Wróć do listy wpisów
Pozycjonowanie
Agencja SEO i SEM > Blog > Zmiana lokalizacji w wynikach Google

Zmiana lokalizacji w wynikach Google

Zmiana lokalizacji w wynikach Google

Na koniec zeszłego roku Google wprowadziło zmianę i usunięta została opcja ręcznego wyboru lokalizacji dla wyników wyszukiwania (zrzut poniżej).

1
Jeżeli używałeś tej opcji, żeby np. znaleźć usługę czy zweryfikować wyniki wyszukiwania swojej witryny w innym miejscu, to niestety teraz jest to nieco utrudnione, ale nie niemożliwe.
Podczas pisania tego wpisu moja domyślna lokalizacja Google została ustawiona na Stronie Śląskie.

2

Lokalizacja Google – jak ją zmienić

Poniżej pokażę, w jaki sposób ją zmienić np. na Wrocław. Przedstawię również pierwszą stronę wyników dla zapytania „serwis nart” z lokalizacji Wrocław oraz „serwis nart wrocław” z lokalizacji Stronie Śląskie.

Do zmiany lokalizacji w wynikach wyszukiwania możemy wykorzystać emulację lokalizacji w przeglądarce Chrome. Jest to bardzo łatwy sposób. Wystarczy uruchomić Narzędzia dla Webmasterów, a na następnie wybrać emulację sensorów.

3
W odpowiednie pola należy wpisać szerokość i długość geograficzną. W celu uzyskania współrzędnych możemy wykorzystać Google Maps i skopiować parametry z adresu URL.

4

5

Poniżej efekt emulacji lokalizacji.

6

Zmiana lokalizacji – sposób drugi

Drugim i trochę bardziej czasochłonnym sposobem jest wykorzystanie parametru uule, w którym będziemy przekazywać żądaną lokalizację.
Parametr ten przyjmuje wartość według schematu uule=[stały ciąg znaków] [wartość oznaczająca długość nazwy lokalizacji] [zakodowana nazwa lokalizacji].
Udajemy się na stronę Geographical Targeting, na której sprawdzamy, jaka jest pełna nazwa lokalizacji (Canonical Name). Dla Wrocławia jest to „Wroclaw,Lower Silesian Voivodeship,Poland”, o długości 41 znaków. Ta druga informacja przyda nam się za chwilę. Najpierw musimy zakodować pełną nazwę lokalizacji wykorzystując Base64. Po jej zakodowaniu otrzymujemy ciąg znaków „V3JvY2xhdyxMb3dlciBTaWxlc2lhbiBWb2l2b2Rlc2hpcCxQb2xhbmQ=”.
W parametrze uul przekazujemy również długość nazwy odczytaną z poniższej tabeli. W naszym przypadku jest to 41, której odpowiada wartość p.

7
Stałą częścią parametru uule jest w+CAIQICI.
Tym samym mamy wszystkie potrzebne elementy do zmiany lokalizacji wyników wyszukiwania.
Do uule=w+CAIQICI dodajemy wartość p, a następnie:
V3JvY2xhdyxMb3dlciBTaWxlc2lhbiBWb2l2b2Rlc2hpcCxQb2xhbmQ=.
Po połączeniu otrzymujemy:
uule= w+CAIQICIpV3JvY2xhdyxMb3dlciBTaWxlc2lhbiBWb2l2b2Rlc2hpcCxQb2xhbmQ=.
Taki parametr dodajemy do adresu zapytania np.:
https://www.google.pl/search?q=serwis+nart&ie=utf-8&oe=utf-8&gws_rd=cr&ei=rfnBVpb0EoqSauCCrtAI&uule=w+CAIQICIpV3JvY2xhdyxMb3dlciBTaWxlc2lhbi
BWb2l2b2Rlc2hpcCxQb2xhbmQ=
.

8
Osiągamy podobny efekt, jak przy użyciu pierwszego sposobu.
Poniżej zestawienie wyników wyszukiwania, o których wspomniałem na początku wpisu. Po lewej, wyniki dla których została zmieniona lokalizacja, a po prawej wyniki z domyślnej lokalizacji.

9
Podsumowując, pomimo usunięcia możliwości ręcznego wyboru lokalizacji z wyników wyszukiwania nadal jest ona możliwa. Po takiej zmianie, jednym z zaprezentowanych sposobów możemy uzyskać wyniki zbliżone do tych, które otrzymują użytkownicy z danego regionu. Oba sposoby mogą być już niektórym znane, ale warto o nich przypomnieć po wprowadzaniu zmian w funkcjonalności wyszukiwarki Google, o których wspominałem na początku. Zainwestuj w skuteczne pozycjonowanie lokalne! Sprawdź naszą ofertę i cennik pozycjonowania lokalnego, by wyróżnić się w Twojej okolicy.

Zapisz się do newslettera i odbieraj regularną dawkę wiedzy, ciekawostek i nowości ze świata reklamy internetowej!