Wróć do listy wpisów
Różne
Agencja SEO i SEM > Blog > Jaki system płatności wybrać w e-sklepie?

Jaki system płatności wybrać w e-sklepie?

Jaki system płatności wybrać w e-sklepie?

Jeśli chcesz zyskać nowych klientów i zwiększyć obroty swojego e-sklepu, musisz postawić na sprawdzone działania, nie tylko marketingowe. Samo pozycjonowanie stron internetowych nie wystarczy, zadbaj też o wygodę kupujących, zapewniając im szybką płatność za zakupione produkty. Sprawdź nasz ranking najpopularniejszych systemów i wybierz najlepszą opcję dla Twojej firmy.

Dlaczego warto wprowadzić system płatności w e-sklepie?

Dzięki płatnościom online możesz znacznie usprawnić funkcjonowanie e-sklepu. Systemy takie jak PayU czy Dotpay przyspieszą finalizowanie transakcji i poprawią ich bezpieczeństwo. To też sposób na wzbudzenie większego zaufania u kupujących, którzy coraz chętniej wybierają szybki przelew w trakcie zakupów w sieci. Operatorzy zapewniają też opcję płatności ratalnej, preferowanej przez część konsumentów.

Prowizje w systemach płatności

Już wiesz, że warto wdrożyć system płatności w swoim e-sklepie. Teraz czas wybrać najlepszą opcję, spośród dostępnych na rynku. Dla wielu sprzedawców to koszty związane z obsługą serwisu są kluczowym czynnikiem decyzyjnym. Poszczególne platformy naliczają swoim klientom zróżnicowane opłaty, dlatego opisujemy każdą z nich z osobna, koncentrując się na cennikach trzech najpopularniejszych marek:

Opłata na start

Pierwszy koszt związany z usługą ponosisz już w momencie podpisywania umowy. Opłata aktywacyjna jest przeważnie symboliczna i zazwyczaj wynosi nie więcej niż 10 złotych. Najwyższą cenę proponuje portal PayU, któremu zapłacisz aż 199 zł. Jest to jednak oferta standardowa, masz też szansę na skorzystanie z promocji, organizowanych cyklicznie. Z kolei Przelewy24 wymagają tylko wykonania przelewu weryfikacyjnego, na kwotę 1,5 zł. Pamiętaj jednak, że opłata na start jest jednorazowa, dlatego kwestia ta nie powinna mocno wpłynąć na Twoją ostateczną decyzję.

Opłata na start w sklepie online

 

Prowizje za transfer i przelew

Każdy system płatności nalicza dodatkowe opłaty od wszystkich kwot wpłacanych przez klientów Twojego e-sklepu. Ostateczna suma prowizji, jaką pobierze serwis, zależy od Twoich obrotów oraz liczby transakcji. Usługodawca potrąca od nich nieznaczny procent, jednak przy większej liczbie operacji nawet promil ma znaczenie!

Prowizja za transfer i przelew

W przypadku serwisu Przelewy24 prowizja wynosi 1,9%, natomiast za transakcję kartą debetową naliczane jest dodatkowo 30 groszy. Dotpay proponuje 1,9% bez względu na metodę płatności, jednak z zastrzeżeniem, że pobrana kwota nie będzie niższa niż 30 groszy. PayU ma największą prowizję, która wynosi 2,3%. System pobiera także dodatkowe 30 groszy za operacje przeprowadzane kartą debetową. Tpay pobiera 1,59% plus stałą opłatę w wysokości 0,39 złotych.

Wypłata pieniędzy z konta

Nawiązując współpracę z systemem płatności, uzyskasz dostęp do konta przejściowego, na którym będą gromadzone środki wpłacane przez klientów e-sklepu. Aby skorzystać z tych pieniędzy, musisz najpierw zlecić wykonanie przelewu na konto Twojej firmy. Taka usługa jest przeważnie darmowa, jednak niektórzy operatorzy pobierają prowizję przy przekroczeniu konkretnej liczby transferów w danym dniu lub miesiącu. Sytuacja wygląda nieco inaczej w przypadku wypłaty środków na zagraniczne konta, więcej informacji na ten temat znajdziesz w poniższej tabeli.

Opłata za wypłatę z konta

 

Opłata za zwroty

Konsumenci mają prawo do odstąpienia od umowy kupna w terminie do 14 dni. W takiej sytuacji musisz im oddać środki wpłacone za produkty, z których zrezygnowali. Jeśli klient płacił za towar za pośrednictwem systemu płatności, to zazwyczaj możesz zlecić zwrot środków swojemu operatorowi. Niekiedy w takiej sytuacji jest naliczana dodatkowa opłata chargeback, której kwota jest różna w poszczególnych serwisach.

Opłata za zwroty

 

Porównanie systemów płatności

Analiza kosztów związanych z usługą operatorów na pewno będzie pomocna przy wytypowaniu najlepszej oferty. Jednak powinieneś zwrócić też uwagę na inne, niemniej ważne czynniki, związane z funkcjonalnością systemów płatności. Oferta poszczególnych serwisów może się bardzo różnić, dlatego proponujemy Ci ich porównanie, biorąc pod uwagę poniższe kwestie.

Obsługa kart płatniczych

Poza możliwością wykonania szybkiego przelewu operatorzy proponują też płatność za pośrednictwem kart kredytowych i debetowych. Takie udogodnienie jest standardem, zwłaszcza w przypadku klientów zagranicznych, którzy robią zakupy w Twoim e-sklepie, lecz nie tylko. W Polsce powszechnie korzysta się z MasterCard oraz Visa, więc każdy z porównywanych systemów je obsługuje. Co jednak w przypadku kupujących, używających innych kart?

Obsługa kart płatniczych

Karty American Express zyskują coraz większą popularność w naszym kraju.  Korzystają z nich głównie obcokrajowcy, zwłaszcza Amerykanie, u których Amex cieszy się dużym powodzeniem. Spośród systemów zawartych w naszym zestawieniu tylko Przelewy24 proponują obsługę tej marki.

Daj swojej stronie szansę na sukces online! Zapytaj o nasze usługi, sprawdź cennik pozycjonowania i zacznij zdobywać nowych klientów

Bezpieczeństwo

Popularne serwisy płatności, które prezentujemy w rankingu, zapewniają właścicielom e-sklepów ochronę przesyłanych danych. Przelewy24, Dotpay oraz PayU korzystają z niezawodnych rozwiązań, które gwarantują bezpieczeństwo przeprowadzanych transakcji. Systemy stosują m.in. szyfrowanie SSL oraz certyfikat PCI DSS, dlatego są rekomendowane przez Komisję Nadzoru Finansowego. Mniej znani operatorzy w ramach oszczędności mogą niekiedy nie zapewnić takiej ochrony.

Dodatkowe kryteria

  • Oferta dla osób fizycznych – dla klientów niemających zarejestrowanej firmy polecamy Dotpay, który nie wymaga prowadzenia działalności gospodarczej.
  • Obsługa CMS – każda z platform może być łatwo zintegrowana z tym systemem. PayU i Dotpay  oraz Tpay obsługują większość wtyczek, z kolei Przelewy24 tylko te najbardziej popularne.
  • Wersje językowe – PayU zapewnia tylko wersję polską i angielską, Tpay dodatkowo niemiecką, a dwa pozostałe serwisy oferują znacznie więcej opcji.

Wybierz odpowiedni dla siebie model płatności

Każdy e-sklep ma inne potrzeby i wymagania, więc trudno jest wytypować jednoznacznego zwycięzcę naszego zestawienia. Mamy nadzieję, że powyższy poradnik naprowadzi Cię na najlepszy wybór, zgodny z indywidualnymi preferencjami Twojej firmy.

Potrzebujesz pomocy w konfiguracji sklepu online?

Zapisz się do newslettera i odbieraj regularną dawkę wiedzy, ciekawostek i nowości ze świata reklamy internetowej!