Wróć do listy wpisów
Słowniczek SEO
Agencja SEO i SEM > Blog > Co to jest UX design – definicja

Co to jest UX design – definicja

Co to jest UX design – definicja

UX design (projektowanie doświadczeń użytkownika) – proces opracowania wyglądu i funkcjonalności serwisów internetowych w celu dostarczenia najwyższej satysfakcji z interakcji ze stroną www.

Elementy UX designu

Projektowanie doświadczeń użytkownika składa się z wielu elementów, które łącznie wpływają na ostateczny odbiór serwisu przez użytkowników. Do kluczowych aspektów UX designu należy badanie potrzeb użytkowników, które pozwala na zrozumienie ich oczekiwań i preferencji. Następnie, na podstawie zebranych informacji, projektanci opracowują architekturę informacji oraz interfejsy użytkownika, które mają za zadanie ułatwić korzystanie z serwisu. Ważnym elementem jest także testowanie użyteczności, które pozwala na weryfikację efektywności zaprojektowanego rozwiązania oraz wprowadzenie ewentualnych poprawek.

Proces projektowania UX

Proces projektowania UX opiera się na kilku etapach, które mają na celu zapewnienie jak najlepszego doświadczenia użytkowników. Pierwszym krokiem jest analiza potrzeb i oczekiwań użytkowników, która może obejmować badania rynku, wywiady z użytkownikami czy analizę konkurencji. Kolejnym etapem jest opracowanie strategii i koncepcji serwisu, która uwzględnia zebrane informacje oraz określa cele i założenia projektu. Następnie projektanci tworzą prototypy, które pozwalają na wizualizację i testowanie koncepcji. Po przeprowadzeniu testów użyteczności i wprowadzeniu ewentualnych poprawek, następuje implementacja projektu oraz jego ciągłe monitorowanie i doskonalenie w oparciu o opinie użytkowników.

Zapisz się do newslettera i odbieraj regularną dawkę wiedzy, ciekawostek i nowości ze świata reklamy internetowej!