Menu
Wróć do listy wpisów
Z życia firmy
Strona główna > Blog > Spotkanie z GO4Robot

Spotkanie z GO4Robot

Spotkanie z GO4Robot

Spotkania projektowe to codzienny element naszej pracy. Osoby, z którymi rozmawiamy wprowadzają nas w kulisy swojej działalności, modelu biznesowego i pomysłów na aplikacje, które wspólnie planujemy wdrożyć w życie. Właściciele startupu GO4Robot postanowili pokazać nam, czym się zajmują i wdrożyć nas w temat w dość nietypowy sposób. Nie opowiedzieli nam o swoim biznesie, a… pokazali w praktyce na czym polega i zaprosili do wspólnego działania! W jaki sposób? Poprzez budowanie robotów.

Jak zbudować własnego robota?

Zestawy klocków konstrukcyjnych połączone z programowalnymi komponentami elektronicznymi wprowadziła na rynek znana pewnie większości z nas firma Lego. Oprócz klasycznych klocków, do dyspozycji oddano też cały szereg elektronicznych gadżetów, takich jak czujniki koloru, dotyku, podczerwieni, czy silniczki i zdalne sterowanie. Wszystko to pod kontrolą centrali sterującej, będącej jednocześnie źródłem zasilania. To własnie do niej, poprzez połączenie USB, wgrywamy stworzony na komputerze program. Brzmi jak świetna zabawa, prawda? Ale nie tylko…

Spotkanie z Go4Robot

Te straszne algorytmy

Zachowaniem robota sterują wgrane algorytmy, stworzone przez użytkownika. Intuicyjna aplikacja pozwala tworzyć nawet bardzo skomplikowane wzorce zachowania i stanowi nie tylko doskonałą zabawę, ale też naukę. To właśnie połączenie nauki i zabawy jest tym, na co stawiają właściciele GO4Robot. Zainteresowanie dzieci i młodzieży zabawą w programowanie robotów to doskonały sposób na rozwój kreatywności i stawianie pierwszych kroków w świecie algorytmów, programowania i automatyki. Kreatywne warsztaty z użyciem Lego MIndstorm stanowią sedno oferty firmy.

Spotkanie z Go!4Robot

Roboty Grupy TENSE do boju!

Dla naszego działu IT przygotowano pojedynek robotów. Sześcioosobowa drużyna Grupy TENSE podzielona została na trzy dwuosobowe zespoły konstrukcyjne. Mieliśmy pełną swobodę w wykonaniu robotów, które po zaprogramowaniu miały stoczyć bój na arenie. Zasady proste – robot, który zostanie wypchnięty poza planszę lub odpadnie mu jakakolwiek część przegrywa.

Co ciekawe, jeden z naszych programistów – Jakub, zdradził nam, że posiada już pewne doświadczenie w konstruowaniu takich robotów, ponieważ miał okazję prowadzić podobne zajęcia dla dzieci. W dużej mierze wyjaśnia to, dlaczego jego robota obawiały się najbardziej pozostałe zespoły!

Nasze dzieła prezentowały, hmm… różny poziom estetyczny, ale sprawdziły się doskonale walcząc na oczach członków całej firmy. Co ciekawe, zwycięzcą okazał się robot, którego błędnie umiejscowiony czujnik powodował, że robot kręcił się wokół własnej osi, podczas gdy pozostałe wypchnęły się z ringu… Ta z pewnością niestandardowa strategia walki okazała się niezwykle skuteczna. Nie ma co się dziwić, w końcu konstruował ją między innymi nasz grafik kreatywny – Monika.

Warsztaty z GO4Robot to z pewnością świetnie spędzony czas, który zapamiętam jako idealne połączenie edukacji i zabawy. Było to niezwykle ciekawe wprowadzenie do rozmów o projekcie. A co nim jest – o tym dowiecie się już niebawem z kolejnego wpisu!