Menu
Wróć do listy wpisów
Reklama
Strona główna > Blog > Kobieto sukcesu, wypromuj swój biznes w Internecie!

Kobieto sukcesu, wypromuj swój biznes w Internecie!

Kobieto sukcesu, wypromuj swój biznes w Internecie!

“Nigdy nie marzyłam o sukcesie. Pracowałam na niego.” – Estée Lauder.

Kobiety w dzisiejszych czasach coraz częściej decydują się na założenie własnego biznesu, a w wyborze dziedziny zazwyczaj kierują się własną pasją i zainteresowaniami, co znacznie zwiększa ich szansę na osiągnięcie zawodowego sukcesu. I chociaż coraz więcej Pań podejmuje się zadań uważanych za typowo męskie, a coraz więcej mężczyzn – za typowo kobiece, nadal wyodrębnić można pewne zajęcia, których to częściej i chętniej podejmują się właśnie kobiety.

W jakich branżach dominują kobiety?

Z racji swojej wrodzonej empatii, umiejętności słuchania i chęci rozwiązywania konfliktów, kobiety doskonale odnajdują się we wszelkich dziedzinach, które wymagają kontaktu z ludźmi i pracy bez-pośrednio z klientem. Panie zazwyczaj przywiązują ogromną wagę do atmosfery w swoim otoczeniu, starają się dbać o jakość stosunków międzyludzkich, a to z kolei pozwala „ocieplić” wizerunek firmy i w efekcie przyciągnąć większą liczbę zadowolonych klientów. Wiele kobiet spotkać można w branżach typowo usługowych, często prowadzonych w formie freelancingu, w dziedzinach artystycznych – fotografia, architektura, rękodzieło, florystyka, w branżach związanych z urodą i zdrowiem – salony kosmetyczne i fryzjerskie, studia makijażu czy wizażu, gabinety dietetyczne, a także we wszystkich tych, które wymagają pasji, precyzji, zaangażowania i przedsiębiorczości.

W obliczu konieczności pogodzenia życia zawodowego z życiem rodzinnym, wiele kobiet pragnących założyć własną działalność decyduje się na wygodne prowadzenie biznesu w Internecie, jak np. sklepy internetowe, portale związane z tematyką mody, urody czy lifestyle’owe, a także bardzo popularne w dzisiejszych czasach serwisy i blogi parentingowe.

Jednym z kluczowych aspektów na drodze do osiągnięcia sukcesu w jakiejkolwiek branży jest odpowiednia reklama i promocja firmy w Internecie. Zatem niezależnie od tego, czy jesteś freelancerką pracującą na zlecenie czy posiadasz firmę usługową, salon urody lub sklep internetowy, powinnaś zainwestować swój czas i środki w pozycjonowanie (SEO) oraz szeroko pojęty marketing online. Jednak od czego zacząć? Co możesz zrobić sama, a co lepiej zlecić specjalistom?

Na początek – wyróżnij się!

Decydując się na własny biznes musisz mieć świadomość tego, że konkurencja jest ogromna – na rynku pełno jest zaradnych i przedsiębiorczych kobiet nastawionych na sukces, wśród których będziesz musiała się wyróżnić.

Pomyśl więc o tym, co nietypowego i wartościowego możesz dostarczyć swoim klientom.

I nie chodzi tu wcale o to, by odkrywać przysłowiową Amerykę czy wymyślać koło na nowo, ale skupić się nawet na z pozoru najprostszej rzeczy, konsekwentnie się jej trzymać i opierać na niej działania marketingowe. Może to być m.in. lepsza jakość usług, szerszy asortyment, niższe ceny, praca na najwyższej jakości produktach, wszelkiego rodzaju gratisy, rabaty i dodatki – możliwości są tu nieograniczone. Znajdź zatem własny „wyróżnik”, w oparciu o który zbudujesz ofertę usług, a następnie eksponuj go i podkreślaj zalety.

Przede wszystkim dobra strona internetowa

Strona firmowa to absolutna podstawa, zatem już na etapie jej projektowania powinnaś zadbać o to, by posiadała wszelkie elementy, które będą przydatne dla użytkownika i będą ją wyróżniały na tle konkurencji.

Wszelkie funkcjonalności strony powinny być maksymalnie dostosowane do rodzaju biznesu, tak by całość była łatwa w prowadzeniu, utrzymaniu i rozbudowywaniu.

Masz portfolio? Postaw na atrakcyjną prezentację swoich prac i utwórz nowoczesną galerię ze zdjęciami i opisami dotychczasowych realizacji.

Chcesz prowadzić eksperckiego bloga? Wybierz popularny, często aktualizowany i dobrze wspiera-ny system CMS (jak np. WordPress), który pozwoli w łatwy sposób dodawać i porządkować treści na stronie.

Potrzebujesz sklepu internetowego? Dokładnie przejrzyj dostępne na rynku rozwiązania i wybierz takie, którego funkcjonalności i możliwości będą odpowiadały właściwym potrzebom Twojego biznesu z przeglądem popularnych platform do sprzedaży w Internecie zapoznasz się w tym artykule.

Tak dla smartfonów i tabletów

Upewnij się, że Twoja strona będzie dostosowana do użytkowników mobilnych. W chwili obecnej większość nowo tworzonych stron internetowych powstaje w technologii RWD (Responsive web desing), czyli standardzie pozwalającym na jej automatyczne dopasowywanie się do wielkości ekranu odbiorcy – jest to bardzo dobre i elastyczne rozwiązanie, które sprawia, że nie ma konieczności posiadania oddzielnej wersji mobilnej oraz zapewnia, że zarówno użytkownik desktopowy, jak i mobilny otrzymają tę samą treść.

Dostosowanie strony do urządzeń mobilnych jest jednym z ważniejszych czynników rankingowych w Google, a niewykluczone, że w niedalekiej przyszłości ocena całego serwisu będzie zależała od oceny jego wersji mobilnej, co jest związane z pracami nad wprowadzeniem przez Google algorytmu Mobile-First Indexing. Trudno się temu dziwić, gdyż Google stawia przede wszystkim na wygodę użytkownika, a ich liczba korzystających z urządzeń mobilnych już dawno przekroczyła liczbę użytkowników desktopowych.

UX, czyli doświadczenia użytkownika

Dobra strona internetowa to taka, która dostarcza użytkownikowi wszelkich potrzebnych informacji w łatwy, przejrzysty, a przede wszystkim intuicyjny sposób.

Struktura strony powinna być dobrze przemyślana, tak by odwiedzający nie musiał błądzić w poszukiwaniu zawartości, która go interesuje.

Ogromną rolę odgrywa tutaj nawigacja, która powinna umożliwiać użytkownikowi określenie, w którym miejscu strony się znajduje i jak do niej dotarł oraz pozwalać na to, by mógł łatwo przejść do innych podstron. Oprócz samej nawigacji istotne jest też ułożenie wszelkich innych elementów i funkcjonalności, m.in. tak, by ewentualne grafiki nie przeważały nad istotną treścią i na odwrót.

Intuicyjna strona internetowa, które pozostawia „dobre wrażenie” na użytkowniku, zwiększa jego zaufanie do danej marki. Pozwala także ograniczyć współczynnik odrzuceń (czyli wizytę na stronie, ograniczającą się do wyświetlenia jedynie jednej podstrony, bez przechodzenia w głąb), co – jak podejrzewa branża SEO – może mieć wpływ na pozycje i widoczność strony w Google.

 

W skrócie – to, czego użytkownik może szukać na stronie, powinno być zawsze w zasięgu jego ręki. Google to doceni.

Pamiętaj, aby nie przesadzić – strona internetowa z dużą ilością ruchomych elementów typowo ozdobnych, mająca więcej „dodatków” aniżeli treści, nigdy nie jest dobrym rozwiązaniem. Nie dość, że może po prostu przytłoczyć użytkownika i zniechęcić go chociażby niską prędkością ładowania (co również jest jednym z ważnych czynników rankingowych w Google), to może również sprawić, że roboty indeksujące będą miały problem z poruszaniem się po niej, co z kolei negatywnie odbije się na jej widoczności w wyszukiwarce.

Każda, nawet najlepiej zaprojektowana, strona internetowa będzie wymagała odpowiedniej optymalizacji pod kątem wyszukiwarki Google – zarówno w zakresie niewidocznych, jak i widocznych elementów. Taką pracę warto pozostawić specjalistom.

Content is King

Jeżeli masz już funkcjonalną i intuicyjną stronę internetową, czas zadbać o content. I tutaj znów – wszystko będzie zależało od branży i przeznaczenia tekstu, ale zawsze i wszędzie: „Content is King!”.

Nieco inaczej należy jednak tworzyć tekst typowo ofertowy, a inaczej teksty blogowe. W pierwszym przypadku powinnaś starać się przekazać jak najwięcej rzetelnych i konkretnych informacji na temat swoich usług, tak by użytkownik łatwo znalazł to, czego szuka. Pamiętaj także o wizualnej atrakcyjności tekstu – dziel na akapity, dodawaj śródtytuły, listy wypunktowane, wytłuszczaj najistotniejsze elementy oraz urozmaicaj tekst zdjęciami i grafikami. Nie mieszaj usług – jeżeli są różne, każdą z nich postaraj się zawrzeć na oddzielnej dedykowanej podstronie, do której odnośnik umieścisz w widocznym miejscu strony.

Teksty blogowe twórz tak, by odpowiadały na potencjalne problemy i pytania użytkowników, czyli np. „W jaki sposób…?”, „Jak działa…?”, „Jak wybrać…?” itd. Świetnie sprawdzają się również teksty w formie poradników na zasadzie wyliczeń: „X sposobów na…”, a także porównań: „Różnice pomiędzy X i Y”.

A co ze słowami kluczowymi?

Czasy, kiedy treści na stronach były tworzone typowo pod pozycjonowanie w Google, tj. naszpikowane dużą ilością przypadkowo rozmieszczonych wyrażeń kluczowych, minęły bezpowrotnie. Najważniejsza zasada brzmi zatem:

Twórz content z myślą o użytkownikach (a nie robotach wyszukiwarki :))

W praktyce nie oznacza to, że nie masz w ogóle skupiać się na frazach kluczowych – rób to, ale w sposób całkowicie naturalny, a wyrażeń kluczowych używaj w pasujących do tekstu odmianach. Tekst ma być przede wszystkim dla ludzi.

Bądź ekspertem

Wszędzie tam, gdzie wymagana jest specjalistyczna wiedza i kwalifikacje, np. w dziedzinie medycyny, prawa, ekonomii, wiarygodność treści i aktualność informacji będą miały największe znaczenie. Dostarczaj więc użytkownikom potwierdzonej i rzetelnej informacji, a tym samym kreuj się na eksperta w swojej branży – Google na pewno to doceni.

W kontekście pozycjonowania w Google oraz wszelkich innych działań promocyjnych w Internecie, rzetelne i konkretne teksty na stronie to absolutny „must have”. Po pierwsze, sprawiają one, że ogólna wartość strony dla Google rośnie, a po drugie – łatwiej docierają do szerszego grona odbiorców np. poprzez ich udostępnianie w mediach społecznościowych.

Zdjęcia, grafiki, infografiki

Teksty urozmaicone grafikami to coś, co lubią użytkownicy, ale i Google. Postaraj się, aby umieszczane na stronie zdjęcia były wyraźne (zwłaszcza, jeżeli chcesz prezentować na nich swoje produk-ty), a najlepiej Twojego autorstwa. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by wykorzystać kilka zdjęć ze stocków, jednak Google znacznie przychylniej będzie patrzył na autorskie grafiki, które nie znajdują się już na tysiącach innych stron w Internecie.

Zdjęcia umieszczaj w otoczeniu tekstów, które opisują tematykę z nim związaną, a także opatruj je odpowiednimi treściami alternatywnymi (atrybut „alt”). Treść alternatywna pomaga robotom Google określić, co znajduje się na obrazku, stąd powinna być ona uzupełniona tak, by z maksymalną dokładnością opisywać grafikę.

Przykład z artykułu:

W porządku: <img src=”pancakes.png” alt=”pancakes”>

Ale znacznie lepsze: <img src=”pancakes.png” alt=”Stack of blueberry pancakes with pow-dered sugar”>

Dzięki takiemu opisowi i przy założeniu, że obrazek znajduje się na podstronie z rzetelną treścią, ma on szansę pojawiać się w Google Grafika na różnego rodzaju tematyczne zapytania.

Nie każda branża potrzebuje dużej liczby zdjęć, jednak w przypadku niektórych z nich, jak np. architektura, fotografia, są one wręcz konieczne i ich mnogość, jakość i sposób prezentacji będą wpływały na ocenę strony przez Google.

Postaw na Social Media

Media społecznościowe to potężne narzędzie, dzięki któremu możesz promować swój biznes, a dodatkowo pozostać w stałym kontakcie z klientami. Pomijając niezliczoną ilość możliwości inwestowania w płatne kampanie reklamowe w social mediach, dają one przede wszystkim możliwość zwiększenia zaufania do marki i jej „uwiarygodnienia” w oczach użytkownika.

Czy media społecznościowe mają wpływ na pozycje Twojej strony w Google? Bezpośrednio – nie, pośrednio – jak najbardziej.

Większa liczba fanów, kliknięć i polubień firmowego profilu w mediach społecznościowych nie poprawi od razu wyników pozycjonowania strony internetowej Twojej firmy. Im więcej jednak pozytywnych wzmianek Google otrzyma z różnych niezależnych źródeł na jej temat, tym chętniej będzie chciał ją pokazywać użytkownikom – co z kolei długofalowo może przełożyć się na jej ogólną lepszą widoczność w Google. Więcej na ten temat przeczytasz w tym artykule.

Social media mają kluczowe znaczenie przede wszystkim dla budowania świadomości marki w oczach potencjalnych klientów, zatem głównie z taką myślą powinny być wykorzystywane. To również świetne miejsce do tego, by propagować treści ze swojej strony – jeżeli będą wystarczająco atrakcyjne, to jest szansa, że będą przekazywane dalej przez użytkowników i naturalnie rozprzestrzenią się w Internecie.

Zadbaj o klienta lokalnego

Jeżeli chcesz prowadzić biznes zorientowany typowo na klienta lokalnego z Twojego miasta lub okolic, daj się odnaleźć w Mapach Google. Utwórz wizytówkę Google Moja Firma, gdzie podasz pełne dane adresowe, uwzględnisz godziny otwarcia, oznaczysz obszar działalności oraz dodasz opis i zdjęcia. Dzięki takiemu działaniu, znacznik firmy będzie pojawiał się w Mapach, co znacznie ułatwi klientom odnalezienie Twojej siedziby. Co więcej, wizytówka pozwoli na zbieranie opinii od użytkowników, które również nie są bez znaczenia dla promocji firmy w Internecie.

 

 

Proś o opinie

Zbieranie opinii, zarówno we wcześniej wspomnianych Mapach Google, jak i w mediach społeczno-ściowych i wszelkiego rodzaju branżowych portalach, to kolejny bardzo istotny element w budowa-niu marki w Internecie.

Nie czekaj, aż użytkownik sam wystawi Ci opinię – poproś go o nią!

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zachęcać użytkowników do wystawiania opinii, np. poprzez wysyłanie wiadomości e-mail wraz z linkiem do miejsca, w którym chcesz pozyskać recenzję – zwłaszcza wtedy, kiedy współpraca przebiegła pomyślnie i bezproblemowo.

Pamiętaj, że ewentualnej negatywnej opinii prawdopodobnie nie będzie dało się w żaden sposób usunąć, zatem będziesz musiała poradzić sobie z nią w inny sposób. Spróbuj dotrzeć do tej osoby – prywatnie lub poprzez publiczną odpowiedź na dany komentarz. Zapytaj, co było powodem niezadowolenia, zachęć do kontaktu wyjaśniającego, czy nawet zaproponuj rabat lub dodatkową bezpłatną usługę – być może po namyślne użytkownik zmieni bądź usunie wcześniejszą ocenę.

Skorzystaj z narzędzi

Google udostępnia wachlarz narzędzi, dzięki którym możesz analizować na wiele sposobów swoją stronę oraz to, co się na niej dzieje, a następnie wyciągać odpowiednie wnioski. Najpopularniejszym z takich narzędzi, dającym naprawdę szerokie możliwości, jest Google Analytics. Google Analytics w podstawowej konfiguracji pokaże Ci przepływ ruchu na stronie – dzięki niemu zobaczysz, z jakich źródeł trafiają do Ciebie użytkownicy: z wyszukiwarki Google, portali społecznościowych, płatnych reklam, poprzez wejście bezpośrednie itd., w jaki sposób przebiegają te wizyty: jakie strony są po kolei odwiedzane, jak długo i w jakiej ilości, a także z jakich urządzeń.

 

 

Po odpowiedniej konfiguracji Google Analytics jest w stanie zliczać i analizować niemalże wszystko: od prostych kliknięć w poszczególne odnośniki, poprzez śledzenie koszyków w sklepach internetowych, aż do badania ilości wizyt w zależności od pogody. :)

Przygodę z Google Analytics możesz zacząć od zapoznania się z poradnikiem na naszym blogu.

No, tylko jak to wszystko „ogarnąć”?

Powyższe wskazówki to tak naprawdę jedynie wierzchołek ogromnej góry lodowej (albo inaczej – to dobra podstawa tej góry), składającej się z elementów, które pomagają osiągnąć sukces w sieci.

Musisz pamiętać o tym, że od takich podstaw w dużej mierze zależy, jakie rezultaty będą przynosiły dalsze działania promocyjne w Internecie.

Przystępując więc do tworzenia strony internetowej, postaw na doświadczonych specjalistów i dopilnuj, by była estetyczna, przyjazna dla użytkownika oraz dostosowana do urządzeń mobilnych. Nie zapomnij o zaplanowaniu funkcjonalności, które w późniejszym czasie będziesz chciała wyko-rzystywać, jak np. mechanizm blogowy, portfolio, formularze kontaktowe/rezerwacyjne itd. Mając dobrą stronę Internetową, twórz zawartość, która będzie rzetelna i merytoryczna, ale również funk-cjonalna i przyjazna dla użytkownika. Nie zapomnij też o unikalnych zdjęciach i grafikach. Tworzo-nym contentem dziel się w mediach społecznościowych. Daj się odnaleźć lokalnie, a także dbaj o zdobywanie i bieżące reagowanie na opinie na temat firmy. W analizowaniu ruchu przepływającego przez stronę pomogą Ci odpowiednie narzędzia, jak np. Google Analytics.

Większość z wyżej opisanych rzeczy będziesz w stanie dopilnować lub wykonać samodzielnie, a im lepiej będziesz je realizować – tym szybciej strona będzie miała szansę zaistnieć w Google.

Dobór słów kluczowych adekwatnych do branży, optymalizacja strony – zarówno niewidoczna obejmująca kod strony, jak i widoczna m.in. dotycząca treści oraz zaplanowania i realizacji strategii link buildingu, a na końcu ciągła obserwacja zmian i trendów, do których będzie należało dostosowywać działania marketingowe – to rzeczy, które zdecydowanie lepiej pozostawić specjalistom.

Dużo pracy? Owszem, jednak dla przedsiębiorczej kobiety nastawionej na sukces to nic trudnego. Powodzenia!

Źródła:
Kobiece zawody
Kobiecy biznes