Wraz z rozwojem technologii i opracowywania coraz efektywniejszych metod kompresji, na przestrzeni lat pojawiały się nowe formaty fontów.

Analogicznie jak przy grafikach, ich wsparcie przez dane przeglądarki zmienia się z czasem. Obecnie znane i popularne formaty fontów to:

 • EOT (Embedded OpenType Fonts)
  Jest to stary format fontów stworzony przez firmę Microsoft, który jest obsługiwany przez wszystkie wersje przeglądarek IE. Fonty w tym formacie ważą dość sporo, więc lepiej go unikać.
 • TTF
  TrueType Fonts to bardzo stary standardowy format czcionek, który od lat 80. ubiegłego wieku funkcjonuje w systemach Windows i MacOS jako wspólny i najbardziej popularny format czcionek.
 • OTF
  OpenType Fonts to format wieloplatformowy i wynik współpracy Microsoftu z firmą Adobe. OTF umożliwiają przechowywanie do 65k znaków, dlatego jeżeli decydujesz się na korzystanie z tego formatu to koniecznie tylko z potrzebnym zestawem znaków.
 • WOFF i WOFF 2.0
  Fonty WOFF (Web Open Font Format) to najnowszy format stworzony przez fundację Mozilla. Cechują je wysoka kompresja, przez co ważą zdecydowanie mniej niż fonty wymienione wyżej. Są także wspierane przez większość przeglądarek.
  Format WOFF 2.0 cechuje się jeszcze lepszą kompresją (użyto nowego algorytmu od Google — Brotli), dlatego to właśnie on powinien być Twoim wyborem.

Jeżeli Twoje obecne fonty są w innym formacie, można je przekonwertować za pomocą narzędzi online, których jest całkiem sporo w sieci.