Wróć do listy wpisów
Analityka
Agencja SEO i SEM > Blog > Jak wykluczyć ruch wewnętrzny w Google Analytics 4

Jak wykluczyć ruch wewnętrzny w Google Analytics 4

Jak wykluczyć ruch wewnętrzny w Google Analytics 4

Ruch wewnętrzny, w kontekście analizy danych internetowych, odnosi się do aktywności generowanej przez pracowników, administratorów lub inne osoby związane bezpośrednio z daną witryną internetową. Obejmuje to wszelkie interakcje, takie jak odwiedzanie stron, klikanie w linki czy inne aktywności na stronie, które pochodzą od osób pracujących wewnątrz firmy lub organizacji.

W przypadku narzędzi do analizy internetowej, takich jak Google Analytics, ruch wewnętrzny może wprowadzać szum do danych, co utrudnia dokładne zrozumienie zachowań rzeczywistych użytkowników z zewnątrz. Dlatego ważne jest, aby wykluczyć ten rodzaj ruchu z analiz i uzyskać bardziej precyzyjne dane dotyczące interakcji odwiedzających spoza wewnętrznej sieci.

Dlaczego warto wykluczyć ruch wewnętrzny?

  • Zwiększa dokładność danych. Ruch wewnętrzny może znacząco zaburzyć statystyki witryny internetowej, zwłaszcza jeśli jest duży. Może to doprowadzić do wyciągania błędnych wniosków na temat dotychczasowych działań, takich jak skuteczność kampanii marketingowych czy popularność poszczególnych treści.
  • Ułatwia analizę danych. Bez wykluczenia ruchu wewnętrznego trudno odróżnić rzeczywiste działania klientów od działań pracowników czy właściciela witryny. Może to utrudnić zrozumienie, jak witryna jest postrzegana przez potencjalnych klientów.
  • Pomaga w optymalizacji witryny. Wykluczenie ruchu wewnętrznego pozwala skupić się na danych pochodzących od realnych użytkowników. Dzięki temu można lepiej zrozumieć ich potrzeby i preferencje, co pomoże w optymalizacji witryny pod kątem ich potrzeb.

Identyfikacja adresów IP pracowników

Zanim przejdziemy do wykluczenia adresów IP, musimy je ustalić.

Istnieje kilka sposobów identyfikacji adresów IP pracowników. Jednym z nich jest wykorzystanie usługi DHCP, która przydziela adresy IP urządzeniom sieciowym automatycznie, na podstawie ich identyfikatorów MAC. W przypadku firmowych sieci wi-fi można wykorzystać system kontroli dostępu (NAC), który umożliwia przypisywanie adresów IP pracownikom na podstawie ich tożsamości.

Innym sposobem identyfikacji adresów IP pracowników jest wykorzystanie narzędzi do monitorowania sieci. Rejestrują one ruch sieciowy i pozwalają na identyfikację urządzeń, z których jest on generowany.

Adresy IP pracowników można również uzyskać bezpośrednio od pracowników. W tym celu wykorzystuje się systemy identyfikacji pracowników, takie jak systemy biometrii lub systemy kart dostępu.

Jak wykluczyć ruch wewnętrzny w interfejsie Google Analytics 4

1.Przejdź do interfejsu Google Analytics 4.

screen z GA4

2. Kliknij: Administracja (w lewym menu).

GA 4 screen

3. Zwróć uwagę na kolumnę: Zbieranie i modyfikowanie danych.

GA 4 ustawienia

4. Z tej kolumny wybierz: Strumienie danych, a następnie: Nasz strumień.

GA4

5. Z listy, która się ukaże, wybierz: Skonfiguruj ustawienia tagów.

konfiguracja GA 4

6. Następnie wybierz: Pokaż więcej

GA4

7. Z listy wybierz: Definiowanie ruchu wewnętrznego
Google Analytics

8. Stwórz nową regułę ruchu wewnętrznego.

GA4

9. Przechodzisz do konfiguracji.

Google Analytics

  • Podajesz nazwę filtra, np. biuro.
  • Wartość pozostaje na: internal.
  • Podajesz adresy IP do wykluczenia. Z listy możesz wybrać różne opcje. Gdy masz podane dokładne adresy IP (tak będzie najczęściej), wybierasz opcję: Adres IP równa się.

10. Po podaniu wszystkich wymaganych danych klikasz: Utwórz (w prawym górnym rogu).

Przydatne linki

Aby wykluczyć ruch wewnętrzny, warto zaznajomić się z poniższymi dokumentami.

Podsumowanie

Wykluczanie ruchu wewnętrznego w narzędziach analizy internetowej, takich jak Google Analytics 4, jest niezbędne do uzyskiwania precyzyjnych i rzetelnych danych na temat zachowań użytkowników spoza organizacji. Dzięki wdrażaniu najlepszych praktyk, monitorowaniu skuteczności wykluczania oraz regularnemu dostosowywaniu ustawień, firma może dowiedzieć się więcej na temat rzeczywistych potrzeb i oczekiwań klientów oraz lepiej dostosować do nich swoją strategię marketingową.

Zapisz się do newslettera i odbieraj regularną dawkę wiedzy, ciekawostek i nowości ze świata reklamy internetowej!