Wróć do listy wpisów
E-mail marketing
Agencja SEO i SEM > Blog > Retencja klienta za pomocą e-mail marketingu: Jak budować lojalność i utrzymywać relacje z klientami

Retencja klienta za pomocą e-mail marketingu: Jak budować lojalność i utrzymywać relacje z klientami

Retencja klienta za pomocą e-mail marketingu: Jak budować lojalność i utrzymywać relacje z klientami

Utrzymanie lojalności i budowanie relacji długofalowej z klientami to jeden z fundamentów każdego funkcjonującego biznesu. Jednym ze skutecznych narzędzi, które wspomagają ten proces, jest e-mail marketing. Poprzez dostarczanie spersonalizowanych i wartościowych treści można budować zaufanie i odpowiadać na potrzeby klientów. Kluczowe jest tutaj utrzymanie regularnej komunikacji, a przede wszystkim dostarczanie wysokiej jakości treści, które naprawdę przyniosą korzyści odbiorcom.

Kiedy klient odczuwa, że Twoje e-maile są jemu dedykowane, wzrasta szansa na to, że zostanie lojalnym konsumentem, gotowym polecać Twoją firmę innym. Istotne jest, aby pamiętać o respektowaniu prywatności oraz preferencji odbiorców. To sprawi, że Twój e-mail marketing stanie się nie tylko skuteczny, ale w dłuższej perspektywie również pożądany.

Jak tworzyć angażujący e-mail marketing?

E-mail marketing to jedna z form marketingu bezpośredniego. W tym modelu projektuje się i wysyła angażujące wiadomości, które skutecznie przyciągają uwagę odbiorców i zachęcają ich do interakcji z treścią lub podejmowania określonych działań. Mailing może przybierać różną formę – mogą to być regularne informacje o promocjach, newslettery, prośby o opinię czy przypomnienia o nadchodzących wydarzeniach. Ważny jest nie tylko kształt samej wiadomości, ale także to, co odbiorcy zobaczą po otwarciu linków w niej dostępnych. Szczególną uwagę należy zwrócić na to, jak wygląda landing page, do którego będziesz kierować odbiorcę. Istnieje kilka elementów, które warto wziąć pod uwagę, jeżeli chcesz, aby kampania mailingowa okazała się sukcesem. Poniżej omawiamy najważniejsze z nich.

baner intextowy

Zdefiniuj cel kampanii

Pierwszym krokiem jest sprecyzowanie, co chcesz osiągnąć za pomocą kampanii e-mailowej. Czy chcesz promować produkt, zdobyć nowych subskrybentów, informować o nowościach, czy może zaoferować specjalną promocję? Przede wszystkim cel kampanii powinien być konkretny i mierzalny. Oznacza to, że powinien być możliwy do jednoznacznej oceny, czy został osiągnięty, czy nie. Na przykład zamiast ogólnego zwiększenia sprzedaży lepszym celem będzie wzrost o X procent w określonym czasie.

Kolejnym ważnym aspektem jest dostosowanie celu do grupy docelowej. To, co będzie priorytetem dla jednej grupy klientów, może okazać się mniej istotne dla innej. Cel kampanii powinien być również zgodny z ogólną strategią biznesową. Musi wspierać główne cele organizacji i mieć potencjał przyniesienia wymiernych korzyści, takich jak zwiększenie sprzedaży, wzrost świadomości marki lub pozyskanie nowych klientów.

Segmentacja odbiorców

Ważne jest, aby dobrze poznać swoją grupę docelową i dostosować treść do ich potrzeb, zainteresowań oraz zachowań. Segmentacja listy mailingowej jest kluczowym narzędziem w personalizacji. Pozwala ona na grupowanie odbiorców według różnych kryteriów, takich jak preferencje, lokalizacja czy historia zakupów. Dzięki temu można dostarczać im treści dostosowane do ich oczekiwań. W segmentacji możemy wyróżnić trzy rodzaje danych:

 • Dane deklaratywne – informacje, które odbiorcy dobrowolnie udostępniają, takie jak wiek, płeć, miejsce zamieszkania, zainteresowania czy preferencje. Najczęściej dzieje się to przy wypełnianiu formularzy,
 • Dane behawioralne – informacje na temat zachowań użytkowników. Obejmują m.in. otwarcia wiadomości, kliknięcia linków, aktywność na stronie internetowej czy nawet interakcje na mediach społecznościowych. Dzięki temu typowi segmentacji możemy lepiej zrozumieć, co naprawdę interesuje naszych odbiorców. Zazwyczaj tworząc kampanie mailingowe, korzysta się z dedykowanych do tego narzędzi, w których możemy śledzić statystyki czy uzyskać tzw. mapę kliknięć,
 • Dane transakcyjne – informacje dotyczące dokonanych transakcji, takie jak zakupione produkty, ich ilość, wartość, daty i miejsca zakupów oraz metody płatności. W kontekście segmentacji bazy adresowej dane transakcyjne pozwalają na dokładne zrozumienie, jakie produkty lub usługi interesują klientów, jak często dokonują zakupów, a także jakie są ich preferencje zakupowe.

e-mailing

Personalizuj wiadomości

Personalizacja rozpoczyna się już od imienia odbiorcy. Włączenie imienia w treść e-maila sprawia, że odbiorca czuje się bardziej doceniony i zauważony. To prosty, ale skuteczny sposób na nawiązanie więzi z klientem. Kolejnym elementem personalizacji jest dostosowanie treści do preferencji i zachowań odbiorcy. Na przykład, jeśli klient regularnie przegląda produkty w kategorii obuwia sportowego, warto dostarczyć mu oferty i promocje związane z tą kategorią. Spersonalizowane treści są silnie powiązane z segmentacją bazy adresowej i celem, który został dla danej kampanii zdefiniowany.

Dopracuj temat i jego prezentację

Temat wiadomości jest pierwszą rzeczą, którą odbiorcy zauważą. To w tym momencie użytkownik decyduje czy w ogóle daną wiadomość otworzyć. Zadbaj o to, aby tytuł był atrakcyjny, wzbudzał ciekawość, a najlepiej odnosił się do konkretnych przeżyć odbiorcy. Popularnymi sposobami na wywołanie zainteresowania danym e-mailem są m.in. zadanie pytania w jego tytule, obietnica jakiejś korzyści lub możliwość zyskania ważnej wiedzy. Trzeba też uważać, żeby nie przesadzić, tak aby wysyłka mailingu nie była odbierana jako zwykłe wiadomości reklamowe. Skuteczne kampanie to takie, które wywołują pozytywne skojarzenia z Twoją marką, a po przeczytaniu tematu wiadomości nie powodują chęci przeniesienia danego maila do folderu spam.

Stwórz unikalny i angażujący content

Angażujący content to treść, która przyciąga uwagę odbiorców, wzbudza ich zainteresowanie i zachęca do interakcji. Dobry content angażuje emocjonalnie, dostarcza wartości oraz spełnia konkretne potrzeby lub oczekiwania odbiorcy. Co sprawia, że content staje się naprawdę angażujący? Takie treści muszą być dostosowane do grupy docelowej, uwzględniając ich zainteresowania, potrzeby i preferencje.

Kolejną ważną sprawą jest oryginalność. Angażujący content wyróżnia się tym, że dostarcza nowej perspektywy, świeżych pomysłów lub unikatowej wiedzy. Przy tworzeniu materiałów do e-mail marketingu należy również pamiętać, że content to nie tylko tekst, ale także filmy, zdjęcia czy infografiki. Planując działania mailingowe, warto wykorzystywać każdy rodzaj contentu. Wtedy maile marketingowe nie będą kojarzyły się z kolejną suchą wiadomością, a zamiast tego będą dostarczały konkretną wartość dla danej grupy odbiorców.

tworzenie mailingu

Wezwij do działania

Call to action (CTA) to kluczowy element kampanii e-mailowych, który ma na celu skłonienie odbiorców do podjęcia konkretnej akcji. Metod, które można zastosować, aby CTA było skuteczne i przyciągało uwagę odbiorców, jest wiele. Oto kilka przykładowych sposobów na efektywne CTA w kampaniach e-mailowych:

 • Precyzyjne komunikaty: CTA powinno być jasne, konkretnie formułowane i łatwe do zrozumienia. Odbiorcy powinni dokładnie wiedzieć, jaką akcję mają podjąć.
 • Perswazja: profesjonalny mailing nie obędzie się bez zwrotów, które zachęcą do działania. W treści wiadomości uwzględniaj takie hasła, jak „Kup teraz”, „Zarejestruj się” czy „Skorzystaj z oferty”.
 • Język korzyści: odbiorcy powinni wiedzieć, jakie korzyści uzyskają, wykonując daną akcję. Na przykład „Kup teraz i otrzymaj darmową dostawę” od razu wskazuje na dodatkowe plusy transakcji.
 • Elementy graficzne: CTA może być w formie przycisku lub grafiki, która przyciąga uwagę. Ważne jest, aby była ona zgodna z resztą treści e-maila i łatwa do kliknięcia.
 • Budowanie zaufania: dodanie elementów, takich jak nagrody, referencje lub znaki jakości, może zwiększyć zaufanie odbiorców i zachęcić ich do wykonania działania.
 • Różne położenie CTA: umieszczenie CTA w różnych miejscach w treści e-maila może wpłynąć na skuteczność. Sprawdź, czy lepiej działa na początku, w środku, czy na końcu e-maila.
 • Testowanie i analiza wyników: przeprowadzaj testy różnych wersji CTA, aby zidentyfikować, która wersja generuje najlepsze wyniki. Analizuj także wyniki kampanii, aby wyciągnąć wnioski i doskonalić strategię.
 • Dostosowanie do urządzeń mobilnych: rzecz pozornie oczywista, ale bardzo istotna. Należy się upewnić, że CTA jest łatwo klikalne i czytelne na różnych urządzeniach mobilnych.

Testuj, analizuj i optymalizuj

Optymalizacja kampanii e-mail marketingowych jest kluczowa dla osiągnięcia sukcesu i maksymalizacji ich skuteczności. Istnieje wiele metod testowania i doskonalenia, które pozwalają na dostosowanie strategii do oczekiwań odbiorców oraz zwiększenie wskaźników konwersji. Oto kilka sprawdzonych praktyk:

 • Testy A/B: jednym z najskuteczniejszych sposobów na optymalizację kampanii jest przeprowadzanie testów A/B. Polega to na wysyłaniu dwóch różnych wersji e-maila do różnych grup odbiorców i monitorowaniu, która wersja generuje lepsze wyniki. Testy można przeprowadzać na różnych elementach, takich jak temat, treść, CTA, grafika czy układ.
 • Analiza wskaźników otwieralności i klikalności: monitorowanie wskaźników otwieralności (open rate) i klikalności (click-through rate) pozwala na ocenę efektywności kampanii. Jeśli te wskaźniki są niskie, można przeprowadzić analizę, aby zidentyfikować, które elementy należy poprawić.
 • Testy na różnych urządzeniach i przeglądarkach: ważne jest, aby upewnić się, że e-maile są czytelne i atrakcyjne na różnych urządzeniach mobilnych i w różnych przeglądarkach internetowych. Testowanie na różnych platformach pozwala uniknąć problemów z wyświetlaniem.
 • Testy czasu wysyłki: optymalny moment wysyłki może być różny w zależności od grupy docelowej i branży. Przeprowadzanie testów w różnych porach i dniach tygodnia pozwala na znalezienie najlepszego momentu, w którym odbiorcy są najbardziej aktywni. Narzędzia stworzone do e-mail marketingu bardzo często oferują także tzw. optymalizator czasu wysyłki, który pomaga zaplanować optymalny czas kampanii mailingowej.
 • Badanie treści: przeprowadzanie ankiet lub zbieranie opinii na temat treści e-maili może dostarczyć cennych wskazówek do ich doskonalenia. Warto zwracać uwagę na to, co o mailach sądzą klienci.
 • Monitorowanie wyników na bieżąco: regularna analiza danych i wyników kampanii pozwala na szybką reakcję i dostosowanie strategii w miarę potrzeb.
 • Wnioski z wyników poprzednich kampanii: Analiza danych z poprzednich kampanii pozwala na wyciągnięcie wniosków i uniknięcie tych samych błędów w przyszłości. Wieloletnie doświadczenie przy tworzeniu wiadomości mailowych to wartość, którą trudno zastąpić jakimkolwiek narzędziem.

e-mail marketing

Zadbaj o RODO

Tworząc kampanie mailingowe, koniecznie trzeba się upewnić, że nasze wiadomości spełniają wymogi dotyczące ochrony danych i zgodności z przepisami RODO. Przede wszystkim RODO nakłada obowiązek uzyskania zgody od odbiorcy przed rozpoczęciem komunikacji e-mailowej. To oznacza, że wysyłając e-maile marketingowe, firma musi wyraźnie poinformować o celu przetwarzania danych i poprosić o zgodę. Ponadto odbiorcy muszą również mieć możliwość łatwego wycofania swojej zgody w dowolnym momencie. Kolejnym istotnym aspektem jest obowiązek dostarczania transparentnych informacji dotyczących przetwarzania danych. Odbiorcy muszą wiedzieć, jakie dane są zbierane, w jaki sposób są wykorzystywane oraz jakie prawa przysługują im w kontekście ich ochrony.

Kampanie e-mail droga do potencjalnych klientów

Zalety masowej wysyłki maili to przede wszystkim budowanie więzi z odbiorcami i możliwość zaprezentowania swojego biznesu. Skuteczne kampanie to takie, które angażują i wywołują chęć do działania. Dobrze skonstruowany email marketing opiera się na konkretnych danych o odbiorcach i ich analizie oraz na jak najlepszej prezentacji usług czy produktów. Kampanie mailingowe to świetny sposób na budowanie relacji i przekazywanie wartościowych treści. W powyższym artykule opisaliśmy najważniejsze elementy, na które należy zwrócić uwagę, aby wysyłka mailingu była skuteczna.

Zapisz się do newslettera i odbieraj regularną dawkę wiedzy, ciekawostek i nowości ze świata reklamy internetowej!