Wróć do listy wpisów
Pozycjonowanie Prowadzenie firmy
Agencja SEO i SEM > Blog > Jak pozycjonować wizytówkę w Google? SEO lokalne na mapach

Jak pozycjonować wizytówkę w Google? SEO lokalne na mapach

Jak pozycjonować wizytówkę w Google? SEO lokalne na mapach

W dzisiejszych czasach posiadanie Profilu Firmy w Google (wcześniej znanego jako Google Moja Firma) stało się nieodłącznym elementem sukcesu dla każdego biznesu. To bezpłatne narzędzie stanowi potężną kartę informacyjną, która jest drogą do pozyskania nowych klientów oraz budowania reputacji i zwiększenia widoczności w sieci. To często pierwsze, co widzi osoba zainteresowana ofertą, szukająca usług lub produktów. Dlatego warto zadbać o to, by Twoja wizytówka była jak najbardziej atrakcyjna i zgodna z aktualnymi standardami wyszukiwarki. W tym artykule przedstawimy sprawdzone praktyki, które pomogą Ci w prowadzeniu SEO lokalnego na mapach.

Co to jest Profil Firmy w Google?

Wizytówka to nic innego, jak internetowy identyfikator, który pozwala na przedstawienie potencjalnym klientom najważniejszych informacji o Twoim biznesie. Widoczna jest zarówno w wyszukiwarce, jak i na Mapach Google. To bezpłatne narzędzie może opisywać:

 • nazwę firmy,
 • godziny otwarcia,
 • dane kontaktowe,
 • stronę www,
 • adres wraz ze zdjęciami lokalu i okolicy.

Dotyczy podmiotów mających fizyczną siedzibę. Własność wizytówki podlega bowiem weryfikacji przez Google za pomocą kodu weryfikacyjnego wysyłanego pocztą.

Profil Firmy na Mapach Google może stworzyć każdy. W tym celu należy założyć konto w wyszukiwarce, wybrać branżę oraz wpisać podstawowe informacje o przedsiębiorstwie, m.in. jego nazwę, numer telefonu, e-mail oraz adres siedziby. Kolejny krok polega na weryfikacji własności wizytówki poprzez wypełnienie odpowiedniego formularza. Kartka pocztowa z kodem weryfikacyjnym zwykle przychodzi do właściciela w ciągu 15 dni.

Szczególne znaczenie wizytówki Google w pozycjonowaniu lokalnym

Jednym z podstawowych założeń współczesnego korzystania z wyszukiwarki Google jest dostosowanie wyświetlanych wyników pod kątem miejsca położenia użytkowników. Geolokalizacja jest szczególnie ważna przy biznesach, których grupą docelową są odbiorcy z danego obszaru, miasta czy nawet dzielnicy. W takim kontekście stanowi kluczowy miernik sukcesu.

Na podstawie położenia geograficznego Google dopasowuje najlepsze wyniki wyszukiwania. Ma to duże znaczenie m.in. w branży gastronomicznej – szukając restauracji w Krakowie czy Poznaniu, otrzymasz rezultaty właśnie z tego miasta. Pierwszym elementem, na który wyszukiwarka zwraca uwagę, są właśnie wizytówki i Mapy Google, gdzie użytkownik może znaleźć komplet informacji na temat restauracji znajdujących się w pobliżu, ich menu czy opinii pozostawionych przez klientów. Aby rzeczywiście tak się stało, Profil Firmy musi być ciągle aktualizowany i optymalizowany.

profil firmy w internecie

Przykład wizytówek

Podstawowe czynniki rankingowe w Profil Firmy w Google

Na pozycjonowanie wizytówki w Google Maps składa się wiele czynników, na podstawie których wyszukiwarka określa odpowiednią pozycję dla Profilu Twoje Firmy na dany zestaw fraz. Co zatem powoduje, że jeden podmiot jest lepiej widoczny, a inny znajdują się na dole listy?

Czynnik rankingowy nr 1: Trafność

Algorytm określa poziom dopasowania wizytówki do hasła wyszukiwanego przez użytkownika. Im więcej danych i treści znajduje się na Profilu Firmy, tym dokładniej Google jest w stanie przypisać go do konkretnych zapytań. Content zawarty w wizytówce musi zatem pasować do interesującego odbiorcę słowa kluczowego.

Czynnik rankingowy nr 2: Odległość

Określa, jak daleko od siedziby firmy znajduje się użytkownik wyszukujący Twoją ofertę. Innymi słowy, algorytm bazuje na aktualnym położeniu odbiorcy, wskazując dystans do najlepiej dopasowanych wizytówek w okolicy. Im bliżej faktycznej lokalizacji, tym wyższa pozycja w rankingu. Podmioty, które mają swoją siedzibę na uboczu, trudniej jest wypozycjonować w Google Maps dla użytkowników znajdujących się w centrum. Z kolei na urządzeniach mobilnych wyniki wyszukiwania mogą być ułożone na podstawie liczby kilometrów dzielących odbiorcę od danego miejsca.

Czynnik rankingowy nr 3: Opinie

Google zwraca uwagę na liczbę recenzji oraz ich jakość – liczba gwiazdek oraz rozbudowany opis tekstowy zawierający odpowiednie słowa kluczowe, wskazujące na jego wartość. Im więcej dobrych opinii posiadasz, tym chętniej Google pokaże Twoją wizytówkę.
Przy ustalaniu pozycji profilu Twojej firmy w wyszukiwarce algorytmy biorą również pod uwagę obecność informacji kontaktowych (dostępność numeru telefonu, adresu e-mail, strony www itp.), aktualizacje dotyczące miejsca oraz zgodność z polityką Google (w przeciwnym razie wizytówka może zostać zawieszona lub mocno ograniczona w wyświetlaniu).

Uzupełniaj i aktualizuj dane Profilu Firmy

Google przykłada dużą wagę do wizytówek nawet na etapie ich tworzenia. Aby założyć ją, może być konieczne przesłanie kartki pocztowej z kodem weryfikacyjnym na adres siedziby firmy. Tym sposobem badana jest autentyczność danego Profilu i ustalana rzeczywista lokalizacja.

Podstawowe informacje to rzecz pozornie oczywista, ale wciąż można trafić na wiele wizytówek, które mają nieaktualne dane lub właściciel nie uzupełnił wszystkich najważniejszych pól. Podanie pełnych i rzeczywistych informacji o swoim biznesie, takich jak nazwa firmy, adres, numer telefonu, godziny otwarcia, adres strony i opis czy kategoria działalności, są kluczowe dla zbudowania zaufania i ułatwienia klientom kontaktu z Tobą. Jeśli użytkownik nie znajdzie tych informacji na Twojej wizytówce Google, może zrezygnować z dalszego poszukiwania i skierować się do konkurencji. Pamiętaj również, że Profil Firmy jest dynamicznym narzędziem, które umożliwia interakcję z klientami poprzez dodawanie opinii, zdjęć, aktualizacji specjalnych ofert i wielu innych.

baner

Jak założyć Profil Firmy w Google?

Mapy Google to najpopularniejszy katalog informacji o przedsiębiorstwach znajdujących się w okolicy. Niemal każda firma posiada już swój profil i czerpie korzyści z rozbudowanych funkcji promowania biznesu, które umożliwia gigant z Mountain View. Jeżeli Ty również chcesz zaistnieć w sieci i rozbudować bazę potencjalnych klientów, sprawdź, jak stworzyć własną wizytówkę Google.
W skrócie cały proces prezentuje się następująco:

 1. Otwórz stronę Profil Firmy w Google Moja Firma.
 2. U góry po prawej stronie kliknij w opcję “Zarządzaj teraz”.
 3. Zaloguj się do swojego konta Google.
 4. Dodaj Twoją firmę do Google Maps.
 5. Po wykonaniu całej procedury i uzupełnieniu danych Twoja firma musi przejść weryfikację.

Poniżej znajdziesz szczegółowy opis poszczególnych etapów tworzenia wizytówki Google.

Krok 1: Nazwa firmy

Dodając firmę, na samym początku musisz wpisać nazwę, pod którą będzie się wyświetlała wizytówka Google w lokalnym panelu w wynikach wyszukiwania oraz w Google Maps. Pamiętaj, że nie powinna ona zawierać w sobie między innymi emoji oraz słów kluczowych, ponieważ jest to niezgodne z wytycznymi od Google. Po wpisaniu nazwy dla swojego biznesu otrzymasz propozycje wizytówek o podobnych tytułach. Sprawdź, czy któraś z nich prezentuje Twoje przedsiębiorstwo.

Krok 2: Kategoria

To ona opisuje Twoją firmę i pozwala docierać do potencjalnych klientów, którzy są zainteresowani oferowanymi produktami lub usługami. Jest jednym z czynników mających wpływ na pozycję Twojego biznesu w lokalnych wynikach wyszukiwania. Kategoria powinna najlepiej podsumowywać rodzaj prowadzonej działalności oraz być wystarczająco konkretna. Służy także do przypisania etykiety miejsca.
Pamiętaj, że nie możesz tworzyć własnych kategorii – jeżeli wybrana przez Ciebie pozycja jest niedostępna, wskaż ogólniejszą opcję, która wciąż dobrze opisuje Twoją firmę.

Krok 3: URL

Krótki link profilu, czyli adres URL do wizytówki Twojej firmy w Google, zawsze zaczyna się od https://g.page/ i dalej następuje ciąg znaków. Umożliwia łatwiejsze pozyskiwanie opinii od użytkowników. Wystarczy zaledwie kilka sekund, aby udostępnić link ułatwiający dodanie recenzji. Jedno kliknięcie od razu przenosi odbiorcę do panelu, w którym może podzielić się swoimi spostrzeżeniami i uwagami. Krótka nazwa służy również do tego, aby ułatwić i usprawnić rozpowszechnianie informacji o firmie.

Krok 4: Adres

Następny etap, który musisz wykonać, polega na dodaniu lokalizacji firmy. Na wskazany adres siedziby przyjdzie kod weryfikacyjny (poprzez kartkę pocztową), dzięki któremu będziesz mógł zweryfikować swój biznes i uzyskać prawo do własności jego wizytówki w Google. W przypadku niedokładnych danych będzie wymagane ręczne ustawienie znacznika na mapie.
Pamiętaj, aby wizytówka miała ten sam adres, który widnieje na stronie internetowej w zakładce “Kontakt” oraz linkowała do witryny a witryna do niej. Link building pomoże także uzyskać opinie o firmie z zewnętrznych serwisów, np. Facebooka.

Krok 5: Pinezka

W sytuacji, gdy adres nie zawiera numeru budynku lub system nie jest w stanie go znaleźć, mimo że został wpisany poprawnie, możesz wskazać lokalizację firmy bezpośrednio na mapie za pomocą pinezki. To tutaj powinno znajdować się wejście do Twojego lokalu oraz wskazywać odbiorcom jego dokładne położenie. W przeciwnym razie spowoduje dezorientację wśród klientów i nieprzychylne opinie.

Krok 6: Kontakt

Niezależnie od branży, w jakiej działasz, aktualny numer telefonu oraz adres e-mail to podstawa prowadzenia biznesu. Podane przez Ciebie dane kontaktowe muszą były prawidłowe. Pozwoli to nie tylko znaleźć potencjalnym klientom Twoją firmę i w szybki sposób uzyskać więcej informacji na temat oferty, ale także odblokuje różne sposoby weryfikacji wizytówki, np. poprzez połączenie telefoniczne.

Krok 7: Weryfikacja

Jednym z ostatnich etapów tworzenia wizytówki w Google jest wysłanie kodu weryfikacyjnego na podany adres. Dlaczego to takie ważne? Bez potwierdzenia siedziby i własności firmy profil nie będzie wyświetlał się na Mapach Google. Weryfikacja przeprowadzana jest na kilka sposobów, takich jak specjalna pocztówka z kodem lub e-mail, SMS bądź telefon robota Google z kodem (nie zawsze jest taka możliwość).
Po wpisaniu kodu weryfikacyjnego firma powinna pojawić się na mapie w ciągu 24 h. Od tej chwili wizytówka Google będzie dostarczała Twoim odbiorcom bardzo cenne informacje np. numer telefonu, dokładny adres czy opinie. W dodatku użytkownicy zyskają możliwość zadawania pytań, na które Ty jako specjalista, udzielisz odpowiedzi.

Dodatkowe elementy na wizytówce Google:

Usługi

Prowadzisz firmę usługową? Z pewnością zainteresuje Cię nowa funkcja, jaką Google wprowadził w wizytówkach. Mianowicie, w profilu swojej firmy możesz umieścić listę świadczonych usług, ich opisy o długości 300 znaków oraz ceny. Zakładka ta jest widoczna wyłącznie na urządzeniach mobilnych. Jeżeli świadczysz usługi należące do wielu kategorii, wystarczy pogrupować je w sekcje, by uporządkować listę.

Zdjęcia

W wizytówce swojej firmy możesz dodać kilka kategorii zdjęć i filmów do odpowiednich zakładek:

 • zdjęcia do logo: zwiększają rozpoznawalność firmy w Google (profile firm, które podały podstawowe informacje, będą miały wyróżnione logo),
 • zdjęcie główne: powinno najlepiej pasować do Twojej firmy,
 • zdjęcia firmy: podkreślają cechy swojej firmy, które mogą zainteresować i przyciągnąć potencjalnych klientów.

Zdjęcia powinny być zgodne z polityką treści i wytycznymi wyszukiwarki, znajdować się w odpowiednim formacie (JPG lub PNG) oraz mieć prawidłowy rozmiar (od 10 KB do 5 MB). Muszą być odpowiednio ostre, dobrze naświetlone, bez wyraźnych przeróbek czy nadmiernego wykorzystania filtrów. Obraz ma przedstawiać stan faktyczny.

Business Site

Tworzenie strony internetowej w wizytówce jest niezwykle proste i pozwala uzyskać wartościowy landing page ze wszystkimi najważniejszymi informacjami. Zakłada się ją w panelu Profil Firmy w Google, klikając po lewej stronie w zakładkę ,,Witryna”. Istnieje możliwość dodania nagłówka H1 oraz adresów URL prowadzących do wcześniej opublikowanych wpisów. Są one indeksowane i widoczne dla Google Search Console.

Nawet jeżeli posiadasz stronę firmową www, powinieneś utworzyć Business Site, aby wpisy z wizytówki były indeksowane i linkowały do głównej witryny. Oczywiście w takim przypadku powinieneś linkować bezpośrednio na normalny adres strony firmowej.

Live Chat

Wysłanie wiadomości z wizytówki Google możliwe jest wyłącznie ze smartfona. Klient może skontaktować się z Twoją firmą poprzez SMS, odnajdując w wyszukiwarce lub Mapach Google Twój profil, a następnie klikając na odpowiedni przycisk. Nowa funkcja zwiększa szanse na dodatkowe zaangażowanie ze strony użytkowników. Pamiętaj jednak, że odbiorcy oczekują szybkich odpowiedzi. Dlatego upewnij się, że jesteś w stanie sprawnie obsługiwać wiadomości przychodzące.

Odbieranie i wysyłanie wiadomości po stronie Twojej firmy odbywa się natomiast wyłącznie za pośrednictwem aplikacji mobilnej Moja Firma. W panelu na komputerze stacjonarnym nie widać dotychczasowej korespondencji. Nie ma także możliwości skonfigurowania wiadomości.

Pamiętaj o postach jak w social media

Google pozwala na dodawanie linków social media do wizytówki. Umieszczając ikony mediów społecznościowych w Profilu Firmy, możesz zwiększyć obecność online swojego biznesu, poprawić widoczność marki w sieci oraz zbudować zaufanie wśród klientów. Użytkownicy będą mogli z łatwością znaleźć Twoje konto na Facebooku, Instagramie lub Twitterze i skontaktować się z Tobą za pośrednictwem ulubionych platform. Należy jednak pamiętać o regularnym publikowaniu wartościowych postów i informacji o przedsiębiorstwie (zniżki, konkursy, bony itp.), aby zachęcić odbiorców do komunikacji i skorzystania z oferty.

Regularnie publikuj wpisy

Pierwszą i najważniejszą korzyścią z dodawania wpisów jest utrzymanie świeżości i aktualności Twojej wizytówki Google. Regularne publikacje dają sygnał, że Twoja firma jest aktywna, a towarzyszące im nowe treści przyciągają uwagę potencjalnych klientów. Bez względu na to, czy informujesz o nadchodzących promocjach, udostępniasz cenne porady, prezentujesz nowe produkty czy dzielisz się aktualnościami z branży, wpisy sprawiają, że Twoja wizytówka żyje. Dodatkowo umożliwiają Ci bezpośrednią komunikację z odbiorcami. Ta interakcja buduje więź i zaufanie, co może skutkować lojalnością klientów i pozytywnymi opiniami, które są niezwykle ważne dla rozwoju Twojego biznesu.

Wpisy w wizytówce Google są również doskonałym narzędziem do promowania specjalnych ofert, wyprzedaży i wydarzeń. Możesz przyciągnąć uwagę klientów poprzez udostępnianie atrakcyjnych zniżek, zaproszenie ich na wydarzenia branżowe lub organizację konkursów. To skuteczny sposób na zwiększenie ruchu na swojej stronie internetowej i przyciągnięcie nowych klientów.

regularne wpisy

Przykład wpisów

Pozyskuj opinie od klientów…

Pozyskiwanie opinii do wizytówki Google to nie tylko ważny element budowania reputacji, ale także inne korzyści dla Twojego biznesu. Najważniejszą z nich jest wiarygodność. Pozytywne recenzje od zadowolonych klientów stanowią potwierdzenie jakości Twoich usług lub produktów. Kiedy użytkownicy widzą, że inni byli zadowoleni ze współpracy z Tobą, bardziej prawdopodobne jest, że sami podejmą decyzję o skorzystaniu z Twojej oferty.

Aby pozyskiwać opinie do wizytówki Google, warto stosować kilka skutecznych strategii. Po pierwsze, proś swoich klientów o zostawienie recenzji. Możesz to zrobić osobiście po zakończeniu transakcji, wysyłając im e-mail lub dodając na stronie internetowej widoczne przyciski, umożliwiające bezpośrednie przekierowanie do wizytówki Google. Pamiętaj, że łatwość i wygoda dla klientów są kluczowe, dlatego uproszczenie procesu dodawania opinii jest istotne. W tym celu można również skorzystać z generatorów do kodów QR, które w łatwy sposób przeniosą do Profilu Firmy.

Kolejnym sposobem na pozyskiwanie pozytywnych opinii jest angażowanie klientów poprzez udostępnianie specjalnych ofert, rabatów lub konkursów. Dając odbiorcom dodatkowy powód do udzielenia recenzji, zwiększasz szanse na ich aktywne zaangażowanie i pozytywne komentarze.

opinie klientów

Opinie w wizytówce

Często użytkownicy sami chętnie zostawiają opinie. Tutaj najczęściej decyduje popularność danego miejsca czy firmy. Zwykle bywa tak, że liczba recenzji w danej wizytówce napędza kolejnych gości. Dlatego w każdym biznesie tak ważna jest jakość obsługi i troska o zadowolenie klienta. Natomiast w przypadku, kiedy coś poszło nie tak i pojawiły się negatywne opinie, należy się z nimi zmierzyć.

opinie-przykład

Opinie w wizytówce

…ale też na nie reaguj

Równie ważne jak pozyskiwanie opinii jest odpowiednie reagowanie na nie. Niezależnie od tego, czy są one pozytywne czy negatywne, warto podziękować i odpowiedzieć. To pokazuje, że doceniasz zdanie klientów i jesteś otwarty na ich feedback.

Rozpocznij skuteczne pozycjonowanie już dziś! Zdobądź nasz cennik pozycjonowania i wybierz najlepszy plan dla swojej strony.

Gdy otrzymujesz pozytywne opinie, ważne jest, aby docenić czas i zaangażowanie klienta. Odpowiedz z wdzięcznością na ich komentarz, wspominając konkretnie o dobrych doświadczeniach, którymi się podzielili. Pokaż, że ich zdanie jest dla Ciebie istotne i doceniasz ich wsparcie. Taka interakcja może jeszcze bardziej umocnić relację z klientem i zachęcić innych do podzielenia się swoimi wrażeniami.

opinie klientów

Opinie o wizytówce

W przypadku negatywnych opinii ważne jest, aby zachować spokój i profesjonalizm. Niezależnie od tego, jak trudne może być czytanie negatywnych komentarzy, staraj się nie odpowiadać emocjonalnie. Skoncentruj się na rozwiązaniu problemu i udzieleniu odpowiedzi, która jest pomocna i konstruktywna.

Zacznij od wyrażenia zrozumienia dla niezadowolenia klienta i przeproszenia za jakiekolwiek niedogodności, których doświadczył. Następnie zapytaj o szczegóły i zaoferuj pomoc w rozwiązaniu problemu. Warto przedstawić również konkretne działania, które podejmiesz w celu poprawy sytuacji.

Pamiętaj, że odpowiedź na negatywną opinię nie powinna być publicznym sporem. Zamiast tego staraj się przenieść dalszą komunikację do prywatnej wiadomości lub zaoferuj pomoc offline. Ważne jest, aby pokazać innym potencjalnym klientom, że dbasz o ich satysfakcję i jesteś gotowy rozwiązać ewentualne problemy.

reagowanie na negatywne opinie

Opinie w wizytówce

W każdym przypadku, niezależnie od tonu opinii, warto zachować profesjonalizm i wykazać się empatią. Pokaż, że jako właściciel biznesu jesteś zaangażowany i gotowy sprostać oczekiwaniom klientów. W ten sposób budujesz pozytywną reputację i umacniasz zaufanie do Twojej firmy.

Odpowiadaj na pytania

Odpowiadanie na pytania na Profilu Google jest nie tylko ważne dla zainteresowanych użytkowników, ale także przynosi liczne korzyści dla Twojego biznesu. Klienci oczekują szybkiej i pomocnej odpowiedzi, liczą na to, że będą mogli uzyskać wsparcie od firmy, zanim podejmą decyzję o skorzystaniu z jej usług lub zakupie produktu. Twój profesjonalizm i troska o zadowolenie odbiorcy wyrażone w odpowiedziach na pytania pomagają w budowaniu pozytywnego wizerunku marki.

kontakt z firmą

Przykład wykorzystania profilu firmy

Pytania wraz z odpowiedziami może dodać sam właściciel, który na podstawie wcześniejszych doświadczeń jest w stanie stwierdzić, co najczęściej nurtuje klientów. Większość stanowią jednak pytania zadawane przez użytkowników. Mogą oni również udzielać odpowiedzi. Bywa również tak, że dany wątek zamienia się w dyskusję pomiędzy klientami, a jej lektura może wpłynąć na opinie o danej firmie i decyzję o ewentualnym skorzystaniu z usług.

wizytówka firmy

Pytania i odpowiedzi – przykład

Odpowiadanie na pytania na wizytówce Google jest również sposobem na aktywne zaangażowanie się w kontakt z potencjalnymi klientami. Poprzez udzielanie konkretnych i pomocnych odpowiedzi możesz rozwiać ich wątpliwości, udzielić cennych wskazówek i wzbudzić większe zainteresowanie Twoją ofertą. To daje Ci możliwość przedstawienia swojego biznesu w pozytywnym świetle i wyróżnienia się na tle konkurencji.

Warto również zauważyć, że odpowiedzi na pytania na Profilu Google stanowią cenne źródło informacji zwrotnej od klientów. Możesz dowiedzieć się o ich potrzebach, obawach i oczekiwaniach, co pomoże Ci w doskonaleniu swojej oferty i dostosowaniu się do potrzeb rynku.

Urządzenia mobilne a Profil Firmy w Google

Nie jest żadną tajemnicą, że korzystając z Internetu, częściej posługujemy się telefonem niż komputerem. Google bardzo mocno bierze to pod uwagę, wprowadzając chociażby Mobile First Index. Ma to oczywiście duże przełożenie na zachowania użytkowników i powstawanie różnego rodzaju oprogramowania, jak chociażby aplikacji Google Maps. Jest popularna przede wszystkim ze względu na funkcję nawigacji i wyznaczanie tras, ale służy także do przeglądania miejsc i firm w pobliżu. Obecność w niej jest tożsama z posiadaniem aktywnego profilu firmy.

Google Maps to także społeczność przewodników lokalnych, którzy zbierają punkty poprzez zostawianie opinii, uzupełnianie danych w wizytówkach czy dodawanie zdjęć. Recenzje takiego przewodnika cieszą się zazwyczaj dużą popularnością i mogą wpłynąć na decyzję potencjalnych klientów. Mapy Google działają oczywiście także w wersji przeglądarkowej, ale aplikacja daje więcej możliwości pod kątem danej lokalizacji.

mapa-przykład

Profil firmy – mapka

Analiza pozycjonowania wizytówek

Jakie korzyści wynikają z pozycjonowania wizytówki Google? Przede wszystkim zwiększenie widoczności firmy w lokalnych wyszukiwaniach, budowanie zaufania i reputacji online, lepsza interakcja z klientami, zwiększenie ruchu na stronie internetowej, analiza i dostosowywanie strategii marketingowych oraz przewaga konkurencyjna. O skuteczności kampanii SEO świadczą poniższe czynniki.

Liczba telefonów

Połączenie jest oznaczone jako zrealizowane z poziomu wizytówki, gdy użytkownik korzystający ze smartfona wyświetli Profil Twojej Firmy w wyszukiwarce, a następnie kliknie przycisk “Zadzwoń”.

Liczba kliknięć

To najważniejsza metryka na Twojej wizytówce, która pokazuje konkretne działania, jakich dokonali użytkownicy wchodząc w interakcje z Twoją Firmą w Google. Działania rejestrowane w tej sekcji to: kliknięcia prowadzące do strony internetowej, połączenia telefoniczne oraz zapytania o wskazówki dojazdu.

Liczba dojazdów

Ten wskaźnik dotyczy miejsc, z których użytkownicy wyznaczali wskazówki dojazdu do siedziby Twojej firmy w Mapach Google.

Liczba opinii

Należy pamiętać, że liczy się nie ilość, ale jakość recenzji publikowanych przez użytkowników na Twoim profilu biznesowym Google, a także frazy kluczowe zawarte w ich treściach.

Liczba wiadomości

Tutaj ważne są zarówno informacje na temat odsetka wiadomości, na które odpowiedziałeś w danym miesiącu, jak również średni czas udzielania odpowiedzi użytkownikom.

Ile kosztuje wizytówka w Mapach Google?

Na wstępie należy podkreślić, że samo założenie wizytówki Google nie wymaga ponoszenia żadnych kosztów i jest w pełni darmowe. Wyszukiwarka pozwala stworzyć Profil Firmy, nie pobierając z tego tytułu opłat. Możliwe jest jednak skorzystanie z profesjonalnych usług agencji marketingowej, która zajmie się niezbędnymi działaniami optymalizacyjnymi, takimi jak:

 • utworzenie konta Profil Firmy Google,
 • weryfikacja wizytówki,
 • uzupełnienie profilu wszystkimi danymi,
 • optymalizacja wizytówki pod kątem SEO,
 • tworzenie i publikowanie materiałów,
 • aktualizacja danych i treści w wizytówce.

Cena pozycjonowania wizytówki Google zależy przede wszystkim od specyfiki branży, w której działasz oraz zakresu działań realizowanych przez agencję marketingową.

Wizytówka Google – warto się starać!

Mogłoby się wydawać, że obecnie wizytówkę Google mają praktycznie wszyscy, ale wciąż istnieją podmioty, które nie zdają sobie sprawy ze wszystkich możliwości, jakie daje to narzędzie. Wykorzystanie całego potencjału Profilu Firmy to sposób na przyciągnięcie nowych klientów, zachęta do dzielenia się opiniami, a także budowanie wizerunku marki. Żeby zaistnieć w lokalnych wynikach wyszukiwania, każdy właściciel powinien przykładać szczególną wagę do jej aktualności, a także konsekwentnego rozwijania. Mapkę z wizytówką warto umieścić na Twojej stronie internetowej jako dodatkowy sposób na jej promocję.

Zainwestuj w skuteczne pozycjonowanie lokalne! Sprawdź naszą ofertę i cennik pozycjonowania lokalnego, by wyróżnić się w Twojej okolicy.

Zapisz się do newslettera i odbieraj regularną dawkę wiedzy, ciekawostek i nowości ze świata reklamy internetowej!