Menu
Wróć do listy wpisów
Pozycjonowanie Prowadzenie firmy
Strona główna > Blog > Profil firmy Google – dobre praktyki

Profil firmy Google – dobre praktyki

Profil firmy Google – dobre praktyki

W dzisiejszych czasach posiadanie profilu firmy w Google (wcześniej znanego jako Google Moja Firma) stało się nieodłącznym elementem sukcesu dla każdego biznesu. To bezpłatne narzędzie od Google to potężna karta informacyjna, która jest nie tylko wizytówką dla Twojej działalności, ale także drogą do pozyskania nowych klientów, budowania reputacji i zwiększenia widoczności w sieci. To często pierwsze, co widzi potencjalny klient, szukając usług lub produktów, które oferujesz. Dlatego warto zadbać o to, by Twoja wizytówka była jak najbardziej atrakcyjna, informacyjna i zgodna z aktualnymi standardami. W tym artykule przedstawimy sprawdzone praktyki, które pomogą Ci w prowadzeniu interesującej wizytówki Google.

Szczególne znaczenie wizytówki Google w pozycjonowaniu lokalnym

Jednym z podstawowych założeń współczesnego korzystania z wyszukiwarki Google jest dostosowanie wyświetlanych wyników pod kątem lokalizacji. Geolokalizacja jest szczególnie ważna przy biznesach lokalnych, gdzie dotarcie do odbiorców z danego obszaru, miasta czy nawet dzielnicy będzie kluczowym miernikiem sukcesu. Na podstawie położenia geograficznego Google dopasuje do nas wyniki wyszukiwania.

Ma to duże znaczenie m.in. w branży gastronomicznej – szukając restauracji w Krakowie czy Poznaniu,  otrzymamy rezultaty właśnie z tego miasta. Pierwszym elementem, na który zwraca się wtedy uwagę, są wizytówki i mapy Google, gdzie otrzymamy komplet informacji na temat restauracji znajdujących się w pobliżu, ich menu czy opinii pozostawionych przez użytkowników. Żeby rzeczywiście tak się stało, wizytówka musi w ogóle być założona, zweryfikowana, a także uzupełniona i ciągle aktualizowana. Bez optymalizacji wizytówki Google pozycjonowanie lokalne będzie utrudnione. Jak zatem działać, żeby profil firmy przyniósł nam jak najwięcej korzyści?

profil firmy w internecie

Przykład wizytówek

Uzupełniaj i aktualizuj dane profilu firmy

Google przykłada dużą wagę do wizytówek nawet na etapie ich tworzenia. Aby założyć wizytówkę, może być konieczne przesłanie kartki pocztowej z kodem weryfikacyjnym na adres siedziby firmy. Tym sposobem badana jest autentyczność danego profilu i ustalana rzeczywista lokalizacja firmy.

Podstawowe informacje to rzecz pozornie oczywista, ale wciąż można trafić na wiele wizytówek, które mają stare dane lub właściciel nie uzupełnił wszystkich najważniejszych pól. Podanie pełnych i aktualnych informacji o swoim biznesie, takich jak nazwa firmy, adres, numer telefonu, godziny otwarcia, adres strony i opis czy kategoria działalności, są kluczowe dla zbudowania zaufania i ułatwienia klientom kontaktu z Tobą. Jeśli potencjalny klient nie znajdzie tych informacji na Twojej wizytówce Google, może zrezygnować z dalszego poszukiwania i skierować się do konkurencji. Pamiętaj również, że wizytówka Google jest dynamicznym narzędziem, które umożliwia interakcję z klientami poprzez dodawanie opinii, zdjęć, aktualizacji specjalnych ofert i wielu innych.

baner

Profil można także uzupełnić o udogodnienia, wskazać, czy miejsce jest przyjazne np. dla psów, określić, czy konieczne jest umówienie wizyty itp. Można to zrobić, edytując informacje o firmie w zakładce „Więcej”:

informacje o firmie

Informacje o firmie

Regularnie publikuj wpisy

Pierwszą i najważniejszą korzyścią z dodawania wpisów jest utrzymanie świeżości i aktualności Twojej wizytówki Google. Regularne wpisy dają sygnał, że Twoja firma jest aktywna, a towarzyszące im nowe treści przyciągają uwagę potencjalnych klientów. Bez względu na to, czy informujesz o nadchodzących promocjach, udostępniasz cenne porady, prezentujesz nowe produkty czy dzielisz się aktualnościami z branży, wpisy sprawiają, że Twoja wizytówka żyje. Dodatkowo umożliwiają Ci bezpośrednią komunikację z klientami. Ta interakcja buduje więź i zaufanie, co może skutkować lojalnością klientów i pozytywnymi opiniami, które są niezwykle ważne dla rozwoju Twojego biznesu. Wpisy w wizytówce Google są również doskonałym narzędziem do promowania specjalnych ofert, wyprzedaży i wydarzeń. Możesz przyciągnąć uwagę klientów poprzez udostępnianie atrakcyjnych zniżek, zaproszenie ich na wydarzenia specjalne lub organizację konkursów. To skuteczny sposób na zwiększenie ruchu na swojej stronie internetowej i przyciągnięcie nowych klientów.

regularne wpisy

Przykład wpisów

Pozyskuj opinie od klientów…

Pozyskiwanie opinii do wizytówki Google to nie tylko ważny element budowania reputacji, ale także inne korzyści dla Twojego biznesu. Najważniejszą z nich jest budowanie wiarygodności. Pozytywne opinie od zadowolonych klientów stanowią potwierdzenie jakości Twoich usług lub produktów. Kiedy potencjalni klienci widzą, że inni byli zadowoleni ze współpracy z Tobą, bardziej prawdopodobne jest, że sami podejmą decyzję o skorzystaniu z Twoich usług.

Aby pozyskiwać opinie do wizytówki Google, warto stosować kilka skutecznych strategii. Po pierwsze, proś swoich klientów o zostawienie opinii. Możesz to zrobić osobiście po zakończeniu transakcji, wysyłając im e-mail z prośbą o opinię lub dodając na stronie internetowej widoczne przyciski umożliwiające bezpośrednie przekierowanie do wizytówki Google. Pamiętaj, że łatwość i wygoda dla klientów są kluczowe, dlatego uproszczenie procesu dodawania opinii jest istotne. W tym celu można również skorzystać z generatorów do kodów QR, które w łatwy sposób przeniosą do wizytówki.

Kolejnym sposobem na pozyskiwanie pozytywnych opinii jest angażowanie klientów poprzez udostępnianie specjalnych ofert, rabatów lub konkursów. Dając klientom dodatkowy powód do udzielenia opinii, zwiększasz szanse na ich aktywne zaangażowanie i pozytywne komentarze.

opinie klientów

Opinie w wizytówce

Często użytkownicy sami chętnie zostawiają opinie. Tutaj bardzo często decyduje popularność danego miejsca czy firmy. Najczęściej bywa tak, że liczba opinii w danej wizytówce (a przede wszystkim średnia ocena) napędza kolejnych gości czy klientów. Dlatego w każdym biznesie tak ważna jest jakość obsługi i troska o zadowolenie klienta. Natomiast w przypadku, kiedy coś poszło nie tak i pojawiły się negatywne opinie, należy się z nimi zmierzyć.

opinie-przykład

Opinie w wizytówce

…ale też na nie reaguj

Równie ważne jak pozyskiwanie opinii jest odpowiednie na nie reagowanie. Niezależnie od tego, czy są one pozytywne czy negatywne, warto podziękować i odpowiedzieć. To pokazuje, że doceniasz opinie klientów i jesteś otwarty na ich feedback.

Gdy otrzymujesz pozytywne opinie, ważne jest, aby docenić czas i zaangażowanie klienta. Odpowiedz z wdzięcznością na ich opinię, wspominając konkretnie o dobrych doświadczeniach, którymi się podzielili. Pokaż, że ich zdanie jest dla Ciebie istotne i że doceniasz ich wsparcie. Taka interakcja może jeszcze bardziej umocnić relację z klientem i zachęcić innych do podzielenia się swoimi wrażeniami.

opinie klientów

Opinie o wizytówce

W przypadku negatywnych opinii ważne jest, aby zachować spokój i profesjonalizm. Niezależnie od tego, jak trudne może być czytanie negatywnych komentarzy, staraj się nie odpowiadać emocjonalnie. Skoncentruj się na rozwiązaniu problemu i udzieleniu odpowiedzi, która jest pomocna i konstruktywna.

Zacznij od wyrażenia zrozumienia dla niezadowolenia klienta i przeproszenia za jakiekolwiek niedogodności, których doświadczył. Następnie zapytaj o szczegóły i zaoferuj pomoc w rozwiązaniu problemu. Warto przedstawić również konkretne działania, które podejmiesz w celu poprawy sytuacji.

Pamiętaj, że odpowiedź na negatywną opinię nie powinna być publicznym sporem. Zamiast tego staraj się przenieść dalszą komunikację do prywatnej wiadomości lub oferuj dalszą pomoc offline. Ważne jest, aby pokazać innym potencjalnym klientom, że dbasz o ich satysfakcję i jesteś gotowy rozwiązać ewentualne problemy.

reagowanie na negatywne opinie

Opinie w wizytówce

W każdym przypadku, niezależnie od tonu opinii, warto zachować profesjonalizm i wykazać się empatią. Pokaż, że jako właściciel biznesu jesteś zaangażowany i gotowy sprostać oczekiwaniom klientów. W ten sposób budujesz pozytywną reputację i umacniasz zaufanie do Twojej firmy.

Odpowiadaj na pytania

Odpowiadanie na pytania na profilu Google jest nie tylko ważne dla zainteresowanych użytkowników, ale także przynosi liczne korzyści dla Twojego biznesu. Klienci oczekują szybkiej i pomocnej odpowiedzi, liczą na to, że będą mogli uzyskać wsparcie od firmy, zanim podejmą decyzję o skorzystaniu z jej usług lub zakupie produktu. Twój profesjonalizm i troska o zadowolenie klienta wyrażone w odpowiedziach na pytania pomagają w budowaniu pozytywnego wizerunku i tworzeniu relacji z klientami.

kontakt z firmą

Przykład wykorzystania profilu firmy

Pytania wraz z odpowiedziami może dodać sam właściciel, który na podstawie wcześniejszych doświadczeń jest w stanie stwierdzić, o co najczęściej pytają klienci. Większość stanowią jednak pytania zadawane przez użytkowników. Mogą oni również udzielać odpowiedzi. Bywa również tak, że dany wątek zamienia się w dyskusję pomiędzy klientami, a jej lektura może wpłynąć na opinie o danej firmie i decyzję o ewentualnym skorzystaniu z usług.

wizytówka firmy

Pytania i odpowiedzi – przykład

Odpowiadanie na pytania na profilu Google jest również sposobem na aktywne zaangażowanie się w kontakt z potencjalnymi klientami. Poprzez udzielanie konkretnych i pomocnych odpowiedzi możesz rozwiać ich wątpliwości, udzielić cennych wskazówek i wzbudzić większe zainteresowanie Twoją ofertą. To daje Ci możliwość przedstawienia swojego biznesu w pozytywnym świetle i wyróżnienia się na tle konkurencji.

Warto również zauważyć, że odpowiedzi na pytania na profilu Google stanowią cenne źródło informacji zwrotnej od klientów. Możesz dowiedzieć się o ich potrzebach, obawach i oczekiwaniach, co pomoże Ci w doskonaleniu swojej oferty i dostosowaniu się do potrzeb rynku.

Urządzenia mobilne a profil firmy w Google

Nie jest żadną tajemnicą, że korzystając z internetu, częściej posługujemy się telefonem niż komputerem. Google bardzo mocno bierze to pod uwagę, wprowadzając chociażby Mobile First Index. Ma to oczywiście duże przełożenie na zachowania użytkowników i powstawanie różnego rodzaju oprogramowania, jak chociażby aplikacji Google Maps. Jest popularna przede wszystkim ze względu na funkcję nawigacji i wyznaczanie tras, ale służy także do przeglądania miejsc i firm w pobliżu. Obecność w Google Maps jest oczywiście tożsama z posiadaniem aktywnego profilu firmy. Korzystając z Map Google, nawet jeśli nie wpisaliśmy jeszcze żadnego konkretnego miejsca, otrzymujemy informacje o firmach znajdujących się w okolicy, ich wpisach w aktualnościach itp.

Google Maps to także społeczność przewodników lokalnych, którzy zbierają punkty poprzez zostawianie opinii, uzupełnianie danych w wizytówkach czy dodawanie zdjęć. Opinia takiego przewodnika cieszy się zazwyczaj dużą popularnością i może wpłynąć na decyzję potencjalnych klientów. Mapy Google działają oczywiście także w wersji przeglądarkowej, ale aplikacja daje więcej możliwości pod kątem danej lokalizacji.

mapa-przykład

Profil firmy – mapka

Wizytówka Google – warto się starać!

Mogłoby się wydawać, że obecnie wizytówkę Google mają praktycznie wszyscy, ale wciąż są firmy, które nie zdają sobie sprawy ze wszystkich możliwości, jakie daje to narzędzie. Wykorzystanie całego potencjału profilu firmy to sposób na przyciągnięcie nowych klientów, zachęta do dzielenia się opiniami, a także budowanie wizerunku marki. Żeby zaistnieć w lokalnych wynikach wyszukiwania, każdy właściciel firmy powinien przykładać szczególną wagę do jej aktualności, a także konsekwentnego rozwijania. Mapkę z wizytówką warto umieścić także na Twojej stronie internetowej. Będzie to dodatkowy sposób na jej promocję.