Wróć do listy wpisów
Prowadzenie firmy
Agencja SEO i SEM > Blog > 6 trendów w e-commerce w 2024 roku

6 trendów w e-commerce w 2024 roku

6 trendów w e-commerce w 2024 roku

Prognozy na rok 2024 prezentują się w optymistycznym świetle. Według raportu Cinkciarz, aż 72% polskich przedsiębiorców z branży e-commerce przewiduje zwiększenie swoich przychodów. Wzrost konsumpcji i spadek tempa inflacji pozwalają na pozytywne przewidywania. Co więcej, e-commerce nieustannie przyciąga nowych użytkowników. W 2023 roku już 79% internautów zdecydowało się na zakupy online. Dodajmy do tego fakt, że w Polsce mamy około 30 milionów aktywnych użytkowników internetu, w tym również w grupie wiekowej 50+, a uzyskamy kompletny obraz: e-commerce stanowi przyszłość handlu.

Tempo zmian w internecie nie zwalnia – tutaj wszystko dzieje się znacznie szybciej. Właściciele sklepów internetowych, aby utrzymać się w wyścigu o klienta, muszą stale dostosowywać się do zmian i nowych trendów. A zmiany dotyczą wszystkiego: sposobów płatności, metod dostawy, technologii, a także świadomości konsumentów. Poznaj najważniejsze trendy, które w 2024 roku będą napędzać rozwój e-commerce.

1. Social commerce

Social commerce umożliwia użytkownikom odkrywanie produktów i usług, przeglądanie opinii i ocen, a także dokonywanie zakupów bezpośrednio na platformach mediów społecznościowych. Dzięki temu cały proces zakupowy, od odkrycia produktu po jego zakup, może odbywać się w ramach jednej platformy.

To rozwiązanie ma wiele zalet. Dla firm to nowy kanał sprzedaży, który może być wykorzystany do dotarcia do nowych klientów i zwiększenia sprzedaży. Dla klientów social commerce to wygodny i łatwy sposób robienia zakupów, który pozwala im na szybkie i łatwe znalezienie poszukiwanych produktów czy usług.

Social commerce jest obecny na wielu platformach mediów społecznościowych, w tym na Facebooku, Instagramie i TikToku. Platformy te oferują różne funkcje, na przykład Facebook i TikTok umożliwiają firmom tworzenie sklepów na platformie, a Instagram oferuje funkcję zakupów w aplikacji.

Przykładem social commerce – Facebook Marketplace.

baner

2. Zakupy mobilne (mobile shopping / mobile commerce)

Zakupy mobilne, czyli m-commerce, to proces zakupowy realizowany za pośrednictwem urządzeń mobilnych, takich jak smartfony i tablety. Zakupy mobilne obejmują szeroki zakres produktów i usług, od ubrań i elektroniki po artykuły spożywcze i usługi.

Istnieje wiele czynników, które przyczyniają się do wzrostu popularności zakupów mobilnych. Jednym z najważniejszych jest powszechność internetu mobilnego. W 2023 roku ponad 70% światowej populacji miało do niego dostęp.

Zakupy mobilne oferują wiele korzyści dla klientów. Są wygodne i łatwe, ponieważ można je zrobić w dowolnym miejscu i czasie. Są również często tańsze niż zakupy w sklepie stacjonarnym, ponieważ firmy oferują rabaty i promocje dla klientów mobilnych.

Jak zwiększyć sprzedaż mobilną?

 • Zadbaj o to, aby Twoja witryna lub aplikacja mobilna była responsywna, czyli dostosowana do wyświetlania na urządzeniach mobilnych.
 • Oferuj łatwe i bezpieczne metody płatności mobilnych.

 

3. Sztuczna inteligencja (AI, artificial intelligence)

Sztuczna inteligencja ma potencjał, aby zrewolucjonizować e-commerce. Oto przykłady jej zastosowania w e-handlu.

 • Automatyzacja procesów takich jak obsługa klienta, zarządzanie zapasami i marketing. Może pomóc firmom zaoszczędzić czas i pieniądze, a także poprawić wydajność.
 • Personalizacja doświadczeń zakupowych – na przykład wykorzystanie możliwości sztucznej inteligencji do wyświetlania klientom rekomendacji produktów, które są dostosowane do ich zainteresowań i potrzeb. To może mieć wpływ na zwiększenie konwersji i wzrost zadowolenia klientów.
 • Poprawa efektywności marketingowej – AI może być wykorzystywana do targetowania reklam i wiadomości marketingowych do klientów, którzy są najbardziej skłonni do zakupu. To może zwiększyć sprzedaż i zasięg. e-commerce

4. Omnichannel marketing

Omnichannel marketing to strategia marketingowa, która integruje różne kanały komunikacji z klientem w celu zapewnienia spójnego i spersonalizowanego doświadczenia. Obejmuje zarówno kanały tradycyjne, jak i cyfrowe.

Celem omnichannel marketingu jest zapewnienie klientom możliwości interakcji z marką w sposób, który jest dla nich wygodny i korzystny. Dzięki takiemu podejściu klienci mogą rozpocząć zakupy w jednym kanale i kontynuować je w innym, bez konieczności powtarzania procesu.

Przykład

Załóżmy, że jesteś klientem sklepu odzieżowego. Zastanawiasz się, jaką bluzę kupić na nadchodzącą zimę. Wchodzisz na stronę internetową sklepu, żeby sprawdzić ofertę. Znajdujesz kilka modeli, które Ci się podobają, ale nie jesteś pewien, jaki rozmiar wybrać. W związku z tym, decydujesz się odwiedzić sklep stacjonarny, żeby przymierzyć bluzy.

W sklepie stacjonarnym pracownica pomaga Ci dobrać odpowiedni rozmiar. Opowiada Ci również o właściwościach materiałów, z których wykonane są bluzy. Jesteś zadowolony z zakupu i wracasz do domu.

Kilka dni później, otrzymujesz wiadomość e-mail z informacją o nowej kolekcji bluz. W wiadomości znajduje się również link do strony internetowej sklepu, gdzie możesz zobaczyć nowe modele. Decydujesz się na kolejny zakup.

W tym przykładzie omnichannel marketing został zastosowany w następujący sposób:

 • Klient rozpoczął swoją podróż zakupową online, sprawdzając ofertę sklepu.
 • Następnie przeszedł do sklepu stacjonarnego, żeby przymierzyć bluzy.
 • Po zakupie otrzymał wiadomość e-mail z informacją o nowych produktach.

Wszystkie te działania były ze sobą powiązane i skoncentrowane na kliencie. Dzięki temu klient miał pozytywne doświadczenie zakupowe i był bardziej skłonny do ponownych zakupów.

5. Sprzedaż bezpośrednia D2C

Sprzedaż bezpośrednia D2C, czyli direct-to-consumer, to model biznesowy, w którym producent sprzedaje swoje produkty bezpośrednio konsumentom końcowym, pomijając pośredników takich jak hurtownicy lub detaliści.

Dlaczego sprzedaż D2C?

 • Zwiększona kontrola nad marką: firmy D2C mają pełną kontrolę nad swoimi produktami, cenami i marketingiem.
 • Zwiększona marża: firmy D2C mogą zatrzymać większą część zysku z każdej sprzedaży, ponieważ nie muszą dzielić się nim z pośrednikami.
 • Zwiększona znajomość klienta: firmy D2C mają bezpośredni kontakt z konsumentami, co pozwala im lepiej zrozumieć ich potrzeby i preferencje.

ekspansja na rynek zagraniczny

6. Q-commerce

Q-commerce to nowy model handlu elektronicznego, który zakłada jak najszybszy czas dostawy. Produkty mają dotrzeć do klienta w zaledwie kilkanaście minut od złożenia zamówienia, a proces zakupowy przebiega za pośrednictwem aplikacji mobilnej lub strony internetowej.

Q-commerce obejmuje szeroki asortyment produktów, od produktów spożywczych, po chemię i artykuły gospodarstwa domowego. Wystarczy, że kupujący umieści wybrane produkty w wirtualnym koszyku, następnie uiści opłatę online, a w ciągu maksymalnie 30 minut zakupy dotrą pod wskazany adres.

To trend, który zyskuje coraz większą popularność na całym świecie. Wpływ na to mają między innymi zmiany w stylu życia konsumentów, którzy coraz częściej cenią sobie wygodę i szybkość. W Polsce q-commerce dopiero raczkuje, ale już można zaobserwować wzrost zainteresowania tym modelem handlu. Wśród polskich firm, które już wykorzystują ten model, znajdują się m.in.: JOKR, Lisek, Flink i Bolt Food.

Podsumowanie

Rynek e-commerce rozwija się w zawrotnym tempie, a wraz z nim pojawiają się trendy, które determinują zachowania konsumentów i kształtują przyszłość branży. Firmy, które będą w stanie je wykorzystać, będą miały większe szanse na sukces w przyszłości. Dlatego warto być na czasie i obserwować rynek.

Zapisz się do newslettera i odbieraj regularną dawkę wiedzy, ciekawostek i nowości ze świata reklamy internetowej!