Wróć do listy wpisów
Słowniczek SEO
Agencja SEO i SEM > Blog > Co to jest Breadcrumbs – definicja

Co to jest Breadcrumbs – definicja

Co to jest Breadcrumbs – definicja

Breadcrumbs (Nawigacja okruszkowa) – system nawigacji określający aktualną lokalizację użytkownika w strukturze serwisu internetowego. Breadcrumbs najczęściej umieszczany jest na górze strony, dzięki czemu z dużą łatwością określić można podstronę, na której znajduje się użytkownik. Wdrożenie Breadcrumbs ma pozytywny wpływ na wyniki pozycjonowania strony internetowej.

Nawigacja okruszkowa działa na zasadzie hierarchii, prezentując ścieżkę od strony głównej do aktualnie przeglądanej podstrony. Breadcrumbs jest zazwyczaj umieszczany na górze strony, co pozwala użytkownikowi na szybkie zorientowanie się, na której podstronie się znajduje. Każdy element ścieżki nawigacyjnej jest linkiem, dzięki czemu użytkownik może łatwo przejść do dowolnego poziomu serwisu.

W praktyce nawigacja okruszkowa może przyjmować różne formy, np. w postaci listy rozwijanej czy paska z przyciskami. Istotne jest jednak, aby była ona intuicyjna i czytelna dla użytkownika. Warto również zastosować odpowiednie oznaczenia graficzne, takie jak strzałki czy linie, które wskazują kierunek nawigacji.

Korzyści z wdrożenia nawigacji okruszkowej

Wdrożenie nawigacji okruszkowej przynosi wiele korzyści, zarówno dla użytkowników, jak i dla właścicieli stron internetowych. Po pierwsze, ułatwia ona poruszanie się po serwisie, co przekłada się na lepsze doświadczenia użytkownika. Dzięki temu odwiedzający są bardziej skłonni do dłuższego pozostania na stronie oraz do ponownego jej odwiedzenia.

Po drugie, Breadcrumbs ma pozytywny wpływ na wyniki pozycjonowania strony internetowej w wyszukiwarkach. System ten ułatwia indeksację stron przez roboty wyszukiwarek, co przekłada się na wyższą widoczność witryny w wynikach wyszukiwania. Ponadto, dobrze zaprojektowana nawigacja okruszkowa może sprawić, że strona będzie postrzegana jako bardziej profesjonalna i wartościowa przez użytkowników.

Wreszcie, nawigacja okruszkowa może również przyczynić się do zwiększenia konwersji na stronie. Dzięki łatwej orientacji w strukturze serwisu, użytkownicy są bardziej skłonni do eksplorowania różnych sekcji i korzystania z oferowanych usług czy produktów. W efekcie, może to prowadzić do wzrostu sprzedaży oraz zwiększenia liczby powracających klientów.

Zapisz się do newslettera i odbieraj regularną dawkę wiedzy, ciekawostek i nowości ze świata reklamy internetowej!