Wróć do listy wpisów
Słowniczek SEO
Agencja SEO i SEM > Blog > Co to jest Owned media – definicja

Co to jest Owned media – definicja

Co to jest Owned media – definicja

Owned media – własna przestrzeń służąca publikacji treści dotyczących oferty i funkcjonowania firmy. Najpopularniejszą forma Owned media jest blog.

W przeciwieństwie do Paid media (płatnych mediów) oraz Earned media (zdobytych mediów), Owned media nie opiera się na zakupie przestrzeni reklamowej ani na uzyskiwaniu rozgłosu dzięki opinii innych. Daje to przedsiębiorstwu większą kontrolę nad przekazem i umożliwia dostosowanie komunikacji do potrzeb i oczekiwań odbiorców.

Przykłady Owned media

Blog to najbardziej znany przykład Owned media, ale istnieje wiele innych form tego rodzaju mediów. Do nich należą między innymi strony internetowe, profile w mediach społecznościowych, kanały na platformach wideo, aplikacje mobilne czy newslettery. Wszystkie te formy umożliwiają przedsiębiorstwu samodzielne zarządzanie treścią i komunikacją z odbiorcami.

Korzystanie z różnych kanałów Owned media pozwala na zróżnicowanie przekazu i dotarcie do szerszego grona odbiorców. Przykładowo, firma może prowadzić bloga z poradami i artykułami branżowymi, a jednocześnie prowadzić kanał na platformie wideo z instrukcjami obsługi produktów czy prezentacjami nowości.

Zalety i wyzwania Owned media

Jedną z głównych zalet Owned media jest pełna kontrola nad publikowanymi treściami oraz możliwość dostosowania przekazu do potrzeb i oczekiwań odbiorców. Dzięki temu przedsiębiorstwo może budować spójny wizerunek marki oraz tworzyć wartościowe relacje z klientami.

Wyzwaniem w zarządzaniu owned media jest konieczność ciągłego tworzenia atrakcyjnych i angażujących treści. Firma musi inwestować czas i zasoby w opracowywanie materiałów, które przyciągną uwagę odbiorców i sprawią, że będą chcieli wracać do źródeł Owned media. Ponadto, przedsiębiorstwo musi dbać o aktualność informacji oraz monitorować komentarze i opinie odbiorców, aby utrzymać pozytywny wizerunek marki.

Oprócz tego, Owned media może wymagać większego zaangażowania w promocję, gdyż firma sama odpowiada za dotarcie do odbiorców. W związku z tym, często konieczne jest łączenie strategii Owned media z działaniami w zakresie Paid media (płatnych mediów) oraz Earned media (zdobytych mediów), aby osiągnąć optymalne rezultaty.

Zapisz się do newslettera i odbieraj regularną dawkę wiedzy, ciekawostek i nowości ze świata reklamy internetowej!