Menu
Wróć do listy wpisów
Marketing
Strona główna > Blog > Code Club Polska – jak zarazić najmłodszych pasją kodowania?

Code Club Polska – jak zarazić najmłodszych pasją kodowania?

Code Club Polska – jak zarazić najmłodszych pasją kodowania?

„Programowanie jest trudne.”, „Przeciętny człowiek nie jest w stanie tego ogarnąć.”, „To praca dla specyficznych ludzi.” – taki obraz prezentują nam media masowe. Mimo że technologia coraz intensywniej wkracza w nasze codzienne życie, wciąż jej nie rozumiemy. Ba! Nawet nie próbujemy zrozumieć, wierząc, że i tak nie jesteśmy w stanie tego pojąć. Ale wiecie co? Zdradzę Wam pewien sekret. Media kłamią. W Code Club dowodzimy, że kodowanie jest dziecinnie proste i w rzeczywistości jest niezłą zabawą.

Brytyjskie początki

Wszystko zaczęło się w 2012 w Wielkiej Brytanii od inicjatywy zapoczątkowanej przez Clare Sutcliffe oraz Lindę Sandvik. W promocję Code Clubów zaangażowało się wiele osób, między innymi Książę Andrzej, który wystąpił w filmie viralowym mającym zachęcić do zakładania Code Clubów w brytyjskich szkołach.


Promocja okazała się bardzo skuteczna – pod koniec 2015 roku aż 25% brytyjskich szkół mogło pochwalić się własnymi klubami kodowania.

A w Polsce?

U nas Code Cluby jeszcze nie są tak popularne. Aktualnie na terenie kraju działa ich 19, z czego aż 14 w Poznaniu i jego najbliższej okolicy. Ich działalność opiera się na wolontariuszach, którzy raz w tygodniu prowadzą jednogodzinne zajęcia w szkołach, bibliotekach lub świetlicach. Na każdych zajęciach uczestnicy wykonują jeden projekt, a więc uczą się poprzez praktykę. Lekcje zaczynają się od Scratcha, następnie są zajęcia z HTMLa i CSSa, a później podstawy Pythona.

Efekty?

Na każdych zajęciach dzieciaki uczą się czegoś nowego poprzez świetną zabawę. I nie chodzi wcale o to, by wychować przyszłych programistów. Kodowanie rozwija bowiem wiele innych umiejętności, jak np. logiczne i strategiczne myślenie, kreatywność i chęć podejmowania nowych wyzwań, a także wytrwałość, ponieważ tutaj nic nie musi się udać za pierwszym razem. Ważne jest, by się nie poddawać i starać się samodzielnie szukać nowych rozwiązań. To pozwala nam uwierzyć w siebie, w swoje umiejętności i daje poczucie panowania nad sytuacją. I właśnie w tym wolontariusze Code Clubs pomagają dzieciom. Mają moc pokazania im, że technologia jest fajna i że same mogą tworzyć niesamowite rzeczy za pomocą klawiatury.

Kto może zostać wolontariuszem?

Aby założyć klub kodowania nie trzeba być programistą. Scenariusze lekcji jest w stanie opanować każdy. By uczyć dzieci programowania niezbędne są za to czas i chęci. Gdy już je znajdziecie, wystarczy że dogadacie się z dowolną szkołą, zarejestrujecie klub na stronie i… już możecie zaczynać.

Dodatkowa motywacja

Jeśli nigdy nie doświadczyliście uczucia towarzyszącego chwili, gdy inspirujecie innych i zarażacie ich swoją pasją, to nawet nie wiecie, jak wiele straciliście. Poczucie ogromnej satysfakcji, które pojawia się w momencie, kiedy Wasz podopieczny samodzielnie znajduje rozwiązanie problemu jest jedyne w swoim rodzaju. Wtedy właśnie zaczynacie czuć, że Wasz czas ma znaczenie i przynosi rzeczywiste rezultaty. Poświęcając godzinę tygodniowo możecie wpłynąć na czyjeś życie. Czy można tę godzinę spożytkować lepiej?