Wróć do listy wpisów
Strony www
Agencja SEO i SEM > Blog > Co to jest Google Chrome

Co to jest Google Chrome

Co to jest Google Chrome

Wybór przeglądarki internetowej tylko z pozoru może wydawać się mało znaczącą kwestią. Użytkownicy, którzy sporo czasu spędzają w sieci, doskonale wiedzą, jak cennym wsparciem może być szybki i oferujący wiele przydatnych funkcji program do surfowania po sieci. Nieprzypadkowo najczęściej wybieraną przeglądarką od lat pozostaje Google Chrome. Poznaj jej najmocniejsze i nieco słabsze strony, dowiedz się, jak zainstalować aplikację na swoim urządzeniu, i sprawdź, jakie udogodnienia twórcy Chrome przygotowali dla specjalistów SEO.

Czym jest Google Chrome

Prosta obsługa, minimalistyczny interfejs oraz mnóstwo dodatków ułatwiających korzystanie z internetu – Google Chrome spełnia oczekiwania najbardziej wymagających użytkowników. To darmowa przeglądarka stworzona w 2008 roku przez Google LLC.  Aplikacja od lat cieszy się rekordowo wysoką popularnością, dystansując konkurencyjne produkty, takie jak Firefox, Opera, Safari czy Microsoft Edge. Według danych StatCounter w listopadzie 2022 przeglądarka Chrome miała ponad 66-procentowy udział w globalnym rynku, natomiast w Polsce korzystało z niej 56,57% użytkowników.  

Systemowe rozwiązania oparte są o open source oraz o autorski silnik Blink. Ideą, która przyświeca twórcom Chrome, od początku jest przede wszystkim funkcjonalność. Aplikacja z założenia ma być dla każdego – począwszy od uczniów, poprzez pracowników korporacji i naukowców, aż po świat biznesu, programistów i szeroko rozumianą branżę IT.

Jak zainstalować Google Chrome

Aby móc korzystać z Google Chrome na swoim PC, laptopie, tablecie lub smartfonie, postępuj zgodnie z poniższą instrukcją.

 1. Otwórz przeglądarkę zainstalowaną na swoim urządzeniu (np. Firefox, Microsoft Explorer, Safari, Opera).
 2. Wejdź na stronę https://www.google.com/intl/pl_pl/chrome/ i kliknij „Pobierz Chrome”.
 3. Zaczekaj, aż plik instalacyjny zostanie ściągnięty na Twoje urządzenie, a następnie go kliknij.
 4. Rozpocznie się instalowanie aplikacji.
 5. Po zakończeniu instalacji możesz już korzystać z Google Chrome!

Zalety i wady przeglądarki Chrome

Nieprzypadkowo przeglądarka Chrome cieszy się tak wielkim zaufaniem internautów w Polsce i na świecie. Duża w tym zasługa licznych udogodnień, jakie twórcy aplikacji serwują jej użytkownikom. Oprócz oczywistych rozwiązań, takich jak możliwość otwierania wielu kart w jednym oknie, przełączania kart pomiędzy oknami czy zmiany motywów, program ma również szereg rozwiązań, które znacznie ułatwiają surfowanie po sieci. Należą do nich m.in.:

 • automatyczne tłumaczenie zagranicznych witryn za pomocą Tłumacza Google,
 • możliwość przeglądania stron w trybie incognito,
 • szybkie ładowanie zasobów internetowych,
 • minimalistyczny, elegancki design,
 • szerokie możliwości personalizacji,
 • możliwość synchronizacji na różnych urządzeniach,
 • integracja z pozostałymi usługami od Google,
 • możliwość wyszukiwania haseł bezpośrednio z paska adresu,
 • liczna baza rozszerzeń,
 • zaawansowane wsparcie dla programistów.

Jeśli chodzi o słabsze strony przeglądarki Chrome, powszechnie wskazuje się na spore zużycie pamięci podręcznej, jednak problem ten dotyczy najczęściej starszych i wolniejszych urządzeń. Również otwarcie wielu kart jednocześnie może spowolnić działanie programu, choć uczciwie trzeba przyznać, że dotyczy to wszystkich dostępnych obecnie na rynku aplikacji tego typu.

Czy Google Chrome jest bezpieczny

Twórcy Google Chrome mnóstwo uwagi poświęcają kwestii bezpiecznego użytkowania swojej flagowej przeglądarki. Korzystanie z programu w trybie incognito sprawia, że odwiedzane strony, dane i hasła nie zapisują się na urządzeniu. Jednak nawet bez wyboru tej opcji użytkownik w każdej chwili może wyczyścić historię przeglądania. Zachowaniu maksymalnej prywatności sprzyja również blokowanie plików cookie oraz ich usuwanie.

Czy Google Chrome jest bezpieczną przegladarką

Przydatne rozszerzenia dla specjalistów SEO

Program znany jest z potężnego wsparcia dla programistów oraz osób zajmujących się optymalizacją stron www. Przydatne wtyczki dla specjalistów SEO to m.in.:

 • NoFollow pokazujący, które linki posiadają ustawiony atrybut nofollow,
 • Tag Assistant – dodatek sprawdzający kody śledzące w obrębie witryny,
 • SerpWorx – narzędzie, które pokazuje statystyki strony w wyszukiwarce,
 • Check My Link – rozszerzenie analizujące poprawność linków,
 • SEO Meta in 1 CLICK – pozwala sprawdzić kluczowe elementy SEO na stronie.

Google Chrome – czy warto?

Biorąc pod uwagę szereg zalet przeglądarki Chrome, takich jak szybkość, intuicyjność oraz możliwość integracji z wieloma usługami Google, z pewnością warto przetestować ją zarówno pod kątem codziennego surfowania po internecie, jak i prowadzenia działań SEO. Polecamy regularnie aktualizować aplikację, by cieszyć się najnowszymi funkcjami, rozszerzeniami oraz rozwiązaniami zwiększającymi bezpieczeństwo przeglądania sieci.

Zapisz się do newslettera i odbieraj regularną dawkę wiedzy, ciekawostek i nowości ze świata reklamy internetowej!