczników i zamykaniu ich w odpowiedniej kolejności.

Zapisz się do newslettera i odbieraj regularną dawkę wiedzy, ciekawostek i nowości ze świata reklamy internetowej!