Menu
Wróć do listy wpisów
Z życia firmy
Strona główna > Blog > Wyjazd studyjny – wizyta we Frankfurcie nad Odrą

Wyjazd studyjny – wizyta we Frankfurcie nad Odrą

Wyjazd studyjny – wizyta we Frankfurcie nad Odrą

 

Jak dobrze poznać środowisko z potencjałem na owocną współpracę? Jak nawiązać wartościowe kontakty z interesującymi partnerami biznesowymi? Najlepiej udać się bezpośrednio do miejsc, gdzie czekają na nas nowe możliwości.

W tym celu 11 października 2016 r. wzięliśmy udział w wyjeździe studyjnym zorganizowanym przez Urząd Miasta Poznania, na który zostaliśmy zaproszeni jako laureaci tytułu Poznańskiego Lidera Przedsiębiorczości w tegorocznej edycji konkursu. Z samego rana wyruszyliśmy spod placu Kolegiackiego w stronę Schwedt i Frankfurtu nad Odrą.

Brandenburgia = Partner w Regionie

W trakcie spotkań poznaliśmy bliżej region Brandenburgii należący do euroregionu Pomerania – położenie w centrum rynków wschodzących środkowej i wschodniej Europy nadaje tej lokalizacji strategiczne znaczenie. Mieliśmy też okazję do nawiązania bezpośrednich kontaktów z instytucjami wspierającymi rozwój inwestycji na tym obszarze.

Konferencja

Po przyjeździe do Schwedt odbyła się krótka konferencja, w czasie której scharakteryzowano region Uckermark (powiat) na tle euroregionu, poznaliśmy jego mocne strony i możliwości współpracy. Pierwsze ze spotkań prowadził Silvio Moritz, prezes ICU Investor Center Uckermark GmbH, spółki zrzeszającej firmy z regionu oraz wpierającej transgraniczną współpracę między niemieckimi a polskimi przedsiębiorcami. Tu też zwiedziliśmy Park Przemysłowy, na którego terenie znajduje się m.in. imponująca wielkością rafineria z będącym jej sercem nowoczesnym centrum zarządzania.

Następnie udaliśmy się do Parku Technologicznego IHP we Frankfurcie nad Odrą, gdzie powitał nas dr Knuth Thiel, kierownik działu gospodarki Izby IHK Ostbrandenburg, Christopher Nüßlein, prezes ICOB GmbH, oraz Mario Quast, kierownik działu gospodarki Miasta Frankfurt (Oder). Zapoznaliśmy się z działalnością instytutu, przechodząc w dalszej części do odwiedzin linii produkcyjnej mikroukładów półprzewodnikowych, którą zaprezentował dr Wolfgang Kissinger.

IHP

 

Laboratorium

źródło: www.asia-invest.de

Nieodparte wrażenie, jakbyśmy znaleźli się w Dolinie Krzemowej, mogła wywrzeć powierzchnia ok. 1000 m2 zajmowana przez clean-room o najwyższej klasie czystości (wymaganej przy produkcji mikroukładów). Zapoznaliśmy się z szerokim zakresem wykorzystania tworzonej technologii – do zastosowań takich jak bezprzewodowa i szerokopasmowa komunikacja, lotnictwo, biotechnologia i medycyna, a również motoryzacja czy bezpieczeństwo i automatyka. W IHP są w stanie wyprodukować wyjątkowo wyspecjalizowane układy, które mogą wspierać nowe, innowacyjne projekty.

Komunikacja – Communication – Kommunikation

Na koniec zorganizowano krótki networking, dający możliwość zbudowania sieci wzajemnych kontaktów między uczestniczącymi w spotkaniu firmami. Wyjazd zwieńczony został wspólnym bufetem, na którym również nie obyło się bez promocji regionu, skosztować mogliśmy m.in. regionalnego, piwnego przysmaku.

Regionalne przysmaki

Podczas wyjazdu studyjnego do Schwedt i Frankfurtu nad Odrą mieliśmy okazję zawrzeć wiele rokujących relacji. Pojawiły się nowe możliwości i pomysły na międzynarodową współpracę. Przed nami wiele inspirujących spotkań i dyskusji. Z niecierpliwością czekamy na kolejną edycję.